Trump'tan giderayak bir hamle daha! Rusya'dan sert tepki!

ABD yönetimi, Rusya ile silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması'ndan bugün itibarıyla çekildiğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin, Rusya ile silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilmesine tepki gösterdi.

Trump'tan giderayak bir hamle daha! Rusya'dan sert tepki!
Trump'tan giderayak bir hamle daha! Rusya'dan sert tepki!
GİRİŞ 22.11.2020 22:36 GÜNCELLEME 22.11.2020 22:36
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Cale Brown, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Brown, açıklamasında, Donald Trump yönetiminin 22 Mayıs 2020'de aldığı çekilme kararını hatırlatarak, "Kararın uygulamaya girmesi için gereken 6 aylık zaman diliminin dolmasıyla ABD'nin, Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme işlemi, 22 Kasım 2020 itibarıyla yürürlüğe girmiştir. ABD, artık anlaşmanın tarafı değildir" ifadesini kullandı.

 

 

ABD Başkanı Trump, 22 Mayıs'ta yaptığı duyuruda, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar, Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceklerini açıklamıştı.

34 ÜLKENİN İMZASI VAR!

Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında yer alıyor.

 

 

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992'de imzaya açılan Açık Semalar Anlaşması'nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor.

RUSYA'DAN İLK TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin, Rusya ile silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilmesine tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, anlaşmadan çekilen Amerikan tarafının, bir yandan müttefiklerinin Rusya'nın Avrupa'daki ABD askeri tesislerine yönelik gözlem uçuşlarını engellemesi, diğer yandan da Rusya'ya ait topladıkları verileri Washington ile paylaşmasını beklediği kaydedildi.

'RUSYA İÇİN KABUL EDİLEMEZ'

Açıklamada, "Elbette bu Rusya için kabul edilemez. Açık Semalar Anlaşması'nın kalan üyelerinden bütün topraklarının gözlemlenme imkanının sağlanmasına, gözlem uçuş materyallerinin anlaşmaya taraf olmayan üçüncü ülkelere verilmemesi ile ilgili zorunluluklarını yerine getireceğine yönelik kesin garantiler arayacağız." ifadesi kullanıldı.

"Anlaşmanın devam etmesini ve Rusya'nın anlaşmanın tarafı olarak kalmasını istiyorsa ABD'nin ciddi olarak düşünmesi" istenilen açıklamada, "Washington hamlesini yaptı. Ne Avrupa'nın güvenliği ne de ABD ve müttefiklerinin güvenliği bundan fayda sağlamadı. Şimdi Batı'da pek çoğu Rusya'nın tepkisini soruyor. Cevap basit; Önceden pek çok defa altını çizdiğimiz bütün seçeneklere açığız. Anlaşmanın diğer katılımcılarının sözleriyle eylemlerinin ne kadar uyduğunu dikkatle izliyor ve analiz ediyoruz. Rusya ve müttefiklerinin güvenlik çıkarlarına uygun kararlar alacağız." denildi. 

TARAFLAR ARASINDA TÜRKİYE DE VAR

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992'de imzaya açılan Açık Semalar Anlaşması'nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor.

YAZDIR
YORUMLAR 14
 • vay be arkadaş 6 ay önce Şikayet Et
  gider ayak bizim şu f35 lerimizde verse süper olcak diyecek bi de zamanında teslim etmedik vereceğimiz f35 lerin 2 katını veriyorum demezmi bide getirip kendi eliyle teslim etse ooooooo derim
  Cevapla
 • sinirli 6 ay önce Şikayet Et
  amerka parça pincik olasın 50 eyaletin 500 olsun...
  Cevapla
 • hasan 6 ay önce Şikayet Et
  amin
  Cevapla
 • Yavuz Özmen Almanya 6 ay önce Şikayet Et
  Trump başta kalacaktır ve kalmalıdır.
  Cevapla
 • emin 6 ay önce Şikayet Et
  demedi demeyin , Trump'ın gitmeye niyeti yok
  Cevapla
 • asd 6 ay önce Şikayet Et
  mecbur gidecek
  Cevapla
 • Osmanlı 6 ay önce Şikayet Et
  Bunlar hacivat ile karagöz ortaoyunu. Yahudiler yaptırıyor. Bidona malolmadan kritik bir hamle yapıyorlar akıllarınca. Umarım iç savaş olur ve abd toprakları bir an önce parçalanır.
  Cevapla
 • KürdTürkKardeştr 6 ay önce Şikayet Et
  Ben kimsenin parçalanmasından yana değilim, Allah onlara hidayeti nasip eylesin.
  Cevapla
 • Kenan 6 ay önce Şikayet Et
  İnşallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca duyurdu: Türkiye dünyada zirvede!
Başkan Erdoğan tarih verdi: Sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz