DSÖ'den umut kıran koronavirüs aşısı açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Batı Pasifik Direktörü Dr. Takeshi Kasai, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının kısa dönemde salgını sonlandırmayacağını söyledi. DSÖ daha önce yaptığı açıklamada, aşıdan sonra da maske, mesafe ve temizlik kurallarının sıkı sıkıya devam ettirilmesi gerektiğini açıklamıştı.

DSÖ'den umut kıran koronavirüs aşısı açıklaması
DSÖ'den umut kıran koronavirüs aşısı açıklaması
GİRİŞ 18.12.2020 09:42 GÜNCELLEME 18.12.2020 10:59
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

South China Morning Post gazetesindeki habere göre, Batı Pasifik ülkelerinde kitlesel aşılamanın başlamasının 2021'in ortasını bulabileceğine dikkati çeken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Batı Pasifik Direktörü Dr. Takeshi Kasai, "Aşı, salgını yakın gelecekte bitirebilecek bir gümüş kurşun değil" dedi.

 

Takeshi, ülkelerin aşılara ilk başta sınırlı sayıda erişebileceğini, bu yüzden risk grubundakilere öncelik verilmesi gerektiğinin vurgulayarak, "Eğer doğru ölçekte aşı üretebilecek yatırım yapılabilirse, 2021 sonuna doğru tüm ülkelerde öncelikli nüfus gruplarının aşılanmasına yetecek dozda aşıya sahip olabiliriz. Yüksek riskli gruplar dışında kalanlar içinse 12 ila 24 ay daha geçmesi gerekebilir. Bu durumda dahi belirsiz ve öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir" diye konuştu.

"YÜKSEK BULAŞMA RİSKİ OLAN YERLERDEN KAÇINMALIYIZ"

 

Aşı konusundaki gelişmeleri uzun bir tünelin ucundaki ışığa benzeten Takashi, "Her ne kadar artık yorulmuş da olsak, yalnızca kendimizi değil etrafımızdakileri de koruyacak tedbirleri almaya devam etmeli, elimizi yıkamalı, maske takmalı, sosyal mesafeye uymalı ve yüksek bulaşma riski olan yerlerden kaçınmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ, 60 yaş üstündekileri ve Kovid-19'la mücadele eden sağlık çalışanlarını "risk" grubu olarak değerlendirirken, aşı için bu guruplara öncelik verilmesini öneriyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • Ömer 1 yıl önce Şikayet Et
    BM IMF DSÖ bunlar dünyanın başına beladır
    Cevapla
  • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
    Herhalde yani! Aşı da virüs bu yüzden Aşı olanlar Başkasına virüs bulaştırabilir bir müddet Maske ile gezmek zorundalar.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Resmi rakamlar paylaşıldı
İYİ Parti'de 'Erdoğan' çatlağı! Son anket Akşener'i zora sokacak