Türkiye'nin de aldığı Çin aşısının Brezilya sonuçları açıklandı

Brezilyalı yetkililer, Çinli firma Sinovac Biotech'in ürettiği koronavirüs aşısı CoronaVac'ın ülkedeki Faz-3 denemelerinde ağır Kovid-19 vakalarında yüzde 100, orta vakalarda yüzde 78 etkili olduğunu açıkladı.

GİRİŞ 08.01.2021 16:23 GÜNCELLEME 13.01.2021 09:16
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Çinli Sinovac Biotech şirketi tarafından geliştirilen "CoronaVac" adlı Kovid-19 aşısının Brezilya'daki ara sonuçları açıklandı. Aşı denemelerini Sinovac ile ortaklaşa yürüten Sao Paulo eyaleti Butantan Enstitüsü, aşının Faz-3 denemelerinde yüzde 78 etkinlik oranına ulaştığını duyurdu. Denemelere 13 binden fazla kişinin katıldığı aşı, ağır Kovid-19 vakalarında yüzde 100, orta vakalarda yüzde 78 etki gösterdi. Bu sonuçların Brezilya'nın Sağlık Düzenleme Ajansı ANVISA'ya iletildiği ve acil kullanımı için onay istendiği kaydedildi.

 

AÇIKLAMA ERTELENMİŞTİ

Brezilyalı yetkililerin ara sonuçları 23 Aralık'ta açıklaması bekleniyordu. Ancak Sinovac'ın talebi üzerine bu duyuru ertelenmişti.

 

TÜRKİYE VE ENDONEZYA'DAKİ SONUÇLAR YÜZDE 90'IN ÜZERİNDE

CoronaVac'ın klinik denemeleri Türkiye, Brezilya ve Endonezya'da yürütülüyor. Endonezya'da 20 ila 60 yaş arasında yapılan Faz-3 çalışmasında aşının yüzde 97, Türkiye'de 18 ila 59 yaş arasında gerçekleştirilen denemelerde ise yüzde 91.25 etkili olduğu açıklanmıştı.

ÇİN AŞISINA OLAN TALEP ARTIYOR

Brezilya, Endonezya ve Türkiye, Çin aşısını Ocak ayı içinde toplu aşılamada kullanmaya hazırlanırken, Şili, Singapur, Ukrayna ve Tayland da Sinovac ile aşı tedariği konusunda anlaştı.

TÜRKİYE DE TOPLU AŞILAMAYA GEÇİYOR

Türkiye, Çin aşısından 50 milyon doz sipariş vermişti. 3 milyondan oluşan ilk parti geçtiğimiz günlerde Ankara'ya inmişti. 2 haftalık incelemenin ardından aşıda bir soruna rastlanılmazsa, öncelikli olarak sağlık çalışanları başta olmak üzere risk grubundaki vatandaşlara yapılacak. Böylelikle Türkiye'de toplu aşılama başlamış olacak. 

Türkiye'ye getirilen aşının 2 haftalık inceleme testleri başlamıştı.

SAKLAMA KOŞULLARI ÇOK DAHA UYGUN

CoronaVac inaktif bir aşı olması sebebiyle saklanması da oldukça rahat. Çin aşısı 2 ila 8 derece arasında tutulabilirken, mRNA tipi olan BioNTech aşısı -70, Moderna'nın aşısı ise -20 derece saklanması gerekiyor. Bu da Çin aşısının daha hızlı tedarik edilmesinde kolaylık sağlıyor.

YÜZDE 50'DEN FAZLA ETKİNLİK GÖSTERMESİ YETİYOR

Küresel sağlık otoriteleri, bir aşının pandemi döneminde güvenle kullanılabilmesi için, yüzde 50'nin üzerinde etkinlik göstermesini yeterli buluyor.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 58
 • Mustafa Akın 1 ay önce Şikayet Et
  Türkçeye aşı yapılınca böyle oluyor demek ki.
  Cevapla
 • Hero 1 ay önce Şikayet Et
  İnsanları artık o kıvama getirdiler ki, aşının içindekini düşünen çok az.
  Cevapla
 • blob 1 ay önce Şikayet Et
  ne var içinde hadi anlat doktor profesör Patrick.
  Cevapla
 • Can rambo 1 ay önce Şikayet Et
  Sen düşün maşallah faydasını görürsen haber ver. Fazla düşünme bu kafayla gideceğin yerde vaktin çok orada rahat rahat düşünürsün artık. Ne faydasını göreceksen aşının içindekilerini düşünmenin! Mecbursun akıllı
  Cevapla
 • Lütfen Cevaplayın 1 ay önce Şikayet Et
  Virüsten kurtulan insanlarda aylarca süren kalp ritim bozukluğu, kan pıhtılaşması, gibi çeşitli ve ciddi organ rahatsızlıkları görülebiliyor. Bu aşılarla, zayıflatılmış olsa da aynı virüsler vücuda veriliyor. Bilmek için soruyorum. Aşı yoluyla verilen zayıflatılmış virüsler vücuttan atıldıktan sonra da kan pıhtılaşması gibi çeşitli rahatsızlıklar görülebilir mi?
  Cevapla
 • Sağlıkçı 1 ay önce Şikayet Et
  Ölü virüs hocam sadece vücut tanıyor o kadar
  Cevapla
 • blob 1 ay önce Şikayet Et
  şu anki halimden daha beter olmaz inşallah diyorum, göğsüme öküz oturuyor resmen.
  Cevapla
 • Can rambo 1 ay önce Şikayet Et
  Anlattığın kaygılandığın olayla yakından uzaktan alakası yok. Çin başkanı yaptırdıda sen neden tırsan
  Cevapla
 • Abc 1 ay önce Şikayet Et
  İnaktif aşı ölü virüs aşısı oluyor, zayıflatılmış virüs aşısı değil
  Cevapla
 • Eski günler 1 ay önce Şikayet Et
  Aşı olmak istiyorum hemen yeter bıktık nerede o eski günler
  Cevapla
 • Muratb 1 ay önce Şikayet Et
  Bence 2 hafta daha beklemeyelim. Dünyada yapılan tüm ön çalışmalarda yan etkiler hafif. Şahsen beklemek istemiyorum. Canımıza tak etti. Onam formu verelim aşıyı olalım. Aşı olmadan ölen onca vatandaş öldükleriyle kalacak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin dört bir yanından 'Love Erdoğan' görselleri!
Tam 3 bin yıllık: Tarih fışkıran alan 35 milyon liraya satılığa çıkarıldı