ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: 'Kapalı Maraş' kararı kışkırtıcı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sınırları içerisinde bulunan Kapalı Maraş'ın açılması hakkında Avrupa Birliği'nin (AB) 'derin endişe duyuyoruz' açıklamasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da olayı 'kışkırtıcı bir adım' olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: 'Kapalı Maraş' kararı kışkırtıcı
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: 'Kapalı Maraş' kararı kışkırtıcı
GİRİŞ 16.10.2020 23:26 GÜNCELLEME 16.10.2020 23:27
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides'ın telefonda görüşerek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sınırları içerisinde bulunan Kapalı Maraş'ın açılması konusunu ele aldıkları bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus tarafından yapılan açıklamada, Pompeo ve Christodoulides arasında gerçekleşen görüşmeye ilişkin detaylar paylaşıldı.

Pompeo'nun görüşmede Kapalı Maraş'ın 46 yıl sonra bir bölümünün halkın kullanımına açılmasından duyduğu endişeyi dile getirdiği belirtilen açıklamada, "Bakan Pompeo, bu kışkırtıcı adımın 550 ile 789 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararlarına karşı olduğu ve uzlaşma görüşmelerine yardımcı olmayacağını ifade etti." değerlendirmesinde bulunuldu. 

Bununla birlikte Pompeo'nun Maraş'ın açılması kararının geri alınması çağrısı yaptığı belirtilen açıklamada, BMGK'nin 9 Ekim’deki Maraş toplantısını ve başkanlık açıklamasını hatırlattığı kaydedildi.

Açıklamada, "ABD, adayı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleştirmek için tüm Kıbrıslılara ve tüm bölgeye fayda sağlayacak kapsamlı bir çözümü desteklemeye devam ediyor." ifadesi kullanıldı. 

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, 6 Ekim'de Ankara ziyareti sırasında Maraş'ın açılmasına dair hazırladıkları yol haritası doğrultusunda çalışmaları bir aşamaya getirdiklerini ve ilk somut adımı attıklarını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kapalı Maraş'la ilgili "Maraş'ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti toprağı olduğu tartışmasız bir gerçektir. Buradaki tasarruf hakkı da Kıbrıs Türk makamlarına aittir." açıklamasında bulunmuştu. 

8 Ekim'de 46 yıl sonra bir bölümünün halkın kullanımına açılan Maraş, bölge halkı tarafından yoğun ilgi görüyor. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 19
 • vatandas 3 yıl önce Şikayet Et
  Güney Kıbrıs Rum kesiminde açtıkları üssün diyet borcunu ödüyorlar. İncirlik ve kürecikte Kışkırtıcı duruyor. Yok olmaktan başka bir çaresi olmayan bir imparatorluğun son çırpınışları. Tarih tekerrürden ibarettir. Dünya yüzlerce süper güç gördü ve hepsi tarihe gömüldü. Güvenlik konseyinin Azerbeycan kararını yok sayıp Rum kesiminde Güvenlik konseyi kararını gündeme getirmesi komiktir. Zavallı Pompeo...
  Cevapla
 • Zaza 3 yıl önce Şikayet Et
  Itin biri ürümüş tın, biz yürüdügümüz yola devam edelim
  Cevapla
 • ALİ 3 yıl önce Şikayet Et
  Hadi oradan abd emperyalisti seniamacıniz israilin bu coğrafyada büyümesini engelleyecek işgalini durdurabilecek ülke Türkiyedir ve zayıflatmak istiyorsunuz.ama gücünüz yetmez bize.
  Cevapla
 • İslam 3 yıl önce Şikayet Et
  Devam edin derin endişeye... çünkü biz devam ediyoruz.
  Cevapla
 • Subhi 3 yıl önce Şikayet Et
  Pardon pompa ama ok yaydan çıktı artık ! Tatil için maraş’a gelirsen çay ısmarlarız !!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
1 Ocakta başlıyor! Şişelerden para kazanabileceksiniz...
Özel ile Özdil arasında "bidon kafalı" atışması: Bu iftiranı sana yedireceğim