İslam ülkesindeki katliamı itiraf ettiler! General Campbell: Kayıtsız şartsız özür dilerim

Avustralya askerlerinin Afganistan’da 39 sivili öldürdüğü ortaya çıktı. Yayınlanan raporda öldürülen askerlerin Afgan sivillerin cesetlerinin yanına 'meşru bir hedef' olduklarını öne sürmek için bazı silah ve bombaları yerleştirerek muhtemel soruşturmadan kurtulmayı planladıkları da ortaya çıktı.

İslam ülkesindeki katliamı itiraf ettiler! General Campbell: Kayıtsız şartsız özür dilerim
İslam ülkesindeki katliamı itiraf ettiler! General Campbell: Kayıtsız şartsız özür dilerim
GİRİŞ 20.11.2020 02:01 GÜNCELLEME 20.11.2020 02:09
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Avustralya Savunma Kuvvetleri Genel Müfettişi'nin (IGADF) dört yıllık bir soruşturmanın sonucunda hazırladığı ve Afgan sivillerin yasa dışı olarak öldürüldüğünü belgeleyen "güvenilir kanıtların" yer aldığı rapor, Avustralya Genelkurmay Başkanı General Angus Campbell tarafından açıklandı.

Avustralya Genelkurmay Başkanı General Angus Campbell

Yüzlerce tanığın dinlendiği ve 25 askerin karıştığı 57 olayın incelendiği rapordaki bulguları değerlendiren Campbell, raporun bazı askerlerin "savaşçı kültürünün utanç verici kaydını" ortaya çıkardığını söyledi.

Raporda yer verilen yasa dışı cinayetlerin hiçbirinin "savaşın harareti içinde" tanımlanmadığını ve cinayetlerin bilinçli işlendiğine dikkati çeken Campbell, "Raporda faillerin olayları kafası karışmış veya istemeyerek yaptıklarına dair hiçbir bulgu yok." ifadesini kullandı.

- CAMPBELL, AFGANİSTAN HALKINDAN ÖZÜR DİLEDİ

Elde edilen verilere göre ellerinde, Avustralya Savunma Kuvvetlerindeki (ADF) 25 personelinin ya suçları işlediğine ya da en azından ciddi suçlara karıştığına dair "inandırıcı bilgiler" olduğunu vurgulayan General Campbell, "Afganistan halkından, Avustralya Savunma Kuvvetleri (ADF) adına, Avustralya askerlerinin herhangi bir suçu için içtenlikle ve kayıtsız şartsız özür dilerim." dedi.

- "AVUSTRALYA’NIN KURBANLARIN AİLELERİNE TAZMİNAT ÖDEMESI GEREKİR"

Raporu hazırlayan ADF Genel Müfettişi Tümgeneral Paul Brereton, meselelerin mahkemeye çıkmadan önce bile Federal Hükümetin, Afganistan'daki kurbanların ailelerine tazminat ödemesi gerektiğine inandığını bildirdi.

- CESETLERİN YANLARINA SİLAH VE BOMBA YERLEŞTİRMİŞLER

Bazı Avustralyalı askerlerin, öldürülen Afgan sivillerin cesetlerinin yanına "meşru bir hedef" olduklarını öne sürmek için bazı silah ve bombaları yerleştirerek muhtemel soruşturmadan kurtulmayı planladıklarına dair delillere ulaştıklarını aktaran Tümgeneral Brereton, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bunlar kasıtlı hukuka aykırı cinayetlerin gizlenmesi amacıyla kullanılmak üzere geliştirildi. Ele alınan olaylar bir savaş suçuna ilişkin inandırıcı bilgilerin bulunduğu tespit edilen davalar, öldürülen kişinin savaşçı olmadığı açık olan veya olması gereken davalardır." 

Soruşturmayı yürüten müfettişler raporu, Avustralyalı askerlerin 2005 ila 2016 arasındaki davranışlarına ilişkin 423 tanıkla görüşüp 20 binden fazla belgeye ve yaklaşık 25 bin görüntüyü inceleyerek hazırladı.

Rapor, toplam 36 olayın cezai soruşturma yapılması için Avustralya Federal Polisine (AFP) sevk edilmesini tavsiye ediyor.

Avustralya’nın, ABD ve diğer müttefikleriyle devam eden barışı koruma çabalarının bir parçası olarak Afganistan'da yaklaşık 400 askeri bulunuyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 48
 • Gürbüz 3 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlığın zerresi kalmamış bu tiplerde. BİLMİYOR Kİ. Öldürdükleriniz şu anda belkide Cennet'teler. Ama sizlerin yeri kesinleşti. Birde cinayetlerini örtmek için ne numaralar yapmışlar. Kilometreler uzaktan gel, tanımadığın, ve hemde sivil insanları öldür. Şu anda DUYMUYORMUSUN ONLARIN AHLARINI. KAİNATIN her tarafında yankılanıyor. Onlar haklarını, El Hakk eliyle sizden alacak, şiddetli bir şekilde. İnşaAllah.
  Cevapla
 • Yyyyyyy 3 yıl önce Şikayet Et
  O katliamı sadece siz değil kendine müslümanın diyen kâfir yöneticilerde beraber yaptınız allah sizede onlarada lânet etsin....
  Cevapla
 • Gürbüz 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne özürü diliyorsun, kimden diliyorsun, bu soruları bir insana soruyorum. Sana değil. Sen insanmısın ki? Sonra birşey daha diyeyim; öldürdüklerinizle konuşmayı dene. Belki bir diyecekleri vardır, SİZE.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Yanlislikla sikayet et tusuna bastim.Tamamen katiliyorum.
  Cevapla
 • Feylosof 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunları Allah'a havale ediyoruz lânet varlıklar, Allah CC. Sizleri kahhar ismiyle kahreylesin, ne istiyorsunuz bu gariban müslümanlardan
  Cevapla
 • Öteki 3 yıl önce Şikayet Et
  şaşırmadık. Başta siyonist israil ve onun tetikçisi abd olmak üzere hepiniz katilsiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Esnafların kanlı çatışması kamerada! İşte olayın öncesi ve sonrasında yaşananlar...
Son dakika: Mustafa Destici trafik kazası geçirdi