Uygur Türklerine zulmü tek tek anlattı: Kutsal günde domuz eti yedirdiler

Kamplarda iki sene tutulan doktor Sayragul Sautbay Müslümanlara yönelik işkenceyi kitabında tek tek anlattı. Uygur Türklerine zulmü anlatan doktor, "Domuz eti yedirmek için kutsal günleri seçiyorlardı" dedi.

Uygur Türklerine zulmü tek tek anlattı: Kutsal günde domuz eti yedirdiler
Uygur Türklerine zulmü tek tek anlattı: Kutsal günde domuz eti yedirdiler
GİRİŞ 05.12.2020 13:11 GÜNCELLEME 05.12.2020 15:36
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine yapılan zulmün her geçen gün yeni boyutları ortaya çıkıyor. Kamplarda iki sene tutulan doktor Sayragul Sautbay Müslümanlara yönelik işkenceyi kitabında tek tek anlattı. Sautbay Uygur Türklerine zorla domuz eti yedirilmek için özellikle kutsal günlerin seçildiğini, Çin'de farklı bölgelerdeki anaokullarında ise "bedava yemek yardımı" adı altında öğrencilere zorla domuz eti yedirildiğini anlattı.

 

HER CUMA DOMUZ ETİ YEMEYE ZORLANIYORDUK

İşte o kan donduran ifadeler:

 

"Her cuma domuz eti yemeye zorlandık. Müslümanlar için kutsal olan günleri özellikle seçiyorlardı. Buna karşı çıktığınızda bir ceza alıyordunuz. Kendimi farklı bir insan gibi hissediyordum. Etrafım karardı. Kabul etmek gerçekten zordu."

Çin hükümetinin sadece işkence kamplarında değil okullarda da "bedava yemek" adı altında öğrencilere zorla domuz eti yedirdiğine dikkat çeken Sautbay okullarda öğrencilerin zorla domuz eti yemeye zorlandığını bunu reddettiklerinde ise askerlerin müdahale ettiklerini söylüyor. Anaokullarında da çocuklara domuz eti yedirildiğini anlatan Sautbay Çin'in farklı taktikler izleyerek Müslümanlara domuz eti yedirmeye çalıştığını söylüyor.

Uygurlu iş kadını Zumret Dawut ise zulmü şu sözlerle anlatıyor:

"Bir toplama kampında oturduğunuzda yemek yiyip yemeyeceğinize karar vermiyorsunuz. Yaşamak için bize sunulan eti yemeliydik."

Çin hükümeti ayrıca 2018'de Urumçi'de "İslam'ın laik hayata nüfuz etmesini ve" aşırılığı "körüklemesini durdurmak için" anti-helal kampanya "başlatmıştı.

EYALETLER DOMUZ YETİŞTİRME MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR

Çin'de ayrıca Konaxahar bölgesinde her yıl 40.000 domuzun yetiştirileceği güney Kaşgar bölgesinde yeni bir çiftlik kurulduğunu belirtildi. Raporlara göre, hükümet Sincan'da domuz yetiştiriciliğini teşvik etmek için "aktif çaba" harcıyor. Üst düzey yönetici Shohrat Zakir, eyaletin bir "domuz yetiştirme merkezine" dönüştürüleceğini kabul etti.

Uygur Müslümanları Çin'de uzun yıllardır işkenceye maruz kalıyor. Toplama kamplarında tutulan milyonlarca Uygur Türk'ünden haber alınamıyor. Çin hükümeti "aşırılık" bahanesiyle Müslüman Uygur'lara karşı sert asimilasyon politikaları uyguluyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YORUMLAR 46
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah bunu yapanları buna sebep olanları göz yumanları görmezden gelenleri imkanı olduğu halde yardım etmeyenleri el kahhar adıyla yok etsin.Ayrıca müslümanım diyee nara atanlar bu sözüm hepimize gavurdaki birlik ve beraberlik bizde olsaydı şuan dünya daha güzel bir yer olurdu ama malesef biz bir ülkede bile kardeş gibi yaşamayı bilmiyoruz.
  Cevapla
 • Erdem 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah yardimciniz olsun.kahrolsun zalimler.
  Cevapla
 • Konyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah yardımcınız olsun Rabbim müslümanlara birlikte hareket etme şuuru versin mutlaka kafirler toplulugu bir gün Allah'ın gazabına uğrayacak
  Cevapla
 • YUNUS ASLAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Kefere Çin'i de kahr-u perişan eylesin, amin.
  Cevapla
 • Konyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizde Çine Tren gönderiyoruz. Teşekkür gibi...Allah akıl izan versin.
  Cevapla
 • yigit yozgatli 1 yıl önce Şikayet Et
  aşıyı unutmuşsun bide oradan aşı gelecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşçi tarafı asgari ücret için net rakamını açıkladı: 7785 TL'nin altı asla olmaz
Biden ve Macron'dan ortak açıklama: Putin'e flaş çağrı!