Cezayir Cumhurbaşkanı rest çekmişti! BAE'den 'Türkiye' tehdidi...

BAE, İsrail ile “normalleşme” adımlarını eleştirip, Libya’da Türkiye’den yana politika izleyen Cezayir’i tehdit etti. “Mağrip İstihbaratı” adlı sitenin haberine göre, Abu Dabi Veliaht Prensi Zayed, bir mektup göndererek “siyasi ve ekonomik yaptırımlar" uygulayabileceklerini söyledi. Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun bu mektubu cevapsız bıraktı.

Cezayir Cumhurbaşkanı rest çekmişti! BAE'den 'Türkiye' tehdidi...
Cezayir Cumhurbaşkanı rest çekmişti! BAE'den 'Türkiye' tehdidi...
GİRİŞ 25.11.2020 07:21 GÜNCELLEME 25.11.2020 07:31
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Cezayir’i tehdit etmiş. Fransa’da yayın yapan “Mağrip İstihbaratı” adlı haber sitesi, Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed’in tehdit dolu mektubunun ayrıntılarını yayınladı. Mektupta, Cezayir’in İsrail ile normalleşme konusundaki sert açıklamaları ve Libya konusunda Türkiye’den yana tutumu dolayısıyla siyasi ve ekonomik yaptırımlar uygulanabileceği dile getirildi. 

 

 

CEVAP VERMEDİ

BAE, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un normalleşme konusundaki açıklamasına öfkesini gizlemezken; ayrıca, Cezayir’e üst düzey bir güvenlik yetkilisi aracılığıyla “düşmanca politikalardan rahatsızlık duyulduğu” mesajını iletti. Abu Dabi’nin geçtiğimiz Eylül ayında imzaladığı gizli mektubu, Tebbun yanıtsız bıraktı. Tebbun’un halihazırda zor ve karmaşık olan bölgesel sorunlar nedeniyle mektuba yanıt vermemeyi seçtiği vurgulandı. 

 

 

NORMALLEŞME FURYASINA KATILMAM

İki ülke arasındaki gerginlik, Cezayir Cumhurbaşkanı’nın 20 Eylül’de İsrail ile ilişkilerini normalleştiren Arap ülkeleri hakkındaki açıklamalarının ardından zirveye ulaştı. Tebbun, ülkesinin “İsrail’le normalleşme furyasına katılmayacağını” söylemişti.

Filistin meselesinin 1967 sınırlarında ve başkenti Kudüs olan bir Filistin devleti kurulmadan çözülemeyeceğinin altını çizen Tebbun, “Bu devlet (Filistin) ilan edilirse, Ordadoğu sorunu çözülür” ifadelerini kullanmıştı. Siyasi analistler, Cezayir’in politikalarında herhangi değişiklik yapmamasının ardından BAE’nin karşı hamle olarak Batı Sahra’da konsolosluk açmaya karar verdiğine dikkat çekti. BAE, Batı Sahra’nın en büyük şehri olan Layun’da konsolosluk açarak bu unvana erişen ilk Arap ülkesi olmuştu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
Türkiye tehdidi
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • murat 1 ay önce Şikayet Et
  suratsız zırtlanlar
  Cevapla
 • Birol 1 ay önce Şikayet Et
  Senin sıfatına .
  Cevapla
 • Starkk 1 ay önce Şikayet Et
  Hakan taşıyan ne zaman BAE veliaht prensi oldu ? Sarık da takmış
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Kafasına sıksan mermi içeride en az 6 ay beyin arar.
  Cevapla
 • Sezai Refik 1 ay önce Şikayet Et
  şu çirkin'in biletini kesin artık yalnız gidiş olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'de başkanlık değişimi: Biden yemin ederek ülkenin 46. başkanı oldu
Türk mühendisler yaptı! Dev tankı sırtında taşıdı