AB'den İsrail'e sert tepki: Derhal durdur!

Avrupa Birliği (AB), İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'da yeni yerleşimlere izin vermesine tepki göstererek, devam eden tüm yerleşim genişlemelerinin durdurulmasını istedi.

AB'den İsrail'e sert tepki: Derhal durdur!
AB'den İsrail'e sert tepki: Derhal durdur!
GİRİŞ 15.10.2020 23:29 GÜNCELLEME 15.10.2020 23:31
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, konuyla ilgili açıklamasında, İsrail'in son günlerde Batı Şeria ve Kudüs ile çevresinde yerleşimlerin ciddi şekilde genişleyeceğini duyurduğunu belirtti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell

Yahudi yerleşimciler için yaklaşık 5 bin konutun inşasını öngören planların gelecekteki iki devletli çözümün sonucu olacak Filistin devletinin varlığını sürdürmesini tehlikeye attığını ifade eden Borrell, şunları kaydetti:

"Yerleşimler uluslararası hukukta gayrimeşrudur. Sürekli belirtildiği üzere AB, taraflarca mutabık kalınan dışında Kudüs dahil olmak üzere 1967 öncesi sınırlardaki herhangi bir değişikliği kabul etmeyecektir. Yerleşim faaliyetleri, Filistinliler ile İsrailliler arasında sivil ve güvenlik iş birliğinin devamı ile anlamlı, doğrudan müzakerelerin sürmesi için gerekli zemine yönelik güven inşasını amaçlayan mevcut çabaları tehdit etmektedir. İsrail hükümeti bu kararları geri almalı ve Doğu Kudüs ile Har Homa, Givat Hamatos ve E1 gibi hassas bölgelerdeki devam eden tüm yerleşim genişlemelerini durdurmalıdır."

 

 

Borrell, ayrıca marttan ağustosa kadar Batı Şeria'da Filistinlilere ait yıkılan veya el koyulan yapıların sayısının arttığını belirterek, "AB, İsrail'e bu tür yıkımları durdurma çağrısını tekrarlamaktadır." ifadesini kullandı.

İsrail makamları, iki gün içinde Yahudi yerleşimciler için işgal altındaki Batı Şeria’da yaklaşık 5 bin konutun inşa edilmesi planını onaylamıştı. İsrail'in, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn ile yaptığı normalleşme anlaşmalarının ardından Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimi inşa ve genişletme faaliyetlerini sürdürmesi dikkati çekiyor.

İsrailli insan hakları kuruluşu Peace Now'ın verilerine göre, işgal altındaki Doğu Kudüs'te 13, Batı Şeria'da 253 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 650 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • egemen türk 3 yıl önce Şikayet Et
  yeminle hepsi yalan,,,,kimse inanmasin ab nin kirli planlari....
  Cevapla
 • DİRİLİŞ 3 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa heb blof yapıyor.Güya İsraile dur diyor.Delikanlıysanız İsraile yaptırım yaparsınız.Kimi kandırıyorsunuz
  Cevapla
 • Emekli 3 yıl önce Şikayet Et
  Kim dinleyecek ab yi İsrail mi, önce siz kendi aranızda anlaşın, bizim haklı davamız da kendi üyenizi tutmak için yada Müslüman bir ülkeyi ezmek için karar alıyorsunuz ondan sonra İsrail e bunu söylüyorsunuz size inanan var mı acaba...
  Cevapla
 • Ahmet genc 3 yıl önce Şikayet Et
  demekki müsĺümanlar ölmüş işimiz bunlara kaldı allah'ım zalimler yüzün 'den bizi helâk etme...
  Cevapla
 • Avşar 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne zaman yaptırım uygulayacaksınız?? :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe-Olympiakos! Muhtemel 11'ler
CHP'li belediyelerde akraba kıyağı: Liyakate değil kan bağına bakılıyor