ABD'den S-400 açıklaması: Çok şeyi feda ettiler

Türkiye'nin S-400'leri çalıştırıp ilk testlerini gerçekleştirmesine ABD kanadından tepki geldi. ABD'nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison Türkiye'nin S-400 savunma sistemine sahip olmak için Patriotlardan, SAM'lara çok şey feda ettiğini ifade etti.

ABD'den S-400 açıklaması: Çok şeyi feda ettiler
ABD'den S-400 açıklaması: Çok şeyi feda ettiler
GİRİŞ 22.10.2020 10:43 GÜNCELLEME 22.10.2020 10:43
Bu Habere 122 Yorum Yapılmış

Amerika Birleşik Devletleri'nin NATO kanadından, Türkiye'nin S-400'leri denemesine ilişkin açıklama geldi. ABD'nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400’lerin ilk denemelerini gerçekleştirmesine karşılık Hutchison, değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Hutchison ABD ve hatta tüm NATO’nun, Türkiye’nin S-400’leri satın alacağını duyurduğu 2017’den itibaren bunu önlemek için "çok yoğun çaba harcadığını" anlattı.

"ÇOK ŞEYİ FEDA ETTİLER"

 

 

Amerikan Büyükelçisi Hutchison, "Ankara’da bir Rus füze savunma sistemine sahip olabilmek için çok şeyi feda ettiler" derken "Biz, onları ittifakımıza bağlı kalmaları konusunda ikna edemediğimiz için çok mutsuzuz. Egemenlik meselelerini Rus füze savunma sistemine el uzatmadan çözümlemeye çalışmaya ikna edemediğimiz için çok mutsuzuz" dedi.

Türkiye’ye pek çok farklı savunma sistemi teklif edildiğini iddia eden Hutchison ABD'nin vermekten kaçındığı Patriot'lar için de şunları söyledi.

"Norveç sistemi, sonra SAM’ler, ki bunlar İtalyan ve Fransız yapımı, Amerikan Patriot’lar… Çok seçenekleri vardı. Ama onlar NATO ittifakımız içinde Rus sistemi olan S-400’leri denediler. Bu hepimiz için son derece sıkıntılı bir durum."

S-400 KIRMIZI ÇİZGİSİ

Büyükelçi Hutchison, "Biz, tüm NATO ittifakımızla birlikte Türkiye’yi, hasım olarak kabul ettiğimiz Rusya’dan füze savunma sistemi almaktan vazgeçirmek için elimizden gelen her şeyi yaptık. Rusya’dan füze savunma sistemi almak ve bunu NATO ittifakımızın içine sokmak… Bu bir kırmızı çizgi. Bunda şüphe yok" diye konuştu. 

S-400’ler nedeniyle Türkiye’nin F-35 programından çıkartıldığını hatırlatan ABD’nin NATO Büyükelçisi Hutchison, Ankara’nın karşı karşıya kalabileceği sonuçların bununla sınırlı kalmayabileceğine de üstü kapalı ifadelerle işaret etti. 

"KAYGILIYIZ"

ABD Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison’a iki NATO müttefiki Yunanistan ile Türkiye arasında yaşanan gerilim de soruldu. 

"NATO’nun arabuluculuk çabalarına rağmen Doğu Akdeniz’de gerilim sürüyor. ABD’nin pozisyonu nedir? NATO iki müttefik arasında tansiyonun düşürülmesi için ne yapabilir? " sorusuna ABD büyükelçisi şu yanıtı verdi:

"Bu ihtilaf nedeniyle çok kaygılıyız. NATO, bir çatışmanın önlenmesinde rol oynadı… İki taraf arasındaki bu sorunların da, askeri bir ihtilaf ile çözümlenmemesi, bizler için büyük önem taşıyor. NATO, herhangi bir askeri çatışma ya da hata olmaması için atılması gereken adımları sundu. Bunları yaptık. Ama meselenin özünün çözümlenmesi gerekiyor. Yani Türkiye ile, Yunanistan ya da Kıbrıs arasındaki deniz sınırlarının belirlenmesi gerekiyor. Bu da ancak tarafların mutabık kaldığı bir arabulucu ile yapılabilir. Bu da Almanya. Biz her iki tarafı çatışmadan kaçınmak ve sorunları çözüme kavuşturmak için Almanya ile görüşmelere teşvik ediyoruz."

KAYNAK: DW TÜRKÇE
YORUMLAR 122
 • Bozkurt 3 yıl önce Şikayet Et
  Yaptırım yapın. İncirliği kapatalım.
  Cevapla
 • Vatannnn 3 yıl önce Şikayet Et
  Vermefiniz iyiki vermediniz yoksa yillardir belimizi kaldiramayacakmisiz oh ya
  Cevapla
 • Yörükoğlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Pekte önemli değil biz yaparız gölge etme yeter
  Cevapla
 • Tuğlu... 3 yıl önce Şikayet Et
  Birde abd ile ab yi kaybetsek keşke, kafirler sürüsü, sizden bir hayır geleceğini düşünen varsa safın önde gidenidir...
  Cevapla
 • Necmi 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah devletìmìze zeval vermesìn çok şūkūr her şey gūzel şekilde devam edìyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrailli gazeteciden insanlık dışı çağrı: Gazzelilerin kanından nehirler görmeliydik
Filistin bayrağına saldıran yasa dışı Yahudi işgalci tuzaklanmış patlayıcıyla yaralandı