Çin: Biden, Trump’ın hatalarından ders almalı

Beyaz Saray basın sözcüsü önceki gün yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin ‘stratejik sabır’ göstererek Çin’le ‘şiddetli bir rekabeti’ sürdüreceğini açıklamasına Çin’den yanıt geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, basın toplantısında söz konusu ifadeyi değerlendirdi.

Çin: Biden, Trump’ın hatalarından ders almalı
Çin: Biden, Trump’ın hatalarından ders almalı
GİRİŞ 27.01.2021 15:20 GÜNCELLEME 27.01.2021 15:20

Çin Dışişleri Sözcüsü, geçen dönemde Trump yönetiminin stratejik bir hatayla Çin’i stratejik rakip hatta tehdit olarak gördüğünü, Çin’in içişlerine karışma girişimlerinde bulunduğunu hatırlatarak, bu girişimlerin Çin’in çıkarlarını zedelediği gibi, ikili ilişkilerde aşırı gerginliğe yol açtığını belirtti.

"BIDEN DERS ALMALI"

Sözcü, Çin ve ABD’nin dünya barışı ve istikrarını koruma, küresel kalkınma ve refahı ilerletme konularında geniş kapsamlı ortak çıkarları bulunduğu ve özel sorumluluklar üstlenilmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Sözcü Zhao, “Eşgüdüm sağlamak ortak çıkarları getirir, sürtüşmeye girmek zararlara yol açar. İş birliği, iki tarafın tek doğru seçeneğidir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeni yönetimin Trump’ın yanlış politikalarından ders çıkararak, Çin’i ve Çin-ABD ilişkilerini rasyonel ve objektif şekilde algılayarak, Çin’e karşı yapıcı politikalar izlemesini bekliyoruz. ABD, Çin’le iş birliğini geliştirip, ikili ilişkileri normalleştirmek için çaba göstermelidir” dedi.

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü
İsrail'den rehinelere havadan takip! Yine anlaşmayı ihlal ettiler