Belçika’da koronavirüs salgınına karşı yeni tedbirler alındı

Başkent Brüksel ve Valon bölgesinde 22.00-06.00'da sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üniversitelerde uzaktan eğitime geçilecek.

Belçika’da koronavirüs salgınına karşı yeni tedbirler alındı
Belçika’da koronavirüs salgınına karşı yeni tedbirler alındı
GİRİŞ 25.10.2020 02:57 GÜNCELLEME 25.10.2020 02:58

Belçika’da koronavirüs salgının başından bu yana en yüksek vaka sayısı 15 bin 432 ile salı günü kaydedildi.

Günlük vaka sayısının bir hafta içinde 20 bine çıkması bekleniyor

Vakalardaki büyük artış üzerine, federal hükümetin aldığı önlemlerin yanında bölgesel hükümetler de yeni tedbirler alıyor.

GECE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Brüksel Bölge Hükümeti Başbakanı Rudi Vervoort’un, bölgenin 19 belediye başkanıyla toplantısından sonra açıklanan yeni kararlara göre, gece sokağa çıkma kısıtlaması başkentte 22.00-06.00'da uygulanacak.

Belçika genelinde ise sokağa çıkma kısıtlaması, gece yarısından 05.00’e kadar uygulanıyor.

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU GERİ GELDİ

Her 4 testten 1’inin pozitif çıktığı başkentte, açık ve kapalı tüm alanlarda maske takma zorunluluğu geri getirildi. Daha önce de bu uygulama vardı ancak kalabalık olmayan açık alanlarda maske takma mecburiyeti kaldırılmıştı.

Bunların dışında tiyatro ve sinema salonları, müzeler ve kültür merkezlerinin kapatılması, paket servis yapanlar hariç tüm dükkanların 20.00’de kapatılması, mağazalarda herkesin tek başına, yanında yakını olmadan alışveriş yapması, profesyonel müsabakalar hariç tüm spor karşılaşmalarının iptal edilmesi kararlaştırıldı.

ÜNİVERSİTELERDE UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLECEK

Ülkenin Fransızca konuşulan Valon bölgesinde de gece sokağa çıkma kısıtlaması 22.00-06.00'da uygulama kararı alındı.

Valon bölgesinde, birlikte alışveriş yapan kişi sayısı 2 olabilecek, mümkün olan işlerde evden çalışma zorunluluğunun denetimi yapılacak, yaşlı bakımevlerinde kalanları sadece 1 kişi ziyaret edebilecek.

Valon bölgesi, üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesine karar verdi. İlkokul, ortaokul ve liselerde normal eğitim devam ediyor.

ÇEKYA VE BELÇİKA VAKA SAYILARINDA LİSTE BAŞINDA

Belçika şu anda 100 bin kişiye düşen koronavirüs vaka sayısı bakımından Avrupa’da Çekya’nın arkasından geliyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin son 14 günlük verilerine göre, Çekya’da 100 bin kişide yeni vaka sayısı 1210, Belçika’da 1115 seviyesinde bulunuyor.

Belçikalı yetkililer, vakalardaki artışın "alarm verici" boyutta olduğunu belirterek, bir hafta içinde günlük 20 bin vaka sayısına gelineceğini beklediklerini açıkladı.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Görüntüleri ilk kez yayınlandı: İnsansız savaş uçağının ilk uçuşu nefes kesti
Dünyada ünlü gazeteden büyük övgü: Türkiye nadir ülkelerden biri