Fransa'dan sonra iki Avrupa ülkesinde daha sokağa çıkma yasağı!

Son Dakika Haberi; Fransa'nın ardından İngiltere ve Avusturya'da da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Toplam vaka sayısı 1 milyon 11 bin 660'a yükseldiği İngiltere'de 5 Kasım'dan 2 Aralık’a kadar 4 haftalık ulusal çapta sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Toplam vaka sayısının 104 bin 925’e ulaştığı Avusturya'da ise Kasım’dan itibaren 10 gün süre ile gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

GİRİŞ 31.10.2020 22:17 GÜNCELLEME 31.10.2020 23:44
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

İngiltere'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ikinci kez ülke çapında karantina ilan edildi. 

Başbakan Boris Johnson, düzenlediği basın toplantısında, kısıtlamaların ekonominin yanı sıra akıl sağlığı üzerinde de etkisi olduğunu bildiğini belirtti.

Ancak virüsün öngörülerden daha hızlı bir şekilde yayıldığını söyleyen Johnson, önlem almazlarsa durumun çok daha kötü olacağı uyarısında bulundu.

İngiltere Başbakanı, Boris Johnson

Bazı bölgelerdeki hastanelerin haftalar içinde kapasitelerini doldurma tehlikesi bulunduğunu ifade eden Johnson, "Can kaybı yüksek olacak ve sağlık uzmanları kimin ölüp kimin yaşayacağına karar vermek zorunda kalacak." dedi.

- KARANTİNA KARARI ALINDI 

"Şimdi harekete geçme zamanı, çünkü başka alternatif yok" ifadesini kullanan Johnson, 5 Kasım Perşembe gününden itibaren 4 haftalık bir karantina kararı aldıklarını duyurdu.  

Bu yıl Noel'in çok farklı olacağını söyleyen Johnson, ancak şimdi alınacak sıkı önlemlerle insanların Noel'de birbirlerini görebileceklerine inandığını belirtti. 

Başbakan Johnson, karantina konusunda "yalnız" olmadıklarını da ifade ederek, diğer Avrupa ülkelerini örnek gösterdi.

- ÖNLEMLER  

"Evde kalın. Ulusal Sağlık Hizmetlerini koruyun. Hayat kurtarın" çağrısı yapan Johnson'ın açıklamasına göre, karantina 2 Aralık'a kadar devam edecek. 

Karantina kapsamında temel ürünlerin satıldığı marketler ve eczaneler hariç tüm perakende mağazaları kapatılacak. Bar ve restoranlar sadece paket servisi sunacak. Mart ayındaki ilk karantinanın aksine okullar ve üniversiteler ise açık kalmaya devam edecek.

İnsanlar evlerinden yalnızca eğitim, iş, yiyecek alışverişi ve egzersiz gibi belirli sebepler kapsamında çıkmalarına izin verilecek. Farklı hane halkı üyeleri bir araya gelemeyecek.  

- GÜNLÜK 4 BİN ÖLÜM TEHLİKESİ 

Öte yandan karantina kararı öncesi İngiliz basınına sızan hükümetin raporlarına göre, İngiltere'nin daha fazla kısıtlamaya gitmemesi durumunda ilk dalgaya oranla çok daha yüksek bir ölüm sayısına ulaşılacağı öngörülüyordu.

Hiçbir önlemin alınmaması durumuna ölümlerin günlük 4 bini geçebileceği, çok sıkı olamayan önlemlerde ise günlük sayının 2 bini bulacağı değerlendiriliyordu. 

- TOPLAM VAKA BIR MİLYONU GEÇTİ 

Bu arada Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, son 24 saatte 21 bin 915 yeni vaka tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 1 milyon 11 bin 660'a çıktı. Can kaybı ise, 326 artarak 46 bin 555'e ulaştı. 

- BÖLGESEL KARANTİNA UYGULAMASI YETERLİ OLMADI 

Daha önce bölgesel karantina politikası izleyen İngiltere, salgının oranına bağlı olarak "orta", "yüksek" ve "çok yüksek" olmak 3 aşamalı bir plan uyguluyordu.

İlk aşama, kapalı veya açık alanlarda buluşmaların 6 kişiyle sınırlandırılmasını, barlar ve restoranların yerel saatle 22.00'de kapanmasını içeriyordu.

İkinci aşamada farklı hane üyelerinin kapalı mekanlarda görüşmeleri yasaklanırken, üçüncü aşama ise bu önlemlerin yanı sıra barlar ve restoranların kapatılmasını öngörüyordu.

- "İKİNCİ KARANTİNA FELAKET OLUR" DEMİŞTİ 

Salgında Avrupa'da en çok ölümün görüldüğü ülkede son haftalarda günlük 20 binden fazla vaka görülürken, can kayıpları da 300'ü geçmeye başlamıştı.

Başbakan Johnson, 16 Eylül'de yaptığı açıklamada ikinci karantinanın "felaket" olacağını söylemişti.

İngiltere'de mart ayında da karantinaya gidilmiş ve önlemler aşama aşama büyük ölçüde temmuz ayında kaldırılmıştı.  

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz

AVUSTURYA’DA 3 KASIM’DAN İTİBAREN GECE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BAŞLIYOR

Avusturya’da artan korona virüs vakalarının ardından 3 Kasım’dan itibaren 10 gün süre ile gece sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Korona virüs salgının Avrupa’da yeniden etkisini arttırması ile birçok ülke sokağa çıkma yasaklarını yeniden uygulamaya başladı. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Covid-19 için alınacak önlemlerin görüşüldüğü toplantının ardından basın toplantısı düzenledi. Başbakan Kurz, ülkede artan korona virüs vakaları nedeni ile 3 Kasım’dan itibaren ülke genelinde yerel saatle 20.00 ile 06.00 arasında 10 gün süre ile gece sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. Avusturya Anayasasına göre sokağa çıkma yasakları 10 gün süre ile uygulanırken, yeniden uzatılması için her 10 günde bir parlamentonun onay vermesi gerekiyor.

Kurz, kafelerin, barların ve restoranların kapatıldığını ve sadece paket servis hizmeti verebileceklerini aktarırken, okullarda kısmi uzaktan eğitim yapılacağını açıkladı. Liselerin son sınıfları ve üniversitelerde uzaktan eğitime geçileceğini belirten Kurz, anaokulu ve ilkokullarda yüz yüze eğitimin devam edeceğini ifade etti. Başbakan Kurz, yeni önlemler kapsamında kültür ve spor faaliyetlerinin tamamen yasaklandığını aktarırken, kuaför ve güzellik merkezi gibi hizmet sektöründeki işletmelerin açık kalacağını belirtti. Kurz, otellerin ise yalnızca iş ziyareti için ülkeye gelen müşterileri ağırlayabileceklerini ifade etti.

SON 24 SAATTE 5 BİN 349 YENİ VAKA

Avusturya’da son 24 saatte 5 bin 349 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 104 bin 925’e ulaştı. Ülkede son 24 saatte 27 kişinin daha virüs nedeni ile hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı bin 109’a yükseldi. Avusturya’da şu ana kadar 2 milyon 232 bin 735 kişiye Covid-19 testi yapıldı.

Fransa'da sokağa çıkma yasağı

FRANSA'DA UYGULANIYOR

Fransa'da 30 Ekim itibarıyla ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması başlamıştı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında sokağa çıkmayı yasaklayan uygulama, Paris ve çevresinde, Grenoble, Lille, Lyon, Aix-en-Provence, Marsilya, Rouen, Toulouse ve Montpellier kentlerinde 4 hafta süreliğine yürürlüğe girdi.

Ülkede, son olarak 25 Ekim'de kayıtlara geçen 52 bin 10 vakayla salgının başlangıcından bu yana ülkede ve Avrupa'da en yüksek günlük vaka sayısı tespit edilmişti.

KAYNAK: AJANSLAR
YORUMLAR 59
 • Ahmet tan 1 yıl önce Şikayet Et
  Tüm bu önlemler günde 27 kişinin ölümü üzerine. Ulan ahmaklar! 2009 yılında da günde 25 kişi şu bu hastalıklardan, gripten ölmüyor muydu! Sanırsınız günde 27000 kişi ölüyor.
  Cevapla
 • Ömer 1 yıl önce Şikayet Et
  Şeytani düzenin kurgulayip oynadığı oyun tüm hızıyla Devam ediyor
  Cevapla
 • Okuyucu 1 yıl önce Şikayet Et
  ALllah a karşı savaşın bakalım
  Cevapla
 • enişte 1 yıl önce Şikayet Et
  panik yapmayın tüm septomlar hafifledi ve çoğu insan gripten daha rahat atlatıyor. covid çinin kendisine yapılan baskıdan dolayı çıkardığı bir virüs. yılı dolmadan sonu gelecek.
  Cevapla
 • Garip bir yolcu 1 yıl önce Şikayet Et
  İngiltere avrupa değil artık
  Cevapla
 • temel 1 yıl önce Şikayet Et
  iyi de birlik de olmadigin zaman avrupa olmiyor mu ayri kita devlet mi oldu
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  İngiltere avrupa birliğinde değil ama tabiki kıta olarak avrupada dünyadaki yeri mi değişti
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Marmara sallandı! Beklenen büyük depremle ilgili korkunç bağlantı
Bakan Muş ihracat rakamlarını açıkladı: 22,6 milyar dolar oldu