Çin'den vicdanları yaralayan Doğu Türkistan açıklaması

Anadolu Ajansında (AA) yer alan haber göre; Son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından eleştirilirken, Çin, Doğu Türkistan'da uygulanan kısıtlamalardan geri adım atmayacağı sinyalini verdi. Komünist Parti Sincan Halkla İlişkiler Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Şü Guişiang, AP'ye verdiği mülakatta, "Şu anda kayıtsız kalamayız çünkü tehditler hala mevcut" dedi.

Çin'den vicdanları yaralayan Doğu Türkistan açıklaması
Çin'den vicdanları yaralayan Doğu Türkistan açıklaması
GİRİŞ 21.12.2020 15:52 GÜNCELLEME 21.12.2020 15:52
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Komünist Parti Sincan Halkla İlişkiler Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Şü Guişiang, Pekin'de Associated Press ajansıyla yaptığı söyleşide, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki güvenlik önlemlerinin gevşetilip gevşetilmeyeceğine ilişkin soruya "Şu anda kayıtsız kalamayız çünkü tehditler hala mevcut. Dört yıl boyunca terörizmden kurtulmuş olmak, hiçbir suretle tehlike veya tehdit olmadığı anlamına gelmez" yanıtını verdi.

Şü, Komünist Partinin Sincan Uygur gibi çok etnikli sınır bölgelerinde istikrarı sağlamanın yöntemlerini araştırdığını belirterek, "Sosyal yardımlaşma ile terörizmi ve aşırıcılığı yükselten zemin dahil kemikleşmiş meseleler hakkında daha çok düşünmemiz lazım" ifadesini kullandı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı haberlerini kesin bir dille reddeden Şü, "2014 yılından bu yana eğitim programları sayesinde 117 bin kişinin Çin'in diğer kesimlerine çalışmaya gittiğini" söyledi.

Şü Guişiang, ABD'nin zorla çalıştırılma haberleri üzerine Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden ithalatı engellemesine ilişkin olarak da "Sincan şirketleri, ABD pazarı veya bazı ABD şirketleri olmadan yaşayamayacak sanılmasın." dedi.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi, son olarak Uygur Türkleri ve diğer azınlıkların pamuk tarlalarında zorla çalıştırıldığı haberleriyle gündeme gelmişti.

Washington'daki Komünizm Kurbanları Anma Vakfı Üyesi ve Çin konularındaki çalışmalarıyla bilinen Adrian Zenz, Çin'in Uygur Türkleri ve diğer azınlıkları pamuk tarlalarında zorla çalıştırdığına dair, 14 Aralık'ta Küresel Politika Merkezi'nde rapor yayımlamıştı.

Rapor üzerine merkezi İsveç'te bulunan giyim firması H&M dahil dünyaca ünlü firmalar Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden pamuk alımını durdurmuştu.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki tartışmalı kamplar

Çin'de son yıllarda Uygur Türklerinin kimlik ve kültürlerine yönelik ihlaller uluslararası kamuoyu tarafından eleştiriliyor.

Pekin'in "mesleki eğitim merkezleri" olarak adlandırdığı, uluslararası kamuoyunun ise "yeniden eğitim kampları" diye tanımladığı yerlerde, BM verilerine göre en az 1 milyon Uygur Türkü kendi rızası dışında tutuluyor. Pekin yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne ilişkin bilgi vermiyor.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.

Çin makamları, BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebini ise geri çeviriyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 26
 • azerbican turku 1 yıl önce Şikayet Et
  allah kahr etsin bu yallancilları teror adina mazlum ve suçsuz insanları kesiyor uygurlari bitirecek bu vahşiller çin bunu bilmeli bu işleri yapır fırsat duşse turk dunyası da çini yakacak adam olsunlar adam gibi davransınlar turkun sabrı çok
  Cevapla
 • hak gelir 1 yıl önce Şikayet Et
  hangi terör eyleminde ne zaman kaç kişi öldü? o terör örgütlerinin simi ne? karnından konuşmadan somut ispatlarla konuş anlayalım. zalimligiiz batsın.
  Cevapla
 • ÖZCAN 58 1 yıl önce Şikayet Et
  bizim millet de allandırılan pullandırılan çin mallarına taze ot görmüş mal gibi saldırsın bakalım, bu duyarsızlık nereye kadar yazıklar olsun
  Cevapla
 • Çin aşısı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen gelde bunların yaptığı aşıyı ithal et ve vatandaşlarında kulan aşıla ya kimin aklını sıyar bu olay inanılınıcak gibi değil!
  Cevapla
 • Talha 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın başına bela olmus 4 - 5 devlet var 1. Abd 2. Cin 3.Rusya 4. Fransa 5.Ingiltere
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah bunları ve bunların yolunda olanları helak etsin tez vakitte inşaallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması! Suriye operasyonuna vurgu yaptı!
Son dakika! Asgari ücrette tarih belli oldu