Libya'daki gizli pazarlığı ortaya çıkaran mektup ifşa oldu

Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin elebaşı Hafter'in BAE'den destek talebi üzerine Sudanlı 1200 milisin bölgeye gönderilmesiyle ilişkin yazılan mektup, ülkede birlik ve bütünlüğün sağlanmasının karşındaki gizli pazarlıkları ortaya çıkardı.

Libya'daki gizli pazarlığı ortaya çıkaran mektup ifşa oldu
Libya'daki gizli pazarlığı ortaya çıkaran mektup ifşa oldu
GİRİŞ 08.12.2020 12:12 GÜNCELLEME 08.12.2020 12:12
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Birlik, bütünlük sağlamaya yönelik çalışmaların devam ettiği Libya'da, Hafter'in Birleşik Arap Emirlikleri'nden milis takviyesi istediği belirlendi.

 

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, BAE’li yetkililer Hartum’da Sudan Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Muhammed Hamdan Dagalo ile görüştü.

Görüşmede BAE heyetinin, güçlerini Libya’ya göndermesi karşılığında Dagalo’ya mali ve askeri destek sözü verdiği, bunun üzerine Dagalo'nun da Libya'ya 2 tugay asker göndermeyi kabul ettiği öğrenildi.

 

Dagalo'nun söz konusu talebi karşılamak için Güney Darfur Bölge Başkanlığına 23 Ekim’de talimat vererek 1200 asker hazırlanmasını istediği belirlenirken, Güney Darfur Bölgesi Askeri İşler Dairesi Başkanı Hamid Cuma Adam'ın Niyala kampından Cufra üssüne gönderilmek üzere milislerin hazırlandığı kaydedildi.

Milislerin en kısa sürede yola çıkacağına dair ortaya çıkan mektup da söz konusu gizli pazarlığı gün yüzüne çıkardı.

GİZLİ İTTİFAKIN KANITI

Kolordu Komutanı Muhammed Hamdan Dagalo'ya hitaben 6 Kasım'da yazılan mektupta Hafter'e bağlı güçler ve BAE’nin askeri tertibat, güvenlik ve mali konularda sağlamış olduğu anlaşma temel alınarak hazırlanan 1200 kişilik milis grubun Niyala kampından Cufra üssüne gönderilmek için hazır olduğu bilgisi yer aldı.

"Paralı asker değiliz. Libya'da Sudanlı paralı askerler ve Cancavid milislerinin varlığının iddia edilmesi yanlış ve temelsizdir" diyen Dagalo'nun sözleri de bu mektup dolayısıyla yalanlanmış oldu.

Güvenlik kaynakları Dagalo'nun özellikle Mısır, Suudi Arabistan ve BAE ile olan yakın ilişkileriyle tanındığına dikkat çekerek, Dagalo'ya bağlı birliklerin daha önce de Yemen’de gerçekleştirilen Kararlılık Fırtınası operasyonuna katılarak Husilere karşı savaştığını belirtti.

Libya'nın güneyindeki aşiretlerin Libya Ulusal Mutabakat Hükümetinin yanında yer alacağını açıklamasından sonra Ubari kentinde ordu karargahına saldırı düzenlendiğini hatırlatan kaynaklar, bu saldırının Hafter'e katılmak üzere gönderilen Sudanlı milislerce yapılmış olabileceği değerlendirmesinde de bulundu.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Serii 7 ay önce Şikayet Et
  Bizim yerli hainlerde dostlarıyla gizli anlaşmalar yapıyor, onlarında belgesi çıkar birgün...
  Cevapla
 • Fethi 7 ay önce Şikayet Et
  1200 leş olacaklar inşaallah
  Cevapla
 • Mevlüt 7 ay önce Şikayet Et
  İbrahim'in Delileri'nin bölgeye gönderilip elebaşlarını usulünce sessizleştirmesi şarttır.
  Cevapla
 • saç 7 ay önce Şikayet Et
  siyasi kafirler bitmez.
  Cevapla
 • Osseka 7 ay önce Şikayet Et
  Firildak topaçlarin oynaticisin elleri krilmali
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakanlar afet bölgesinde açıklama yaptı... Yangında son dakika gelişmesi
Turistik Çökertme Mahallesi alevlere teslim oldu