Pentagon'da Trump operasyonu: Sırada CIA ve FBI var

ABD Başkanı Donald Trump, ABD Savunma Bakanı Mark Esper'i görevden almasının ardından kendisine yakın isimleri Pentagon'un kritik pozisyonlarına getiriyor.

Pentagon'da Trump operasyonu: Sırada CIA ve FBI var
Pentagon'da Trump operasyonu: Sırada CIA ve FBI var
GİRİŞ 11.11.2020 02:58 GÜNCELLEME 11.11.2020 12:36
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Başkanlık seçimini resmi olmayan sonuçlara göre rakibi Demokrat Joe Biden'a kaybetmesinin ardından seçimle ilgili birçok eyaletteki oylar için dava açan Trump, yönetiminin güvenlik bürokrasisinden kritik isimleri görevden alacağı iddia ediliyor.

 

 

ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in ABD Başkanı Donald Trump tarafından görevden alınmasının ardından Güvenlik Politikaları Müsteşarı, Savunma İstihbarat Müsteşarı ve Bakanlık Özel Kalem Müdürü istifa etti. 

CIA VE FBI İÇİN DE AYNI OPERASYON

 

 

Donald Trump'ın Twitter hesabından Esper'i görevden aldığını açıklaması üzerine ABD liderinin CIA ve FBI direktörlerini de görevden alacağı öne sürüldü.

Diğer taraftan Trump'ın Pentagon'da kritik pozisyonlara kendiyle oldukça yakın çalışan isimleri ataması dikkati çekiyor. Esper'in görevden alınması ile Savunma Bakanlığı Güvenlik Politikalarından Sorumlu Müsteşar Vekili James Anderson'ın da istifa ettiği bildirildi. 

Anderson'dan sonra Pentagon'da birçok üst düzey yetkilinin de istifa etmesi bekleniyor.

Trump'ın daha önce Savunma Bakanlığı Güvenlik Politikaları Müsteşarlığı için aday gösterilip "İslam karşıtı paylaşımları" ve "eski Başkan Barack Obama'yı terörist olarak nitelemesinden" dolayı Senato tarafından onaylanmayan emekli Tuğgeneral Anthony Tata'yı aynı göreve vekaleten getirdiği bildirildi.

DEĞİŞİKLİKLER TRUMP'IN SEÇİM SONUÇLARINA İLİŞKİN BAŞLATTIĞI SÜREÇLE İLGİLİ

Tata, görevi vekaleten yürüteceği için Senato onayına gerek duymayacak. Ayrıca Savunma Bakanlığına vekaleten Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Christopher Miller'ı atayan Trump'ın, Savunma Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğüne ise Ulusal Güvenlik Konseyinde görevli ve kendine yakın bir isim olan Kash Patel'i atayacağı iddia ediliyor.

Pentagon'da yapılan bu değişiklikler ile CIA ve FBI'da yapılması beklenenlerin, Donald Trump'ın seçim sonuçlarına ilişkin başlattığı yasal süreçle ilgili olduğu ileri sürülüyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • murat 10 ay önce Şikayet Et
  bu haberin analizi trap darbeye hazırlanıyor iki ay sonra gidecek adam neden böyle değişiklik yapar düşün biraz
  Cevapla
 • misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Deli gider ayak Abd ye ölüyü bacadan çıkarttıracak.
  Cevapla
 • Erkan 10 ay önce Şikayet Et
  Oralar karışacak vaziyet alın
  Cevapla
 • makambu mpzwangu 10 ay önce Şikayet Et
  Trump Pentagonunun işine çomak sokuyor :)
  Cevapla
 • Ali 10 ay önce Şikayet Et
  O ülkenin layığı bir adam..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tahir Kıran: Emre Belözoğlu'nu kapıdan içeri sokmam!
Bakan Kasapoğlu'ndan son dakika yurt açıklaması