Müslümanlar için söylediği sözlerle ün yapan Aleksey Navalny kimdir?

3 Mart 2012 yılında The Wall Street Journal gazetesi tarafından "Vladimir Putin'in en çok korktuğu adam" olarak tanımlanan ve o saatten sonra bu etiketle anılan Aleksey Navalny, Batı eksenli oluşuyla ve Müslümanlar için kurduğu cümlelerle hatırlanıyor. Peki Rusya'da gençleri arkasına alan, Batı tarafından desteklenen, milliyetçi çizgideki Aleksey Navalny kimdir? İşte haberimiz...

GİRİŞ 06.02.2021 15:21 GÜNCELLEME 06.02.2021 15:24
Bu Habere 121 Yorum Yapılmış

Rusya'da zehirlendikten sonra Almanya'da tedavi gören ve daha sonra ülkesine dönen muhalif lider Aleksey Navalny, havalimanında tutuklanmıştı. Navalny'nin serbest bırakılmasını isteyen destekçileri sokakları karıştırırken, Rus isim 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

ALEKSEY NAVALNY KİMDİR?

Peki, ABD başta olmak üzere Batı dünyasında "Putin'in en çok korktuğu kişi" olarak lanse edilen Aleksey Navalny kimdir?

ASIL MESLEĞİ AVUKAT OLAN NAVANY, BATI DEĞERLERİNİ SAVUNUYOR

4 Haziran 1976 yılında Rusya'nın Butyn kasabasında dünyaya gelen Navanly'nin asıl mesleği avukatlık. Rusya'da hükümetin yolsuzluklarını gündeme getirerek siyasete atılan muhalif isim, "Büyük Rusya"nın yeniden doğuşunun, Batı değerleri üzerine inşa edilmesi gerektiğini savunuyor.

YOLSUZLUKLARI İFŞA EDİNCE YILDIZI PARLADI

Navalny, 2008 yılında Rus devletinin kontrolündeki kamu şirketlerinde sürdürülen politikaları ve yolsuzlukları bir blog ile ifşa edince yıldızı parladı.

GENÇ KİTLEYİ ARKASINDA SÜRÜKLÜYOR

Rusya'da Yolsuzlukla Mücadele Vakfı'nı kuran Navalny, taraftarlarını sosyal medya üzerinden topluyor, daha çok gençlere hitap ediyor.

BİRÇOK KEZ GÖZALTINA ALINDI

Yıllardır çok sayıda gösteriyi de organize eden Navalny, defalarca gözaltına alındı ve tutuklandı.

PUTİN'E RAKİP OLMASI ENGELLENDİ

2013 yılında Moskova Belediye Başkanlığı için aday olduğunda, arkasında medya desteği olmadan yüzde 27'den fazla oy almasıyla dikkat çekti.

Ancak 2017 yılında Putin'in karşısında başkanlık seçimlerinde aday olması engellendi.

2010 yılında ABD'deki Yale Üniversitesi'nde görev alan Rus muhalif, ana akım Rus medyası tarafından "Batı'nın piyonu" olarak yansıtılıyor.

MÜSLÜMANLARA "HAMAM BÖCEĞİ" DEDİ

Şimdilerde bir kahraman olarak görülen Navalny'nin, Moskova'da belediye seçimleri öncesi yayımlanan bir videoda, Kafkas Müslümanları hamam böceği olarak tanımlıyor: "Hamam böcekleri ayakkabı ile öldürebilir ancak insan türü söz konusu olduğunda, silah kullanmanızı tavsiye ederim."

GÖÇMENLERE HAKARET ETMİŞTİ

"Bu bizim ülkemiz ve kanımızı emen tüm sahtekârları ortadan kaldırmak bizim görevimiz. Bütün göçmenler diş çürüğü gibidir, Rus halkını yok eder. Kimseyi vurmaya gerek yok, yolumuza kim çıkarsa güçlü bir el ile kavranıp sınır dışı edilmelidir. Tam anlamıyla temizliğe, dezenfeksiyona ihtiyaç var."

NAVALNY NASIL ZEHİRLENDİ?

Son olarak ağustos ayında zehirlenmesinin ardından Batı ülkelerinin Moskova'ya tepkisi arttı. Almanya'daki tedavisinin ardından ülkesine dönen Navalny'nin yine tutuklanması, binlerce kişinin meydanlara çıkmasına neden oldu.

Rusya'nın Omsk kentinden 20 Ağustos'ta Moskova'ya dönerken uçakta fenalaşan ve zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılan muhalif lider Alexsey Navalny, 22 Ağustos'ta tedavisi için Almanya'nın başkenti Berlin'e getirilmişti. Berlin'deki Charite Hastanesi 24 Ağustos'ta Navalny'nin zehirlendiğine dair bulgulara rastlandığını açıklamıştı. Açıklamanın ardından Rusya İçişleri Bakanlığının Sibirya Federal Bölgesi’ne bağlı Ulaştırma Servisi 27 Ağustos'ta olayla ilgili ön soruşturma başlatmış, ilk incelemede zehirlenmeye dair bir kanıt bulunmadığı ifade edilmişti. 2 Eylül'de ise Navalny'nin kan örneklerinde Novichok ile zehirlendiğine dair "kesin kanıtlar" bulunduğu belirtilmişti. Navalny'nin ailesi ise Rus muhalifin zehirlenmesinden Rusya'nın sorumlu olduğunu savunmuş ancak Kremlin Sarayı iddiaları yalanlamıştı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 121
 • Mahir Gürle 2 yıl önce Şikayet Et
  İçeride gebedir umarım.Navalny gibiler birer Batı'nın asalak böceklerin.
  Cevapla
 • sezayi 2 yıl önce Şikayet Et
  rusyanın chp si.
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Tam bir ahmakmis. Batinin piyonu oldugu kesin. Zira dunyayi yoneten elit akilli insanlarin iktidar olmasini istemez. Zira calisan akla egemen olmak guctur.
  Cevapla
 • herif 2 yıl önce Şikayet Et
  rusyanın kamalı
  Cevapla
 • murb 2 yıl önce Şikayet Et
  sen çok yaşa putin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TELE 1, Genar adına anket paylaştı! İhsan Aktaş sert sözlerle yalanladı
5 milyon çocuğun yetim kaldığı Irak'ta dönemin ABD'li Bakanı sadece 'Pardon' diyebilmişti