Türkiye'de kullanılacak Çin aşısına dünyadan ilk onay

Endonezya Gıda ve İlaç Kurumu Başkanı Penny Kusumastuti Lukito, Çinli Sinovac şirketinin Kovid-19 aşısı CoronaVac'a acil kullanım onayı verildiğini açıkladı. Böylelikle Çin dışında bu aşıya yaygın kullanım onayı veren ilk ülke Endonezya olmuş oldu. Lukito, aşının son Faz-3 ara sonucunu da paylaştı. Aşının 65.3 oranında koruma sağladığını belirtti.

Türkiye'de kullanılacak Çin aşısına dünyadan ilk onay
Türkiye'de kullanılacak Çin aşısına dünyadan ilk onay
GİRİŞ 11.01.2021 11:58 GÜNCELLEME 11.01.2021 13:33
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Endonezya Gıda ve İlaç Kurumu Başkanı Penny Kusumastuti Lukito, Çinli Sinovac şirketinin Kovid-19 aşıCoronaVac'a acil kullanım onayı verildiğini açıkladı. Böylelikle Çin dışında bu aşıya yaygın kullanım onayı veren ilk ülke Endonezya olmuş oldu. Lukito, aşının son Faz-3 ara sonucunu da paylaştı. Aşının 65.3 oranında koruma sağladığını belirtti.

 

Lukito'nun düzenlediği basın toplantısında bir kare

Geçtiğimiz günlerde Brezilya, Sinovac aşısının ülkedeki Faz-3 denemelerinde orta/ağır Kovid-19 vakalarında yüzde 100, hafif vakalarda yüzde 78 etkili olduğunu duyurmuştu.

CoronaVac'ın klinik denemeleri Türkiye, Brezilya ve Endonezya'da yürütülüyor. Endonezya'da daha önce 20 ila 60 yaş arasında yapılan Faz-3 çalışmasında aşının yüzde 97, Türkiye'de 18 ila 59 yaş arasında gerçekleştirilen denemelerde ise yüzde 91.25 etkili olduğu belirtilmişti.

YÜZDE 50'DEN FAZLA ETKİNLİK GÖSTERMESİ YETİYOR

Küresel sağlık otoriteleri, bir aşının pandemi döneminde güvenle kullanılabilmesi için, yüzde 50'nin üzerinde etkinlik göstermesini yeterli buluyor.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Deniz 1 ay önce Şikayet Et
  Koruma %95 Olsa bile, aşısız ölenlerin oranı %5 'ten fazla mı, hele %35ten fazla olabilir mi. Hiç aşı olunmasa da o oranda insan atlatıyor hastalığı zaten. Komik bir oran olmuş. Muhtemelen astim hastası gibi risksiz gruplarda başarılı olmuştur. Ne anlamı varsa böyle aşının.
  Cevapla
 • doğruları konuşan 1 ay önce Şikayet Et
  %65. Vay be. Almanlarki %95.
  Cevapla
 • Raz 1 ay önce Şikayet Et
  Evet Almanların ki o kadar yüksek.hemde 24 kişinin ölümüne rağmen...sahi bu Çinlilerin kimse ölen varmiydi...Çinlileri de sevmem ama..
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  istatistik veri neden bahsediyor bilmeden yorum yapmayın.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Büyük kıtlık başladı! Tehlike çanları çalıyor: Aşıların üretimi durabilir
Türkiye'den müthiş başarı, dünya peşine düştü! Yenileri ortaya çıkabilir