İsrail'den aşı açıklaması: Beklenenden az koruyor

Koronavirüs salgınına yönelik aşılama çalışmaları tüm dünyada devam ederken, aşıların ilk dozunda elde edilen antikor oranları, koruyuculuğu sorgulatıyor. İsrail'in koronavirüsle mücadale koordinatörü Nachman Ash, Pfizer/BioNTech aşısının ilk dozunun, şirketin açıkladığından daha az koruma sağladığını söyledi.

İsrail'den aşı açıklaması: Beklenenden az koruyor
İsrail'den aşı açıklaması: Beklenenden az koruyor
GİRİŞ 20.01.2021 13:30 GÜNCELLEME 20.01.2021 13:30
Bu Habere 74 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgınıyla mücadelede eldeki en önemli silahlardan biri haline gelen aşılar, dünya genelinde uygulanmaya başlandı. Üretilen farklı koronavirüs aşılarını pek çok ülke kullanmaya başlarken, aşıların ilk dozlarınının uygulandığı yerlerdeki vaka artışlarının devam etmesi, aşıların koruyuculuğunu sorgulatmaya başladı.

"KORUYUCULUĞU UMULANDAN AZ"

O sorgulanmanın yaşadığı ülkelerden biri de İsrail oldu. İsrail ordu radyosuna göre, "İlk dozun koruma oranı, umduğumuzdan daha az" diyen İsrail'in koronavirüsle mücadale koordinatörü Nachman Ash, ülkede birkaç hafta içinde virüsün mutasyona uğramış varyantının Covid-19'un ana kaynağı haline gelebileceği uyarısında bulundu.

Ülkede 17 Aralık'ta başlayan aşılama seferberliğinde şimdiye kadar 2 milyon kişiye ilk doz Pfizer/BioNTech aşısı yapıldı. Bu kişilerden 400 bini ikinci dozu da yaptırdı.

Pfizer, ilk dozun yaklaşık yüzde 52 koruma sağladığını söylüyor. Aralarında İngiltere'nin de bulunduğu bazı ülkeler ilk dozun yapıldığı kişilerin sayısını artırmak için aşının ikinci dozunu geciktiriyor.

İLK DOZDAN SONRA BİNLERCE KİŞİM HASTALANDI

İsrail'de ilk dozu yaptırdıktan sonra binlerce kişinin hastalandığına dair haberler aşının ilk dozunun etkinliği konusunda soru işaretleri doğurmuştu.

İsrail Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Sharon Alroy-Preis bunun, aşılanan kişilerde virüse maruz kalmalarından önce yeterince antikor oluşmamasından kaynakladığını belirtiyor.

Şeba Tıp Merkezi'nin açıkladığı verilere göre ikinci doz Pfizer aşısını yaptıranlarda antikor oranı 6 ila 12 kat arasında artıyor.

Koronavirüsle mücadelede örnek ülkelerden biri olarak gösterilen 9 milyon nüfuslu İsrail'de Sağlık Bakanlığı, pazar günü 10.021 vaka açıklamıştı.

KAYNAK: BBC
YAZDIR
YORUMLAR 74
 • konya 1 ay önce Şikayet Et
  Allah hepinizi en tez zamanda ölmüşlerinize kavuştursun ki şu dünya biraz rahat etsin
  Cevapla
 • leo61 1 ay önce Şikayet Et
  gecenin bu saatinde güldürdün beni.mevlamda seni güldürsün.
  Cevapla
 • t.t 1 ay önce Şikayet Et
  Sırıtan şeytan.....
  Cevapla
 • Mahmut 1 ay önce Şikayet Et
  Okullarimiz en basta olmak üzere, tüm resmi kurumlar otoparki, oturma alaniyla geniş bir mimariye sahip olmali bundan sonra. Bu işi sonu yok anlasildi. 50 metrekarelik postane şubesine, sinifa 50 kisi yok artik.
  Cevapla
 • C.Türk 1 ay önce Şikayet Et
  En Etkilisi Aşı Çin Aşısı.. Ama Diğer Aşılardada İkinci Aşıdan sonra Tam Koruma olur..ama İnsanlar Virüse yakalansa bile Çok hafif atlatır..Ölüm olmaz
  Cevapla
 • Orçun O. 1 ay önce Şikayet Et
  Kurnaz yahudi tüccarlar. Aşıyı ucuza almak için kötülüyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
F-35'te de kullanıldı! Milli Muharip Uçağında 3 boyutlu üretim dönemi
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum