'Sudan'ın ABD'ye gönderdiği rüşveti Prens Muhammed bin Selman ödedi'

BAE, Bahreyn gibi ülkelerin İsrail ile normalleştiği bu dönemde, Sudan da benzer adım atmıştı. Ancak bu gelişme yaşanmadan önce, ABD Sudan'ı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmak için 335 milyon dolar tazminat istedi. Mısır ve Suudi Arabistan kaynaklarının doğruladığı iddiaya göre, Sudan'ın parasını Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ödedi.

'Sudan'ın ABD'ye gönderdiği rüşveti Prens Muhammed bin Selman ödedi'
'Sudan'ın ABD'ye gönderdiği rüşveti Prens Muhammed bin Selman ödedi'
GİRİŞ 23.10.2020 05:59 GÜNCELLEME 23.10.2020 18:02
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

ABD'nin Sudan'ı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarmak için istediği 335 milyon dolar tazminatı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ödediği öne sürüldü. Mısır ve Suudi Arabistan kaynakları iddiayı doğruladı.

 

PARANIN NEREYE GİTTİĞİ BELLİ OLDU

Basında yer alan haberlere göre, Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed Bin Salman, ABD Başkanı Donald Trump'ın Sudan'ın adını terörizme sponsorluk yapan devletler listesinden çıkarmadan önce Amerikalı terör mağdurlarına tazminat ödemesi şartı koymasının ardından müdahale etti. Ödenen tazminat, 1998 yılında Doğu Afrika'daki ABD Büyükelçiliği bombalaması ve 2000 yılında Yemen açıklarında güdümlü bir füze avcısı olan USS Cole'a yapılan saldırıda hayatını kaybeden 224 kişinin ailelerine ve kurbanlarına gidecek.

 

Bir ülke daha boyun eğdi! Sudan, İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararı aldı

İSRAİL-ABD HEYETİ HARTUM'A GİTMİŞ

Bu arada tazminat görüşmelerinin başlamasıyla birlikte Tel Aviv’den Hartum'a giden uçakla ilgili detaylar da ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre; İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun kıdemli yardımcılarını ve Trump danışmanlarını içeren heyet, kiralık bir Malta özel jetiyle doğrudan Tel Aviv'den Hartum'a uçtu ve aynı gün İsrail'e döndü.

Heyetin Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı General Abdülfettah el-Burhan ile görüştüğü öğrenildi. Konuyla ilgili bilgi verilen kaynaklara göre, uçaktaki yetkililer arasında Netanyahu'nun ofisinin genel müdürü Ronen Peretz ve Arap dünyası elçisi vardı. Amerikalı yetkililer arasında, Ulusal Güvenlik Konseyi'nde Körfez ve Kuzey Afrika'nın kıdemli yöneticisi General Miguel Correa ve ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman'ın kıdemli danışmanlarından Aryeh Lightstone bulunuyordu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 55
 • Neoturk 3 yıl önce Şikayet Et
  Allahtan dilerim Insallah Iran vr Sufi arablar biribirilerini bitirirler
  Cevapla
 • Ali Kemal Ün 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah'a kul olmayı ve gücünü milletten almayan fakat sırtını başka ülkelere dayayan bu zavallı yönetimlerin, halkının hakkını ve parasını pervasızca dağıtan, israf eden bu aciz, düşük, korkak ve hain soytarıların elbette sonu gelecek. Uzatmaları oynuyorlar.
  Cevapla
 • Hacivat 3 yıl önce Şikayet Et
  Suudi arabistan elkaide teröristlerini destekledi hainlik bunlarin kaninda var cemal kasikciyi öldüren katil prens salman terörist ülke suudi arabistandan listeye alinmali
  Cevapla
 • Kafka 3 yıl önce Şikayet Et
  Sonra hacca umreye gidin bunlara para kaptırmak içinmi gidicem param olsa bile gitmem
  Cevapla
 • Neoturk 3 yıl önce Şikayet Et
  Mücahit aklin kendine yetmiyor bari kalanida dagitma
  Cevapla
 • Mucahit 3 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa her türlü hainliği yapıyor ülkene karşı madem bu kadar adaletli isen avrupa mallarını boykot edebilirmisin
  Cevapla
 • Gürbüz 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu ne çukurluktur, ya.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'dan ABD'ye karşı nükleer füze adımı
Bakan Şimşek: Swap hariç net rezervler 4,5 yılın zirvesinde