BM'den Somali açıklaması

Birleşmiş Milletler Somali Yardım Misyonu, Somali'de gece geç saatlerde yaşanan çatışmalar nedeniyle derin endişe duyulduğunu açıkladı.

BM'den Somali açıklaması
BM'den Somali açıklaması
GİRİŞ 19.02.2021 15:31 GÜNCELLEME 19.02.2021 15:31

Birleşmiş Milletler Somali Yardım Misyonu (UNSOM) açıklamada, yaşanan çatışmalardan ötürü derin endişe duyulduğu vurgularken tüm taraflara itidal çağrısında bulundu.

Gerginliğin azaltılması için diyalog çağrısı yapan UNSOM açıklamasında, "Çatışmalar, Federal hükümet ile eyalet yönetimlerinin 17 Eylül'deki seçimin yapılması için bir araya gelmeleri gerektiğini gösteriyor" vurgusunu yaptı.

MOGADİŞU'DA GERGİNLİK DEVAM EDİYOR

Hükümetin, muhalefetin kitlesel gösterilere hazırlandığı sırada COVID-19 vakalarındaki artışını gerekçe göstererek çarşamba günü tüm toplantı ve etkinlikleri yasaklaması ülkedeki gerginliği arttırdı.

Cumhurbaşkanı adaylarından Şerif Şeyh Ahmed ve Hasan Şeyh Mahmud'un kaldığı Nasaha Blood Oteli çevresinde, gece saatlerinde, Cumhurbaşkanı Adaylar Konseyine bağlı güçlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 1 asker hayatını kaybetmiş, 4 asker de yaralanmıştı.

BANKAYA FÜZESALDIRI

Başkent Mogadişu’da yaşanan çatışmaların ardından bugün de gerginlik devam ediyor.

Eski Başbakan Hasan Ali Kheyre önderliğindeki bazı muhalif cumhurbaşkanı adaylarının bu sabah havaalanına yakın bir bölgede yürüyüş yapmak istemesine, güvenlik güçleri ateşle cevap verdi.

FÜZELİ SALDIRI DÜZENLENDİ

Somalili muhalif cumhurbaşkanı adayları, Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu'nun 8 Şubat'ta görev süresi dolmasına rağmen koltuğunda kalmasını protesto etmek için halkı 15 Şubat'ta sokağa çağırmıştı.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
104 emekli amiralin skandal bildirisini savunanların çelişkisi ortaya çıktı