BioNTech ve Pfizer: Aşımız mutasyon virüse karşı etkili

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı geliştirdiği aşının İngiltere ve Güney Afrika’da görülen mutasyona uğramış koronavirüse karşı etkili olduğu bildirildi.

BioNTech ve Pfizer: Aşımız mutasyon virüse karşı etkili
BioNTech ve Pfizer: Aşımız mutasyon virüse karşı etkili
GİRİŞ 28.01.2021 13:18 GÜNCELLEME 28.01.2021 13:21
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamada, Teksas Üniversitesi Tıp Bölümü ve Pfizer’ın yaptığı çalışmada, testlerde Kovid-19 orijinal virüsü ile İngiltere ve Güney Afrika'daki yeni vakalarda kendini gösteren mutasyona uğramış virüste tespit edilen "ufak farkların" aşının etkisinde önemli bir azalmaya yol açma olasılığının düşük olduğu belirtildi.

Açıklamada, BioNTech ve Pfizer, mutasyona uğramış virüsün halihazırda uygulanmaya başlanan aşıyı etkisiz kılacağına ilişkin kanıt ortaya çıkarsa buna yanıt vereceklerini de hatırlattılar.

Şirketlerin, Kovid-19’un yeni türlerine karşı da dahil olmak üzere aşının " etkinliğini" izlemeye devam edeceklerinin ifade edildiği açıklamada, mRNA tabanlı aşının esnekliğinin gerekirse yeni aşıgeliştirmek için çok uygun olduğuna vurgu yapıldı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • nafi 1 ay önce Şikayet Et
    palavra yalan dolan
    Cevapla
  • Kamil Kayhan 1 ay önce Şikayet Et
    belki asilarda mutasyona uguryordur.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ECOBANK çağrısı
Dünyada tek! Tozu milli zırha dönüştürüyor!