İran medyası, Muhsin Fahrizade'nin intikamının alınmasını istiyor

İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin terör saldırısı sonucu hayatını kaybetmesinin ardından muhafazakar kesime ait gazetelerde "intikam" manşetleri öne çıktı.

İran medyası, Muhsin Fahrizade'nin intikamının alınmasını istiyor
İran medyası, Muhsin Fahrizade'nin intikamının alınmasını istiyor
GİRİŞ 28.11.2020 11:10 GÜNCELLEME 28.11.2020 11:10
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İran nükleer programının kilit isimlerinden Savunma Bakan Yardımcısı Fahrizade'nin dün aracına düzenlenen silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine muhafazakar kanada bağlı gazeteler "intikam" söylemini öne çıkarırken, reformistlere ve hükümete yakın gazeteler ise daha ılımlı ve sade başlıklar tercih etti. 

Muhafazakar Vatan-ı İmruz gazetesi "Vurmazsak vururlar" manşetiyle intikam alınması gerektiğini savunarak, "İran'da genel bir öfke var. ABD ve siyonist rejimden intikam alınması talep ediliyor" ifadelerini kullandı. 

İran lideri Ali Hamaney'in genel yayın yönetmenini atadığı, devletin resmi gazetesi Keyhan da "Göze karşılık göz, siyonistler beklesin" manşetiyle çıktı. 

Yine muhafazakarlara yakın Şoru gazetesi, "Fahrizade'nin katillerini pişman edeceğiz" manşetini kullandı. Himayet gazetesi de "Halk intikam bekliyor" başlığını seçti. 

Muhafazakar Cam-ı Cem gazetesi, "Yeniden 2010'a dönüldü" manşetiyle geçmişte diğer İranlı bilim adamlarına düzenlenen suikastlara atıf yaptı.

HÜKÜMETE YAKIN GAZETELER İTİDALLİ

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetine yakınlığıyla bilinen reformist Arman-ı Milli gazetesi ise "Gerginlik tuzağı" manşetini tercih ederek, "Stratejik sabır ve bölge şartlarının tahlili, kalan son 2 ayda İran'ın Binyamin Netanyahu ve Donald Trump'ın ateşi körüklemesine karşılık en önemli siyasi ekseni olmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Hükümete bağlı olarak çıkan resmi İran gazetesi de "İranlı bilim adamına terör saldırısı" manşeti attı. 

Reformist İtimad gazetesi ise "Bir terör saldırısının tahlili" başlığını kullanarak, yazarlarına konuyu analiz ettirdi.

Reformist Şark gazetesi, "Abserd'de kanlı terör" manşetiyle haberi sade bir şekilde verdi. Cevan gazetesi, haberi, "Bir bilim adamına daha terör saldırısı" şeklinde duyururken, Ferihtegan gazetesi, "Serçeşmeye terör saldırısı" başlığını tercih etti. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • nizam 1 yıl önce Şikayet Et
    Ey irann..Karşınızda silahsız mazlum Suriye halkı yok.Siz ancak masumları katledecek kadar korkak ve acizsiniz.Hadi bakalım intikamınızı alında delikanlı görelim.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fransız siyasetçi seçim vaadinde Türkiye'yi hedef aldı: Yunanistan mesajı!
Başkan Erdoğan: Bu milletin paraları onların cebine girmemeli