Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bomba iddia! 3 yıl sonra ortaya çıktı..

Suudi Arabistan'da 2017'de bazı iş adamları ve prenslerin yolsuzluk soruşturması kapsamında başkent Riyad'daki bir otelde tutulmasında görev verilen kişilerin, ertesi yıl gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde de yer aldığı, hatta Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın ilk olaydan sıyrılmasının cinayete kapı araladığı belirtildi.

Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bomba iddia! 3 yıl sonra ortaya çıktı..
Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bomba iddia! 3 yıl sonra ortaya çıktı..
GİRİŞ 20.11.2020 03:06 GÜNCELLEME 20.11.2020 04:05
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Guardian gazetesinin Ritz Carlton Otelinde gerçekleşen olayın 3. yılı dolayısıyla yayınladığı haberde, bazı şahitlerin ağzından yaşananlar anlatıldı. 

Kaynakların isminin verilmediği habere göre, gözaltılar genellikle telefon görüşmeleriyle başladı.

Hedefteki kişiler, Veliaht Prens Muhammed bin Selman veya Kral Selman bin Abdülaziz ile sözde toplantılara çağrılarak gözaltına alındı.

Bazı iş adamlarına da kraliyet mahkemesi yetkililerinin onlarla evlerinde görüşeceği söylendi. Ancak bunun yerine güvenlik görevlileri gelerek bu kişileri beş yıldızlı bir hapishaneye dönüştürülen otele götürdü.

"İŞKENCEYİ YAPANLARIN HEPSİ SUUDİ'YDİ"

Bir kaynak, "İlk gece herkesin gözleri bağlıydı ve neredeyse herkes, Mısır istihbaratının 'dayak gecesi' dediği şeye maruz kaldı. İnsanlara neden orada olduklarını bilip bilmedikleri soruldu. Kimse bilmiyordu. Çoğu dövüldü, bazıları kötü dövüldü. Stres pozisyonunda (kişinin duvara yapışık ayak parmakları üzerinde tutulması) duvara bağlı insanlar vardı. Bu saatlerce sürdü ve işkenceyi yapanların hepsi Suudi'ydi." dedi.  

Ertesi gün sorgulamaya geçildiğini, özellikle ülke dışındaki mal varlıkları konusunda bilgi istendiğini anlatan kaynak, bazı kişilerin eşlerini aldatma gibi özel hayatlarına dair bilgilerin ifşa edilmesiyle tehdit edildiğini söyledi.

Riyad'daki Ritz-Carlton Oteli,

"KAŞIKÇI CİNAYETİNE DE KARIŞTILAR"

Kaynak, ancak sorgulamayı yapanların finans dünyasının işleyişi konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığını, tüm mal varlıklarının nakit olarak tutulduğunu zannettiklerini kaydetti. 

Başka bir kaynak da İsviçre bankaları yetkililerinin bir noktada işlemlerden şüphelenip bazı transferleri durdurduğunu anlattı. 

Muhammed bin Selman'ın, servetlerine el konulan kişilerin yolsuzluk suçlusu olduğu konusunda ısrar ettiğinin altı çizilen haberde, Suudi yetkililerin 87 kişiden 107 milyar dolar kurtarıldığını öne sürdüğü vurgulandı. 

Ancak gazeteye konuşan kaynaklardan biri, ele geçirilen paranın 28 milyar dolara yakın olduğunu ve olayın monarşi ile Suudi iş dünyası arasındaki güvenin kırılmasına yol açtığını söyledi.

Haberde sözlerine yer verilen başka bir kişi de "Bu, sadece onun (Muhammed bin Selman'ın iktidarını pekiştirmesi için yapıldı. Kaşıkçı vahşetinden önce yaşandı. Bundan sıyrılması, ikincisini (Kaşıkçı cinayeti) yapmasına izin verdi. Ritz Carlton'daki olayda görev alan gardiyanlar cinayette de görev aldı." dedi. 

 

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • karaduzu 2 yıl önce Şikayet Et
  Veliahdin koruyucusu, eğer gelen koruyucu olmaz ise gitti. Acaba veliahd ne zaman pişman olacak!!! Vatandaşlarina ve İslam alemine verdiği zararlardan dolayi.
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  Trump'ın Yahudi damadının bu işlerdeki payı ne acaba? Emperyalizmin tüm isteklerine koşulsuz destek vermediği için Suudi Veliahta bu komple kuruldu belki ? Belki İran'la yakınlaşan Türkiye ile Suudların yakınlaşmasını önlemekti amaç? CNN'de hergün Kaşıkçı aşağı Kaşıkçı yukarı? Emperyalizmin "suyu bulandırdın" türünden bi bahane bulup şantajvari kovboy edasıyla Suudlardan para istemesine ne demeli? Casus Rahip BRONSON ile bizi, yok efendim nükleer ayağına İran'ı, kıldan tüyden bahane ile Katar'ı sıkıştırıp haraca bağlar gibi davranması başlıca sorun degıl mı acaba?? (Kendi vatan evladımız Muhsin YAZICIOĞLU süikastına bile bu kadar gayret sarfetmedik oysa???)
  Cevapla
 • Ali Bilgin 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah ım kahru perişan eyle zalimleri..
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunların sonu inşaallah çok acı ve ibret verici olacak...
  Cevapla
 • Asım 2 yıl önce Şikayet Et
  Lan piyon lar müslümanların yüzkaraları sizden bir cacık olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Külliye'de EYT zirvesi! Başkan Erdoğan, Bakan Nebati ve Bakan Bilgin'i kabul etti
Türk profesörden ürküten açıklama: Korona gibi olabilir!