Son dakika haberi: ABD Temsilciler Meclisi kabul etti, Trump'a çok kötü haber!

Son dakika haberi: ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Başkan Donald Trump’ın azil oturumunda yaptığı açıklamada, "Bu isyancılar yurtsever değildi. Onlar hitap edilecek ve yönetilecek bir siyasi tabanın parçası değillerdi. Onlar yerli teröristlerdi ve adalet hüküm sürmelidir" dedi. ABD Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada Başkan Donald Trump'ın "isyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi.

Son dakika haberi: ABD Temsilciler Meclisi kabul etti, Trump'a çok kötü haber!
Son dakika haberi: ABD Temsilciler Meclisi kabul etti, Trump'a çok kötü haber!
GİRİŞ 14.01.2021 00:29 GÜNCELLEME 14.01.2021 01:30
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: ABD Temsilciler Meclisinde yapılan oylamada Başkan Donald Trump'ın "isyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesi kabul edildi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Başkan Donald Trump’ın azil oturumunda yaptığı açıklamada, "Bu isyancılar yurtsever değildi. Onlar hitap edilecek ve yönetilecek bir siyasi tabanın parçası değillerdi. Onlar yerli teröristlerdi ve adalet hüküm sürmelidir” dedi.

ABD'de 6 Ocak'ta Başkan Donald Trump’ın destekçilerinin Kongre Binası’nı basmasının ardından çıkan olaylardan Trump'ı sorumlu tutan Demokratlar, Başkan Trump'ın görevden alınması için bir araya geldikleri oturum devam ediyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi oturumda yaptığı konuşmada, “Fakat onlar bir anda ortaya çıkmadılar. Onlar buraya gönderildiler. Başkan tarafından buraya ‘cehennem gibi savaşmak için’ gibi sözlerle gönderildiler. Kelimeler önemlidir. Gerçek önemlidir. Sorumluluk önemlidir. Başkan, isyancıları oldukları gibi, özgürlüğün düşmanı olarak değil, korkunç bir hedef, kişisel olarak iktidara tutunma hedefi olarak gördü. Halkın iradesini engelleme hedefi. Neredeyse iki buçuk asırlık demokrasimizin ateşli ve kanlı bir çatışmada sona erme hedefi” dedi. Pelosi, “ABD Başkanı'nın bu ayaklanmayı, bu silahlı isyanı ülkemize karşı kışkırttığını biliyoruz. O gitmeli, o hepimizin sevdiği ulus için açık ve mevcut bir tehlike. Başkan suçlanmalı” diye konuştu.

Başkan Pelosi, “Başkan’ın Senato tarafından suçlanması gerektiğine, değer verdiğimiz ve bizi bir arada tutan şeyleri tereddüt etmeden parçalamaya kararlı olan bu adama karşı cumhuriyetin korunmasını sağlayacak Anayasal bir çareye inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Demokratlar, sabah saatlerinde Başkan Yardımcısı Mike Pence'e, Anayasanın 25. ek maddesini kullanarak Trump'ı görevden alınması çağrısında bulunmuştu. Sunulan tasarıyla 223 "evet", 205 "hayır" oyu kullanılmıştı. Ancak Pence oylamadan saatler önce yaptığı açıklamada, 25. ek maddeyi devreye sokmayacağını duyurmuştu. Bu nedenle Temsilciler Meclisi'ndeki oylama "sembolik" olarak kalmıştı.

Meclisin oylayacağı görevden alma kararında Başkan Trump, geçen hafta yaşanan Kongre Binası baskınındaki rolü nedeniyle “ayaklanmayı kışkırtmak” ile suçlanıyor. Meclis görevden alınma kararını onaylansa bile Başkan’ın görevden alması için ABD Senatosu’nun kararı gerekiyor. Bu nedenle Trump’ın büyük ihtimalle 20 Ocak’ta görev süresi dolana kadar Başkanlık görevine devam etmesi bekleniyor.

 

ABD tarihinde daha önce 3 başkan hakkında görevden azil süreci başlatıldı. Ancak bu süreç sonucunda hiçbir başkan görevden alınmadı. Azil süreci sonuçlanırsa, Trump görevden alınan ilk ABD Başkanı olacak. 

KAYNAK: İHA, AA
ETİKETLER
kongre işgali
YAZDIR
YORUMLAR 60
 • As. 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşım doğru söylemişsin bence mezarda onu kabul etmeyecek çünkü Trump'ın çok kabarık dosyası var
  Cevapla
 • Realist 1 ay önce Şikayet Et
  abd darbeyle trump ın önünü kapatıp kendi adamlarını koltuğa montaladı... ama bunun vidası ne zaman kopar göreceğiz.
  Cevapla
 • hüseyin 1 ay önce Şikayet Et
  asıl kötü haberi mezara girdiğiniz gün alacaksınız
  Cevapla
 • Kare Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Hangi adalet? O ülkede yaşadım 10 sene. Adaletin A'sı yok. Kokuşmuş çarpık federal düzen batmaya yüz tuttu. Ve ne manidar ki, bunu kendi elleriyle batırıyorlar.
  Cevapla
 • Ege 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim fetöcüler gibi mi yani ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
NATO, ABD ve AB'den Ermenistan'daki darbe girişimiyle ilgili peş peşe açıklamalar!
4 bin 500 dolarlık otomobil! Tesla'yı 2'ye katladı