Mısır İsrail'e 'dur' dedi! Şaşırtan açıklama

Mısır ve Katar, İsrail yönetiminin, Filistin topraklarında Yahudi yerleşimciler için yeni konutlar inşa etme kararının barış sürecini tehdit ettiğini belirtti. Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed Hafız söz konusu kararın uluslararası meşruiyete ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına aykırı olduğunu ifade etti.

Mısır İsrail'e 'dur' dedi! Şaşırtan açıklama
Mısır İsrail'e 'dur' dedi! Şaşırtan açıklama
GİRİŞ 18.10.2020 00:42 GÜNCELLEME 18.10.2020 00:43
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Katar ve Mısır'dan ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, İsrail'in 14-15 Ekim'de Batı Şeria'da 4 bin 948 konutun inşasını onaylamasına tepki gösterildi.  

Katar haber ajansı QNA'da yer alan habere göre, Katar'ın BM Daimi Temsilcisi Şeyha Alya Ahmed bin Seyf Al Sani, İsrail'in aldığı kararın, yasa dışı olduğu, iki devletli çözümü tehdit ettiği, ekonomik ve sosyal refah ile barışın önünde engel teşkil ettiğini ifade etti. 

Al Sani, Filistin meselesinin adil ve kapsamlı çözümünün, Birleşmiş Milletler (BM) kararları ve Arap Barış Girişimi temelinde İsrail ve Filistin arasında ciddi müzakereleri gerekli kıldığını vurguladı.

Sisi yönetiminden Mısır medyasına 'Türkiye ve Erdoğan' tavsiyesi

Kudüs ile başta Mescid-i Aksa olmak üzere kentteki kutsal mekanların statüsüne dokunulmaması gerektiğini kaydeden Al Sani, yerleşim birimleri inşaatının derhal durdurulması ve Filistinli mültecilerin terk ettikleri evlerine geri dönmesini istedi.

MISIR: ULUSLARARASI KARARLARA AYKIRI

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed Hafız ise yaptığı yazılı açıklamada, Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesinin uluslararası meşruiyete ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına aykırı olduğunu ifade etti.

Hafız açıklamada, söz konusu kararın, taraflar arasındaki güvensizliği artırdığını, iki devletli çözümü tehdit ettiğini ve Filistin tarafıyla yapıcı bir diyalog başlatılması şansını yok ettiğini kaydetti.

Yahudiyerleşim birimi

İSRAİL BATI ŞERİA'DA 4 BIN 948 KONUTUN İNŞASINI ONAYLAMIŞTI

İsrailli insan hakları kuruluşu Peace Now (Barış Şimdi), daha önce yaptığı açıklamada, İsrail Sivil Yönetimine bağlı Yüksek Planlama Konseyi'nin 14-15 Ekim'de Batı Şeria'da 4 bin 948 konutun inşasını onayladığını duyurmuştu.

Açıklamada, söz konusu kararla 2020'nin Yahudi yerleşim birimi inşalarında en yüksek rakamın görüldüğü yıl olarak kayıtlara geçtiği ifade edilmişti.

Peace Now'ın verilerine göre, işgal altındaki Doğu Kudüs'te 13, Batı Şeria'da 253 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor.

Bu yerlerde ikamet eden 650 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 18
 • mustafa kaan 3 yıl önce Şikayet Et
  göz boyama !
  Cevapla
 • Ruhi Koç 3 yıl önce Şikayet Et
  münafıklık böyle oluyor. !
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Bana göre, sahipleri; iyi polis, kötü polis oynmalarını emretti.. Bir anda 360 derece dönmek, ancak Eko ya mahsustur..
  Cevapla
 • nadir alioğlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Sisi bir katil ama iş yapabilir mi diyeceğiz acaba. İlk ana bu kadar ters düşülmese belki bugün Müslüman kardeşler bu kadar sıkıntı çekmez Allahu alem Mursi evinde ölüm ile tanışırdı. Aynı durum suriye iinde geçerliydi, esen katil yerine onu çepe çevre sararak süreci yürütsek bugün rusyasından abdsine bölgeye bizim dışımızda hiç bir ülke giremezdi. Ama çapsız bir dışişleri bakanı bizi türlü türlü sıkınyılara atıp sişmdilerde partisini başında atıp tutmakla meşgül...
  Cevapla
 • serkan 3 yıl önce Şikayet Et
  Si(n)si ye hiç güvenmiyorum. Mursi nin şüpheli ölümü unutlmamalı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Alman panzeri için ilk temas kuruldu! Transfere yeşil ışık
En uzun günde İstanbul semaları hayran bıraktı