İngiltere 'Karabağ' sonrası Türk SİHA'larına hayran kaldı: Program başlatacaklar

İngiltere ordusunun, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da Ermenistan'a karşı kazandığı zaferin ardından yeni bir silahlı insansız hava (SİHA) programı başlatmasının beklendiği belirtildi.

GİRİŞ 30.12.2020 01:44 GÜNCELLEME 30.12.2020 01:45
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Guardian gazetesinin haberinde, savunma yetkililerinin; Azerbaycan'ın 6 haftalık savaşta Türk SİHA'larını kullanmasının Ermenileri yenilgiye uğratması ve Ermenistan'ın işgal altında tuttuğu toprakların kontrolünü devretmeye zorlamasında çok önemli bir yeri olduğuna inandığı aktarıldı.

Savunma Bakanlığı kaynaklarının, SİHA'ların yaygınlaşmasının riskleri hakkındaki uyarılara rağmen İngiltere'nin 2021'in başlarında açıklanacak 5 yıllık savunma bütçesinin bir parçası olarak kendi daha ucuz SİHA'larını edinmek istediğini belirttiği ifade edildi.

Haberde, Baykar Bayraktar TB2'nin 150 kilometre kadar bir menziline sahip olduğu, havada 24 saat kalabildiği vurgulandı. Ayrıca Baykar Bayraktar TB2'nin diğer ülke SİHA'larına oranla daha ucuz oldukları için savaş esnasında bazılarının kaybedilmesinin göze alınabildiği vurgulandı.

SİHA'larıyla Türkiye'nin kendi bölgesindeki askeri dengeyi hızla değiştirdiğine işaret edilen haberde, İngiliz düşünce kuruluşu Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsünden (RUSI) Prof. Michael Clarke'ın "Azerbaycanlıların insansız hava araçları kullanımı belirleyici oldu." dediği aktarıldı. 

SAVUNMA BAKANI TÜRK SİHA'LARINI ÖRNEK GÖSTERMİŞTİ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, 11 Aralık'ta yaptığı bir konuşmada, Türkiye'nin İHA, SİHA ve hava savunma sistemlerini Suriye, Libya ve diğer yerlerde kullanmasının sahada üstünlük sağladığını vurgulayarak Türkiye'nin yeni nesil SİHA'larını örnek göstermişti.

İHA ve SİHA'ların yüzlerce zırhlı aracı ve hava savunma sistemlerini imha ettiğini vurgulayan Wallace, Türkiye'nin dünyanın önde gelen yabancı askeri programlara erişiminin engellenmesinin ardından savunma sanayisinde yenilikler yaptığını duyurmuştu.

Bazı askeri programlardan vazgeçebileceklerinin sinyalini veren Wallace, "Bazı zor seçimlerin yine de yapılması gerekecek. Ancak bu seçimler yeni alanlara, yeni ekipmanlara ve yeni çalışma yöntemlerine yatırım yapmamıza izin verecek. Bazen nitelik nicelikten veya mükemmel iyiden önce gelir." demişti.

HEYECANLANDIRAN AKINCI TİHA PAYLAŞIMI

Türkiye'nin ilk Milli ve Özgün S/İHA'larını yapan BAYKAR'dan heyecanlandıran bir paylaşım geldi. Sosyal medya hesabından paylaşılan görüntülerde, Türkiye'nin gururu Akıncı TİHA'nın motoru yer alıken, ''Herkes güç vermeye hazır mı?'' denildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 42
 • Ferhat 1 yıl önce Şikayet Et
  Dışarıya ucuzamı satıyoruz benmi yanlış anlıyorum kardeşim almakmı istiyorsun bizden siha ozaman fahiş fiyata satalimki ceniniz para dolsun gardaşım dercesine.
  Cevapla
 • Dogrucu 2 yıl önce Şikayet Et
  Acilen Tor bombasini yapalim.
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Aga iki gemimizin parasını uçlan'ın sonra belki sahiden Siha satarız.
  Cevapla
 • Şakir 2 yıl önce Şikayet Et
  adamlar savaşta ucuz oldugu ıcın kaybedılmesı goze alınacak SIHA olarak bakıyor bizimkilere biz neyle ovunuyoz anlamadım ha satalım parasını alalım bu kadar yani sterlin dolar belli değer sonucta
  Cevapla
 • Destan 2 yıl önce Şikayet Et
  Fil süresinde belirtmiş yüce Mevlam, o günün ebebilliri bugünün Sihalari,
  Cevapla
 • Serhad 2 yıl önce Şikayet Et
  çok komiksin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İçişleri Bakanlığı'ndan DEAŞ ve El Kaide açıklaması!
EYT yasası perşembe günü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda