Rum Başpiskopos: Erdoğan gerçek bir vatansever

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da bahsetti. Hrisostomos, "Türk lider Erdoğan, yıllarca Türkiye'nin ucuz işgücünü kullanan Avrupa'dan bugün 'intikam alan' gerçek bir vatansever" ifadelerini kullandı.

Rum Başpiskopos: Erdoğan gerçek bir vatansever
Rum Başpiskopos: Erdoğan gerçek bir vatansever
GİRİŞ 27.12.2020 18:51 GÜNCELLEME 27.12.2020 18:51
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Rum basınına gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hristostomos, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in bir görüşmelerinde kendisine, iki devletli çözümü istediğini söylediğini, ELAM'a başta destek verdiğini ancak daha sonra vazgeçtiğini ve DİKO'nun üç kurucusundan biri olduğunu açıkladı.

 

"ERDOĞAN GERÇEK BİR VATANSEVER"

Rum basınına konuşan II. Hrisostomos, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki düşüncelerini de paylaşarak, "Türklerin lideri Erdoğan, yıllarca Türkiye'nin ucuz işgücünü kullanan Avrupa'dan bugün intikam alan gerçek bir vatansever" ifadelerini kullandı.

 

 

REFERANDUMDA HAYIR ÇIKMASI İÇİN 50 BİN KIBRIS LİRASI HARCADIM

II. Hrisostomos, 2004 yılındaki Annan planı referandumlarda "hayır"a destek vermek için "50 bin Kıbrıs lirası harcadığı" itirafı hatırlatılarak, bu paraları nerelere verdiği sorulduğunda şunları söyledi: "Halkı yönlendirmemiz için afiş çıkarmak, şunu-bunu yapmakla ilgilenen bir grup vardı. O zaman bir gazeteci, Başpiskoposluk tarafından kesilmiş 50 bin liralık bir çek fotokopisini sallayarak geldi. Onu kendisine bir muhasebeci vermişti. Halen Baf Metropolitiydim o da (gazeteci) hem Başpiskoposluğu hem de beni ifşa etmek istiyordu. Ne olduğunu anlar anlamaz sesimi yükselterek masaya yumruğumu vurarak 'Kilise'nin mülkü 2-3 milyar. Bütün mülkü vatan için. Duyuyor musun?' diye bağırdım, tek söz söylemeden çıkıp gitti."

"HAKİKATEN İSTEMİYORDU"

II. Hrisostomos, eski Rum lider Tasos Papadopulos kast edilerek "O size, barikatların açılmasını istemediğini söyledi mi?" sorusu üzerine "İstemiyordu. Hakikaten istemedi. Bize sıkıntı yaratacağını biliyordu" dedi ve şunları ekledi: "Halk haykırarak Avrupa'ya hayır diyelim dediğinde bir açıklama yaptım ve hayır büyükler içindir, küçükler için değil dedim. 2003'te Başkanlığa çıktım. İzah ettim" dedi.

İNGİLİZLER ADİ, BİZİ YIKACAKLARINI SANDILAR

Öte yandan, II. Hristostomos kendisine yöneltilen, 2004'teki Annan referandumda verilen hayır cevabını nasıl izah edersiniz?" sorusuna "Kaybettiğimizi görüldü. Kıbrıs gidiyor. Kıbrıs Cumhuriyeti gidiyor. İngilizler adi. O sakat bağımsızlığı verdiler ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ni istedikleri zaman yıkabileceklerini zannettiler" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 69
 • Hayalimdaki 3 yıl önce Şikayet Et
  Bas piskoposda ne bilgi varmis be
  Cevapla
 • SES 3 yıl önce Şikayet Et
  yapma ya biz bilmiyorduk iyiki söyledin otorite :))
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Dikkat etmek lazım. sırtımızı sıvazladıkları an . muhakkak arka planda saman altında suyu salıveriyorlar. uyanık olmak lazım . Batılıların iltifatı var ise kirli plan peşindeler.
  Cevapla
 • dogrucuuuuuuuuu 3 yıl önce Şikayet Et
  c.h.p.k.k.lılar duysun
  Cevapla
 • çiftçi 3 yıl önce Şikayet Et
  Hala ucuz iş gücü... Asgari ücrete gelecek zam nerede açlık sınırı nerede... Olan garibana oluyor ama müstehak gidip de oy verirseniz olacağı bu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tacikistan'da başörtülü kadınları hastaneye almadılar! Skandal görüntüler
Kaza değil cinayet! 5 yaşındaki Alparslan babasının gözünü önünde can verdi...