İşgalci İsrail'den BM çalışanlarına baskı: Ülkeyi terk etmeye zorluyorlar

İşgalci İsrail yönetimi, ülkede çalışan BM çalışanlarının vize başvurularını reddederek, onları ülkeyi terk etmeye zorluyor. Kararın nedeni ise, BM’nin İsrail’in yasa dışı ilhak faaliyetlerinde yer alan 100’den fazla şirketi açıklaması. Öte yandan İsrail ile Bahreyn’in normalleşme anlaşması sonrası şimdi de diplomatik ilişkilere yönelik bir mutabakat imzalayacağı bildirildi.

İşgalci İsrail'den BM çalışanlarına baskı: Ülkeyi terk etmeye zorluyorlar
İşgalci İsrail'den BM çalışanlarına baskı: Ülkeyi terk etmeye zorluyorlar
GİRİŞ 18.10.2020 06:56 GÜNCELLEME 18.10.2020 10:07
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Birleşik Arap Emirlikleri’yle (BAE) yapılan sözde normalleşme anlaşmasının İsrail Meclisi’nde onaylanması sonrası işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’ün ilhakı için hızla adımlar atan İsrail yönetiminin, yasa dışı yerleşim yerleriyle bağlantılı şirketlerin listesini yayınladığı için Birleşmiş Milletler (BM) çalışanlarının vizele başvurularını da reddettiği bildirildi.

 

 

100’DEN FAZLA ŞİRKETİ İFŞA ETMİŞTİ

Tel Aviv merkezli Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OCHR), Şubat ayında yayınladığı listede, işgal altındaki Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Golan Tepeleri’nde inşa edilen yasa dışı yerleşim birimlerinin inşasında yer alan 100’den fazla uluslararası şirketi ifşa etmişti. OCHR, yayınladığı listede 112 şirkete yönelik herhangi bir “uluslararası yasaları ihlal etme” suçlamasında bulunmasa da, Tel Aviv yönetimi listenin İsrail’e yönelik boykotu cesaretlendirdiği gerekçesiyle OCHR’ye karşı tavır aldı.

 

 

BAŞVURULARI REDDEDİYOR

Listenin yayınlanmasından kısa süre sonra, İsrail kurumları, BM’ye bağlı kurum çalışanlarının vize yenilemeye yönelik bütün başvurularını reddetmeye başladı. OCHR sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, Ağustos ayından bu yana 12 BM çalışanından 9’u vizelerini yenileyemedikleri için ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Kalan üç çalışanın da vize süreleri dolduktan sonra ülkeyi terk etmek zorunda olduğu ifade edilirken, OCHR’nin İsrail bürosunda bu yıl itibarıyla çalışmaya başlaması beklenen üç kişinin de ülkeye girişinin engellendiği kaydedildi.

ANLAŞMA İLHAKI DURDURACAK YALANI

İşgalci İsrail yönetimi, geçtiğimiz günlerde Batı Şeria ve Kudüs çevresinde beş bin konutluk yasa dışı yerleşim planı inşa etme planını açıklamıştı. Karar, BAE ile yapılan “normalleşme” anlaşması karşılığında İsrail’in ilhakı durduracağı iddiasının da yalan olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 11
 • Aynen 3 yıl önce Şikayet Et
  Bm esit israil ancak muslumanlar kendi gobeyini kendi keser baska kimseden fayda yok
  Cevapla
 • Mehmet Emin 3 yıl önce Şikayet Et
  Enfal 30:Hani kâfirler seni tutuklamak veya öldürmek, ya da çıkarmak için tuzak kuruyorlardı. Onlar tuzak kuruyorlar. Allah da tuzak kuruyordu. Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır. LA GALIBE ILLA ALLAH....
  Cevapla
 • nimet 3 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH C.C size vaad ettiğini verecektir
  Cevapla
 • Greenpeace 3 yıl önce Şikayet Et
  Siyonist akıl önce, yanına ne kadar Arap devleti alırsa bunların Filistin konusunda tepkilerini sönümlerse Filistin topraklarını ilhak etmesi o kadar kolay olacak. Hedefe adım adım ilerliyorlar...
  Cevapla
 • gresunlu 3 yıl önce Şikayet Et
  lanetli kavmin sonu geldi istedikeri kötülüğü yapsınlar Allah'ın gazabı çetin olacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tarım Kredi Market'ten yeni indirim! Yeni liste yayınlandı
Galatasaray ve Fenerbahçe'nin gözü dev gelirde!