Libya'da tepki çeken görüşme: Hafter'i ziyaret etti

Libya’da geçici yönetimin Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'le Bingazi kentinde bir araya geldi.

Libya'da tepki çeken görüşme: Hafter'i ziyaret etti
Libya'da tepki çeken görüşme: Hafter'i ziyaret etti
GİRİŞ 12.02.2021 14:40 GÜNCELLEME 12.02.2021 14:47
Bu Habere 45 Yorum Yapılmış

Hafter'in basın ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Menfi ile gerçekleştirdiği görüşmede Hafter, ülkedeki siyasi kurumların birleştirilmesi ve aralık ayında yapılacak seçimlere ulaşılması için siyasi diyalog ortamı oluşturan yeni Başkanlık Konseyi ve Ulusal Birlik Hükümetini desteklediğini ifade etti.

MİŞRİ'DEN KINAMA

Öte yandan Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Menfi'nin Hafter ile görüşmesine tepki gösterdi.

Mişri, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Sayın Muhammed el-Menfi'nin savaş suçlusu Hafter'i ziyaretiyle (görevini resmen üstlenmeden önce) yaptığı başarısız başlangıcı reddediyor ve kınıyoruz. Bu ziyaret, Hafter’in neden olduğu tüm yıkım ve trajedilerden sonra Libyalıların ahenk ve birliğini sağlamakla hiçbir ilgisi olmayan olumsuz bir mesajdır.

LİBYA'DA SEÇİM

Menfi'nin Bingazi ziyareti, 5 Şubat'ta Başkanlık Konseyi Başkanlığına seçilmesinin ardından ilk olma özelliği taşıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde 5 Şubat'ta İsviçre'de toplanan Libya Siyasi Diyalog Forumu üyelerince, 24 Aralık 2021'de yapılması planlanan seçimlere kadar Başkanlık Konseyi Başkanlığına Muhammed Menfi, Başbakanlığa da Abdulhamid Dibeybe seçilmişti.

Liste yöntemine göre yapılan oylamada Menfi ve Dibeybe'nin yanı sıra Başkanlık Konseyi yardımcıları olarak Musa el-Koni ve Abdullah el-Lafi'nin bulunduğu liste, 74 üyeden 39'unun oyunu almıştı.

Akile Salih, Fethi Başağa, Usame Cuveyli ile Abdulmecid Seyfunnasr'dan oluşan ve ikinci tura kalan diğer liste ise 34 oyda kalmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 45
 • Göktürk... 3 yıl önce Şikayet Et
  Ezik...
  Cevapla
 • kasım kantar 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu da demek oluyor ki Libya'daki hükümeti indirip böyle geçici bir formül oluşturan güçlerin Planı tıkır tıkır işliyor
  Cevapla
 • Yörük 3 yıl önce Şikayet Et
  Haltere ziyaret ne demek ? Bunlar kafayı yemiş.Zaten Hafter,Mısır ,BAE,ve batı tebrik edince işin rengi belli olmuştu.Saha da kazanıp masa da kaybetmenin anlamı bu olsa gerek...
  Cevapla
 • sakarya 3 yıl önce Şikayet Et
  Katil Hafter kapınıza dayandığında yetiş Türkiye demiştiniz. Fethi Başağa görevden alınınca işin rengi gidişatı belli olmuştu. Malum anlaşmada iptal olursa sıfıra sıfır.
  Cevapla
 • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Geçen, haberde hafter olumlu karşılamış, altında bir bit yeniği var demiştik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kanada, İran Devrim Muhafızları Ordusunu "terör örgütleri listesi"ne aldı
Ortalığı karıştıran iddiaya TFF'den cevap geldi!