Yunanistan 18 adet ikinci el Rafale jetleri için Fransa'ya servet ödeyecek

Ekonomik açıdan zor günler geçiren ve bu yıl ekonomisinin yüzde 10,5 daralacağı öngörülen Yunanistan, Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye kafa tutmaya çalışıyor. Bu seneki bütçede silahlanmaya ayrılan payı 5 kat artıran Atina yönetiminin, Fransa'dan alacağı 18 Rafale savaş uçağı için 2,3 milyar avro ödeyeceği açıklandı. Bu uçaklardan sadece 6'sı yeni üretim olacak. Savaş jetlerinin 12'sinin ikinci el olduğu duyuruldu.

Yunanistan 18 adet ikinci el Rafale jetleri için Fransa'ya servet ödeyecek
Yunanistan 18 adet ikinci el Rafale jetleri için Fransa'ya servet ödeyecek
GİRİŞ 17.12.2020 17:18 GÜNCELLEME 18.12.2020 11:38
Bu Habere 141 Yorum Yapılmış

Yunanistan hükümetinin Sözcüsü Stelyo Petsas, düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında, Fransa'dan satın alınacak Rafale uçaklarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Yunanistan'ın, 1,92 milyar avro karşılığında 6 adet yeni ve 12 adet ikinci el Rafale satın alacağını belirten Petsas, bu uçakların ekipmanları için de ayrıca 400 milyon avro ödeyeceklerini dile getirdi.

Petsas, Fransa'dan ilk teslimatı gelecek yılın temmuz ayında alacaklarını kaydederek, 18 uçağın tamamının 2023 yılının ortası itibarıyla ülkeye gelmiş olacağını aktardı.

 

Yunanistan'dan Türkiye'ye karşı savaş jeti hamlesi! Fransa ile anlaştılar

SİLAHLANMAYA AYRILAN PAY 5 KAT ARTTI

Doğu Akdeniz ve Ege'deki gerilimin gölgesinde Atina yönetimi, yıllardır içinde olduğu mali zorluklar, kemer sıkma politikaları ve Avrupa Birliği'nin (AB) desteği sayesinde zorlukla ayakta durabilen ekonomik tablosuna rağmen 2021 için bütçeden silahlanmaya ayırdığı payı 5 kat artırma yoluna gitmişti.

Savunmaya 2021 için 5,49 milyar avro, savunma harcamalarındaki silahlanma kalemlerine ise 2,5 milyar avro pay ayırdığını açıklayan Atina'nın askeri harcama planı son 11 yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştı.

Başbakan Kiryakos Miçotakis, Fransa'dan alınacak Rafale uçakları için yakında bu ülkeyle resmi anlaşmanın imzalanacağını açıklamıştı.

Yunanistan bütçe hedeflerine göre bu yıl ekonomisinin yüzde 10,5 daralacağını öngörüyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 141
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Ermenilerinde silahları sığaları hava savunmaları vardı. Ne oldu paşinyan. Tanklarınız bakü de araba üzerinde parçalanmış görüldü.
  Cevapla
 • 007 3 yıl önce Şikayet Et
  borçlanma metodu ile tek kuruş ödemeden dünyanın silahını burnumuZun dibine koyacaklar bizim yapmamız gereken kardes sen bu silahları alamazsin bana açık bir tehdit demek duruken yok ikinci el yok sıfır 1 lira para vermeden silahlanirlar bunu almanya fransa İsviçre danimarka finans eder bu gelecek zamanda Açık bir tehdit benden demesi
  Cevapla
 • Önemi yok 3 yıl önce Şikayet Et
  Yunanda nerde para..! hediye ediyorlar. Sonuc benzin alacak parası yok, ucaklar hangarda kalır
  Cevapla
 • odp 3 yıl önce Şikayet Et
  Sokrates'in Erasmus'un mirasını yiye yiye bitiremeyen Yunanlılar, yüzde 100 küçülse bile batmasına, AB'den atılmasına, NATO'dan defedilmesine ve Türkiye'nin karşısına tek başına çıkmasına izin vermezler
  Cevapla
 • Vatandaş nafiz 3 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistanda Gelir hani yok milyarlarca avrodan bahsediyor. Daha birde abde"den f 35 siparişi verdi . Yunanistanda aynı fıransa gibi sarı yelekliler çıkar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Suudi Arabistan ve BAE'den İran'a operasyon darbesi! Tüm planı ABD'ye sızdırmışlar
İran-İsrail savaşını engelleyen telefon: Bu gece değil!