DSÖ'den son dakika koronavirüs açıklaması: Tünelin sonunda ışık görüldü

Dünyadan peş peşe gelen olumlu aşı haberlerinin ardından koronavirüsle ilgili en yetkili kurumdan önemli açıklama geldi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, "Aşı denemelerinden gelen son olumlu haberlerle, bu uzun ve karanlık tünelin sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor." dedi.

DSÖ'den son dakika koronavirüs açıklaması: Tünelin sonunda ışık görüldü
DSÖ'den son dakika koronavirüs açıklaması: Tünelin sonunda ışık görüldü
GİRİŞ 23.11.2020 23:32 GÜNCELLEME 24.11.2020 12:03
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde video konferans yöntemiyle haftalık basın toplantılarının ilkini düzenledi.

 

Kovid-19 aşı çalışmalarından gelen olumlu haberlerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ghebreyesus, aşıların geliştirilmesinde gösterilen hızın, bunların adil şekilde dağıtılması hususunda da gösterilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

'GERÇEK BİR UMUT VAR'

Ghebreyesus, tarihte şimdiye kadar herhangi bir salgına karşı bu kadar hızlı aşı geliştirilmediğini vurgulayarak, "Aşı denemelerinden gelen son olumlu haberlerle, bu uzun ve karanlık kanalın (tünelin) sonundaki ışık daha da parlaklaşıyor. Şu anda, denenmiş ve test edilmiş diğer halk sağlığı önlemleriyle aşıların salgını sona erdirmeye yardımcı olacağına dair gerçek bir umut var." değerlendirmesinde bulundu.

 

Bilim insanlarının aşı geliştirme konusunda yeni bir standarda ulaştığını aktaran Ghebreyesus, "Uluslararası toplum da şimdi (aşı için) yeni erişim standardı belirlemek zorunda." dedi.

- "AstraZeneca aşısı için beklememiz gerekiyor"

Aşı çalışmalarına ilişkin soruyu cevaplayan DSÖ bilim heyetinden başuzman Dr. Soumya Swaminathan, Oxford Üniversitesinin İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZeneca iş birliğinde geliştirdiği Kovid-19 aşı adayı için temkinli konuştu.

Söz konusu aşının tek doz uygulanması halinde yüzde 70, önce yarım doz, ardından tam doz uygulanması halinde ise yüzde 90 seviyesinde etkili olduğu açıklamalarından haberdar olduğunu belirten Swaminathan, "(Bu aşının) Hem etkinlik hem de güvenlik sonuçlarını görmek için beklememiz gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Swaminathan, AstraZeneca aşısının şu anda başka birçok ülkede 60 bin kişide denendiğini anımsatarak, "daha bilinçli karar almaları" için gelecek test sonuçlarını beklemek zorunda olduklarını kaydetti.

YORUMLAR 23
 • ayhan 2 ay önce Şikayet Et
  inşallah kendi aşımızda başarılı olur onu kullanırız
  Cevapla
 • xyz 2 ay önce Şikayet Et
  ışığı gördüysek durum vahim
  Cevapla
 • Mgl 2 ay önce Şikayet Et
  Bu aşıları önce kendilerine vurun da bekleyin...
  Cevapla
 • Salih 2 ay önce Şikayet Et
  Ben vurdurmam bu aşıyı.
  Cevapla
 • hizacı 2 ay önce Şikayet Et
  alçak dsö
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'li Ünal Kılıçdaroğlu'na sert çıktı! ''Bu millet senin hakkından gelecektir...''
Yerli tabanca SAR 9X, Amerika'da yılın en iyisi oldu!