Yunanistan'dan skandal çağrı! ‘Ayasofya’ya yeniden müze statüsü verilsin’

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, İstanbul’daki Ayasofya Camisi’ne yeniden müze statüsünün verilmesi gerektiğini belirtti.

Yunanistan'dan skandal çağrı! ‘Ayasofya’ya yeniden müze statüsü verilsin’
Yunanistan'dan skandal çağrı! ‘Ayasofya’ya yeniden müze statüsü verilsin’
GİRİŞ 24.02.2021 22:12 GÜNCELLEME 24.02.2021 22:13
Bu Habere 178 Yorum Yapılmış

Dendias, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin video konferans yoluyla düzenlenen oturumunda, “Yunanistan için özel önem taşıyan bir konuya da değinmek istiyorum, kültürel haklara tam uyulması. Tüm ülkeler, siyasi, ekonomik, kültürel sistemleri ne olursa olsun, kültürel anıtların statüsünü değiştirmekten kaçınmalı” diye konuştu.

Anıtın statüsünün değiştirilmesi için önce ilgili toplulukların onayını almanın, BM ve UNESCO gibi kurumlar dahil ilgili taraflara önceden bilgi vermenin zorunlu olduğunu savunan Dendias, “Diğer şeylerin yanı sıra, Ayasofya anıtının camiye dönüşmesini kastediyorum. Bu, kültürel mirasa saygı kavramına aykırı. Biz, diğer uluslararası örgütler ve kurumlarla birlikte, bu anıta eski statünün geri verilmesini talep ediyoruz” ifadesini kullandı.

 

YAZDIR
YORUMLAR 178
 • Ali osman 1 ay önce Şikayet Et
  Bu gavur söylesede kuyruk acısından peki içimizdeki gavurlara ne demeli onlara kanıp baş tacı yapan sözde Müslümanım diyenlere ne demeli
  Cevapla
 • Haaland 1 ay önce Şikayet Et
  Sirtakilerin hala kuyruk acısı var yakında trakyayı ve 12 adayıda kaybedecekler
  Cevapla
 • ayho 1 ay önce Şikayet Et
  vaktiyle yunan ne diyorsa onu yapmış liderleri başımıza kahraman yaptınız. yetmedi okul kitaplarında bile kahraman olarak lanse ettiniz. yıkılmış yenişmiş bir devletin eğitiminden kurumuna kadar hep sızmışlar hep bu milleti kandırmışlar. ponçik yunan hala 100 yıl öncesindeyiz sanıyor. nasıl alıştırmışlar siz düşünün
  Cevapla
 • Ezgi Kayı 1 ay önce Şikayet Et
  Biz Selanik gocmeniyiz oralardaki camilerimiz hep ya kilise yapılmış ya müze. Siz ince bu utançtan kurtulun sonra gözünüz yiyorsa gelin İstanbul'a da değiştirin tekrar ?!
  Cevapla
 • Ezok 1 ay önce Şikayet Et
  Ayasofyayi tekrar kilise yapmak istiyorsan el de İstanbul'u feth et .Gel de değiştirecek gücün varsa degistir bakalım. İspanya'daki bin yıllık Kurtuba Camiini Cordoba Kilisesi yapılmasına sesiniz çıkmıyor hiç ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray'a zirve yarışında ağır darbe!
'Bildiri' soruşturmasında gözaltına alınan emekli amirallerin ilk ifadesi ortaya çıktı