Ekonomisi alarm veriyor: IMF'den İngilltere'ye flaş uyarı!

AB ile Brexit görüşmelerinde anlaşma sağlayamayan İngiltere'ye, IMF'den uyarı geldi. İngiltere ekonomisi için yüzde 10,4'lük bir daralma beklendiği belirtilirken, politika desteği çağrısı yapıldı.

Ekonomisi alarm veriyor: IMF'den İngilltere'ye flaş uyarı!
Ekonomisi alarm veriyor: IMF'den İngilltere'ye flaş uyarı!
GİRİŞ 29.10.2020 22:28 GÜNCELLEME 29.10.2020 22:59
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Uluslararası Para Fonundan (IMF), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ekonomik etkilerine karşı İngiltere'nin politika desteğini devam ettirmesi gerektiği belirtilerek kısa vadede para politikasını gevşetecek alanın olduğu bildirildi.

 

 

IMF'den yapılan açıklamada, İngiltere ekonomisine ilişkin 4. Madde konsültasyonu kapsamındaki denetimin öncü bulguları paylaşıldı.

Kovid-19 salgının halihazırda Brexit'ten kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya olan İngiltere ekonomisini vurduğuna işaret edilen açıklamada, yetkililerin agresif politika müdahalesinin hasarı hafifletmeye, işsizliği ve iflasları azaltmaya yardımcı olduğu aktarıldı.

 

 

İNGİLTERE EKONOMİSİ İÇİN BU YIL YÜZDE 10,4'LÜK DARALMA BEKLENTİSİ

Açıklamada, ülkenin gayrisafi milli hasılasının önemli ölçüde düştüğü belirtilerek özel ve kamu borcu seviyelerinin ciddi ölçüde artacağı bildirildi.

IMF'nin açıklamasında, "Başlangıçta kaydedilen keskin ekonomik toparlanma, şimdi ikinci bir Kovid-19 dalgasıyla, Brext ile ilgili belirsizlikle, artan işsizlikle ve kurumsal bilançolardaki baskıyla karşı karşıya." değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere ekonomisinin bu yıl yüzde 10,4 küçülmesinin beklendiğine dikkat çekilen açıklamada, gelecek yıl ise yüzde 5,7'lik kısmi bir toparlanma beklendiği kaydedildi.

İNGİLTERE VE AB YETKİLİLERİNE BREXİT ÇAĞRISI

Açıklamada, sürekli politika desteğinin devam etmesi gerektiği vurgulanarak, "Maliye politikası, pandemiden doğrudan etkilenen çalışanları ve firmaları korumak için yürürlükte olan programların maliyetlerini karşılamaya devam etmelidir. Yakın vadede para politikasını gevşetecek alan var." ifadeleri kullanıldı.

Büyümeyi canlandırmak için ek maliye politikasının gerekeceği belirtilen açıklamada, para politikasının uyumlu kalmaya devam etmesi gerektiğinin altı çizildi.

Açıklamada, "İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) yetkililerini, Brexit sonrası ticaret anlaşmasına varmak ve bunun uygulanması için hazırlıkları tamamlamak için her türlü çabayı göstermeye teşvik ediyoruz." ifadesine yer verildi.

4. MADDE KONSÜLTASYONU NEDİR?

IMF'nin kuruluş anlaşmasına göre, her üye ülkenin "4. Madde Konsültasyon Çalışması" çerçevesinde düzenli denetlenmesi gerekiyor.

IMF, üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yol gösterici olmak ve uluslararası finansal sistem üzerindeki gözetim görevini yerine getirmek amacıyla her üyenin ekonomik gelişmelerine ilişkin (genellikle yılda bir kere) ayrıntılı gözden geçirme çalışmalarında bulunuyor.

Bu çalışmalar, IMF Kuruluş Anlaşması'nın 4. maddesi kapsamında gerçekleştirildiğinden "Madde 4 Görüşmeleri" olarak isimlendiriliyor. IMF heyetlerinin Madde 4 Görüşmeleri çerçevesinde yaptığı değerlendirmeler, onay için IMF'nin Washington'daki yönetim kuruluna sunuluyor.

ETİKETLER
imf
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • erdal 3 hafta önce Şikayet Et
  ellerindeki iyi silahları almanın tam zamanı.
  Cevapla
 • Vay bee 3 hafta önce Şikayet Et
  Bütün Dünyada Ekonomik Kriz olsa da - İngiltere için fark etmez ... Kraliçe Son 500 yılda — Trilyonluk Dolarları Sömürdüklerini biliyoruz yanii ...
  Cevapla
 • Kriptolara Dikkat 3 hafta önce Şikayet Et
  Tüm dünya krizdeyken sanki sadece Türkiye'de varmış gibi her gün algı yapan içeride ki Bizans artıkları halkı devlete karşı kışkırtıyor. Askerimiz dışarıda haklarımız için canla başla mücadele ediyorken içerideki kripto Sabetayist-Yunan-Ermeni çakalları devlet ve İslam düşmanlığı yaparak ortalığı bulandırıyor, devletimizi zor durumda bırakıyor. Bu alçak kriptolar bir an önce vatandaşlıktan çıkartılıp sınır dışı edilmeli. 100 sene daha kaybedecek vaktimiz yok. Sosyal medya Bizans artıklarının elinde maalesef. Herkes yerli ve milli sosyal medya ağlarına abone olsun arkadaşlar. Kıyam, TRT World vb vb
  Cevapla
 • Selim 3 hafta önce Şikayet Et
  Gün gelecek Türkiyeden medet umacaklar
  Cevapla
 • 08 Lİ 3 hafta önce Şikayet Et
  İçimizde fetö ve pkk algısına kapılanlarda dolar ve euro neden yükseliyordiyor. Biraz avrupa ve ABD ye baksalar algıya kapılmayacaklar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti’de 'Bülent Arınç rahatsızlığı'
Cep telefonunu evde bırakan kaçıyor