Fransız siyaset bilimci: Fransa'nın dış politikası tamamen değişmeli

Fransa'da siyaset bilimi uzmanlarından Prof. Dr. Badie, Fransa'nın dış politikasının tamamen değişmesi gerektiğini belirterek, "Macron açıklamalarda bulunuyor ama hayata geçirmiyor" dedi.

Fransız siyaset bilimci: Fransa'nın dış politikası tamamen değişmeli
Fransız siyaset bilimci: Fransa'nın dış politikası tamamen değişmeli
GİRİŞ 23.11.2020 01:25 GÜNCELLEME 23.11.2020 01:25

Sciences Po Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bertrand Badie, L'Opinion gazetesine verdiği demeçte, Fransa'nın politikalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fransa'nın Mali'deki askeri varlığına ilişkin, "Fransız hükümetine inanırsak (Mali'de) sadece terör örgütlerine karşı mücadele ediyoruz, kafa kafaya savaşılması gereken düşmanlar var. Ancak gerçek daha karmaşık." değerlendirmesinde bulunan Prof. Dr. Badie, ABD ve Fransa'nın 1945'ten bu yana savaş kazanmadığına işaret etti.

"FRANSA'NIN DIŞ POLİTİKASI TAMAMEN DEĞİŞMELİ"

Badie, "Emmanuel Macron açıklamalarda bulunuyor ama hayata geçirmiyor. Macron'un şu an ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde söyledikleri ile Fransa'nın mevcut politikası arasında çelişkiler var"dedi.

"Fransa'nın dış politikası tamamen değişmeli" diyen Bertrand Badie, küreselleşen dünyada Fransa'nın ne olduğunun yeniden tanımlanması gerektiğini söyledi. 

Badie, Fransa'nın küreselleşmiş güç haline gelmesi için hedefleri bulunması ve alçak gönüllü olması gerektiğini ifade etti.

RUSYA - TÜRKİYE ÖRNEĞİ

Bu bağlamda Fransa'nın, Afrika'da veya Lübnan'da tek başına hareket edilebildiği dönemin bittiğini bilmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Badie, etkileşimlere ve karşılıklı bağımlılığa dayalı bir politika oluşturması gerektiğini aktardı.

Badie, "Devletler arası ilişkilerin akışkan hale geldiği bir dünyadayız, örneğin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türkiye ile ilişkilerinde bunu anladığı görülüyor" yorumunu yaptı.

Bertrand Badie, ülkeler arası ilişkilerde "düşman" veya "müttefik" kavramları yerine ortaklığın tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Egemenliğe 146. halka - 29 Mayıs 2024 gazete manşetleri
Kılıçdaroğlu Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret etti: Dışarıda olsaydı terör olayları biterdi