Türkiye için harekete geçtiler! ABD'li ortak devre dışı bırakıldı...

Koronavirüse karşı dünyada başarı oranı en yüksek aşıyı geliştiren Almanya merkezli BioNTech'in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci; Türkiye'nin aşıya rahatça ulaşabilmesi için ortakları ABD'li Pfizer'ı devreden çıkardı. Görüşmelerin doğrudan BioNTech ile yapılacağı öğrenildi.

Türkiye için harekete geçtiler! ABD'li ortak devre dışı bırakıldı...
Türkiye için harekete geçtiler! ABD'li ortak devre dışı bırakıldı...
GİRİŞ 15.11.2020 12:23 GÜNCELLEME 15.11.2020 12:23
Bu Habere 115 Yorum Yapılmış

Almanya'da Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci'nin koronavirüse karşı geliştirdikleri aşının yüzde 90'ın üzerinde bağışıklık sağladığı yönündeki haberlerin ardından Türkiye'nin bu aşıdan edinip edinemeyeceği gündeme geldi. Üretilecek aşının büyük bölümünün ABD tarafından daha önce alınmış olması nedeniyle diğer ülkelere verilip verilemeyeceği de tartışıldı.

 

 

ABD'Lİ ORTAK DEVRE DIŞI BIRAKILDI

Cumhuriyet'in haberine göre; başta ABD olmak üzere aşıdan edinmek isteyen ülkeler Pfizer firmasına başvurmaya başladı. Denemeleri Türkiye'de de yapılan aşının ülkemizde kullanılıp kullanılmayacağı ise son dönemde netleşti. Sağlık Bakanlığı'nın bu konuyu Pfizer firması yerine doğrudan BioNTec ile görüştüğü ortaya çıktı. 

 

 

ÜLKELERİNE AYRICALIK TANIDILAR

Şahin ve Türeci üretilecek aşı için iki ülke konusunda hassas davrandı. Türkiye ve Almanya'ya verilecek aşı için görüşmeleri Pfizer'ın değil BioNTech'in yürütmesi kararlaştırıldı. Şahin ve Türeci'nin bu iki ülkeye ayrıcalık tanıdıkları kaydedildi.

Şahin ve Türeci'nin doğdukları ülke olan Türkiye ve yaşadıkları ülke Almanya'ya verebilecekleri doz sayısının önümüzdeki dönemde yapılacak görüşmelere göre belirlenmesi bekleniyor. Pfizer, aşı için diğer ülkelerle çalışmalara ilişkin görüşmeleri yürütürken Türkiye ve Almanya ile yapılan görüşmelere dahil olmuyor. 

TÜRECİ: 50.000 KİŞİ ÜZERİNE UYGULANDI, YÜZDE 90-92 ETKİSİNİ GÖSTERDİ

Koronavirüs vakalarının hızla arttığı bu günlerde tüm dünyada gözler, aşı çalışmalarıyla umut olan Türk doktor çift Uğur Şahin ile Özlem Türeci'nin üzerinde. Türk doktorlar koronavirüsü yüzde 90 etkili olduğunu açıkladı. BioNtech şirketinin İcra Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Uğur Şahin'in koronavirüs aşısının yüzde 90 etkili olduğu yönündeki açıklaması dünyada geniş yankı bulmuştu.

İşte o aşının arkasındaki diğer isim olan Dr. Özlyem Türeci, bugün yeniden sevindiren bir açıklama yaptı. Biyomedikal bilimci Dr. Türeci, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Covid 19 aşı çalışması 50.000 kişi üzerine uygulandı yüzde 90-92 etkisini gösterdi dünyaya dağıtmak için hazır bekleyeceğiz. Bizi takıp edin" açıklamasında bulundu.

YORUMLAR 115
 • OSMANLI -71 11 ay önce Şikayet Et
  Adamlara helal olsun ...Ne mutlu Türküm diyene !
  Cevapla
 • AtA 11 ay önce Şikayet Et
  Valla dikkatli olmakta fayda var. Bulanlar Türk diye bizim üzerimizde denemesinler bunu.....
  Cevapla
 • Biri 11 ay önce Şikayet Et
  Hatay ve Rize'liler ülkesini düsünür.
  Cevapla
 • Yuzde90 11 ay önce Şikayet Et
  Bizde yiyecez herhalde bu asiyi
  Cevapla
 • yusuf 11 ay önce Şikayet Et
  HATAYLI olmak önce kendi milletim kendi devletim demek için yeterlidir....Allah Türkü korusun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İddia: Prens Muhammed bin Selman, Kral Abdullah'ı öldürmeyi teklif etti
Mustafa Akıncı haddini aştı! Türkiye'den tokat gibi cevap: Onun çapını aşar