Rusya'dan 'Türkiye ile ikinci S-400 anlaşması' açıklaması

Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport'un Başkanı Aleksandr Miheyev, Türkiye ile ek S-400 sevkiyatına yönelik görüşmelere ara verildiğine yönelik iddiaları yalanladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, daha önce yaptıkları açıklamalarda, ikinci S-400 sevkiyatının gerçekleşebileceğini söyleyip görüşmelerin devam ettiğini belirtmişti.

GİRİŞ 20.02.2021 14:26 GÜNCELLEME 21.02.2021 20:34
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

Rus basınına konuşan Rus devlet silah ihracat şirketi Rosoboronexport'un Başkanı Aleksandr Miheyev, Türkiye ile ek S-400 sevkiyatına ilişkin görüşmelere ara verilip verilmediğine ilişkin soru karşısında, "S-400 sevkiyatına ilişkin görüşmelere ara verilmesi gibi bir durum yok" açıklamasını yaptı.

S-400'LER SATIN ALINMIŞTI

Türkiye, Rusya'dan 4 adet S-400 füze savunma bataryasını 2.5 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

James Jeffrey'den S-400 mesajı

EK SEVKİYAT GÖRÜŞMELERİNDE ÖNEMLİ BİRR YOL KATEDİLDİ

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye'ye ek S-400 sevkiyatı konusundaki görüşmelerde ileri bir safhada olduklarını, ancak henüz anlaşma imzalamadıklarını belirtmişti.

ANKARA EK S-400 ALIMINI EN ÜST DÜZEYDE DİLLENDİRİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da daha önce yaptıkları açıklamada, ikinci S-400 sevkiyatının gerçekleşebileceğini söylemiş, görüşmelerin devam ettiğini açıklamıştı.

S-400'LERİN ÖZELLİKLERİ

Dünyada kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz füzelerini hem de balistik füzeleri imha edebiliyor. Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

S-400 ALAN TÜRKİYE F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARTILMIŞTI

Türkiye programa ilk basamaktan girmiş ve yaklaşık 120 adet jet siparişi vermişti. F-35'lerin ana üreticisi konumunda olan ve çok sayıda kritik parçayı imal eden Türkiye, Rusya'dan S-400 alımı sebebiyle Washington yönetimi tarafından programdan tamamen çıkartılmıştı. Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ve ülkeye gelmeden önce ABD'de son uçuşlarını yapan 6 jet ise, Amerikan Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmişti.

KAYNAK: SPUTNİK
YORUMLAR 79
 • Hamidiye Süvarisi 3 yıl önce Şikayet Et
  Bütün zalimlere karşı çok güçlü olmalıyız. Özellikle silah sanayinde.
  Cevapla
 • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  SİLAH TEMİNATTIR.HAKSIZLIK ANINDA ADALETİ SAĞLAR...S-400 SAĞLAM Silah
  Cevapla
 • YURTSEVEN 3 yıl önce Şikayet Et
  S 400 , DARBE YAPTIRMAZ , YAPTIRMAK İSTEYENE ÖMÜR BOYU ENGEL OLUR. S 400 TÜRKİYE ye İSTİKAMET ÇİZMEK İSTE YENE MANİ OLUR. S 400 TÜRKİYE ye PLAN YAPANLARIN , PLANLARINI EBEDİYEN BOZAR. S 400 BÖYLE BİR ŞEY İŞTE ONUN İÇİN SEVİLMEZ . KARDEŞLERİM.....
  Cevapla
 • caylak 3 yıl önce Şikayet Et
  ek sevkiyat tamam ve artik zamani geldide geciyor kuralim sunlari
  Cevapla
 • Vatandaş Rıza 3 yıl önce Şikayet Et
  Enaz 6 batarya daha almalıyız.Hatta s 400 bir yana rusyanın en gelişmiş 5. nesil uçağından alabildiğimiz kadar alalım.Bu CHP dostlarıyla çok ciddi planlar içindeler.Gün kurtuluş günüdür.Hırsız içerdeyse kapı kilit tutmuyor.Kilit kırılmadan hazır olmalıyız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AK Parti'den İsrail'in skandal paylaşımına çok sert tepki: Bunun hesabını verecekler!
ABD'de 2 kız çocuğuyla buluşmaya giden şahsa 3 polis kurşun yağdırdı!