Koronavirüste korkutan gelişme! Kabus dinmek bilmiyor, haber geldi...

ABD’deki Ohio Üniversitesi'nden bilim insanlarının iki yeni koronavirüs türü keşfettiği, bunlardan birinin ‘İngiliz’ varyantıyla benzerlik taşıdığı, diğerinin ise virüsü daha bulaşıcı hale getirdiği belirtildi.

Koronavirüste korkutan gelişme! Kabus dinmek bilmiyor, haber geldi...
Koronavirüste korkutan gelişme! Kabus dinmek bilmiyor, haber geldi...
GİRİŞ 15.01.2021 06:11 GÜNCELLEME 20.01.2021 20:56
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Ohio Üniversitesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, tespit edilen yeni koronavirüs türünden ilkinin ‘İngiliz’ varyantına benzemekle birlikte ABD’de ortaya çıkmış olabileceği, ikinci varyantın ise daha önce SARS-Cov-2'de birlikte görülmeyen üç genetik mutasyona sahip olduğu kaydedildi.

 


Bilim insanlarının yaygınlığıyla ilgili henüz yeteri kadar veriye sahip olmadığı suşlardan ilkinin yakın zamanda Ohio'da bir hastada tespit edildiği, ikinci varyantın ise 2020’nin sonları ile 2021’in başlarında Columbus şehrinde yayılmaya başladığı ifade edildi.  

Daha önce, bazı ajanslar Kovid-19 sorunuyla ilgilenen Beyaz Saray çalışma grubunun hazırladığı bir rapora dayanarak, ABD’de orijinal versiyondan bir buçuk kat daha hızlı yayılan yeni ve daha bulaşıcı bir koronavirüs türünün ortaya çıkmış olabileceğini aktarmıştı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) bu bilgiyi yalanlamıştı.  

 

 

İkinci suştaki mutasyonların virüsü daha bulaşıcı hale getirmesi ve dolayısıyla hastalığın kişiden kişiye bulaşmasını artırmasının ihtimal dahilinde olduğuna vurgu yapan bilim insanlarına göre, bu durumun aşıların etkinliğini etkileyeceğini söylemek için henüz bir neden bulunmuyor.

Aralık ortalarında yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) İngiltere’de yeni bir mutasyonunun tespit edildiği öğrenilmişti. Uzmanlar, İngiltere'de tespit edilen yeni koronavirüs mutasyonunun daha kolay bulaşabildiğini teyit etmiş ve halka yeni türe karşı daha temkinli olmaya çağırmıştı.

Koronavirüsün yeni varyantının normalden yüzde 70 daha bulaşıcı olabileceği yönündeki tahminlere rağmen, bu türün daha yüksek bir ölüm oranına veya hastalığın daha şiddetli seyrine neden olduğunu doğrulayan herhangi bir bilgi yok.

YORUMLAR 17
 • Bünyamin Öztürk 2 yıl önce Şikayet Et
  Buldunuz bir oyuncak, oynayın durun. Biz de yedik.
  Cevapla
 • Gül izmir 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence son demleri kendi kendini yok edicek İnşallah da oyledir.......insanlari ,bütün dünyayi maf eden bu virisu yayanlar ellerini kollarini salliya salliya dolasiyorlar tüm dunya kabullenmis virüsle savasiyoruz ya bunu yayanlarin hesabi olmiyacakmi
  Cevapla
 • hasatlıkla uğraş 2 yıl önce Şikayet Et
  covidin bu kadar kısa sürede bu kadar çok mutasyon geçirmesi hayra alamet değil. biz virüsle mücadele etmiyoruz. virüsün ortaya çıkardığı hastalığı iyileştirmeye çalışıyoruz. koyacaksın uzaya 4 tane uzay aracı, taratacaksın dünyanı komple, sadece covidi yok edecek. bitti gitti.
  Cevapla
 • Vatandaş 27 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu virüsü kimlerin çıkardığı belli degilmi insanları yok etme planı biri çıkıp bunların cezasını veremiyor mu kendini dünyanın sahibi zannedenler Allah tez zamanda sizi yok etsin ha birde elinde aşı olan önce kendine vuruyor hiç su fabrikaları denetleyen varmı millet maskeyi de attı yine covidli çıkan arttı yakında Antep yine patlak verir Allah sonumuzu hayır etsin nasıl bir zaman da yaşıyoruz
  Cevapla
 • Duyarlı vatandas 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu virüs artık doğallığını yitirdi kesinlikle labaratuvar ürünü ticari amaclı gerçekten çok pis bir plan bütün dünya ile oynuyorlar arkasından siyonistler çıkacak görürsünüz....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Almanya'yı köşeye sıkıştıracak Türkiye hamlesi: Sert sesler yükseliyor
CHP ile İttifakı reddeden Akşener ilk toplantıda İmamoğlu'na yüklendi!