Pandemide yeni dönem! Kovid seyahat kartı...

Dünya genelinde pandemi önlemleri tartışılırken Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği yeni dönemi duyurdu. Bundan sonra yolcular uluslararası yaptıkları seyahatlerde 'Kovid seyahat kartı' kullanacak Kartta Kovid-19 test ve aşı bilgileri ile bunların yetkili kurumlar tarafından yapılıp yapılmadığı bilgisi yer alacak.

Pandemide yeni dönem! Kovid seyahat kartı...
Pandemide yeni dönem! Kovid seyahat kartı...
GİRİŞ 25.02.2021 07:54 GÜNCELLEME 25.02.2021 08:53
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Bir mobil uygulama şeklinde olması planlanan kartta, uluslararası yolcuların COVID-19 test ve aşı bilgileri ile bunların yetkili kurumlar tarafından yapılıp yapılmadığı bilgisi yer alacak. Ülkelerin sağlık birimlerinin onayının da yer alacağı sistemde, bir yolcunun bir ülkeye girebilmesi için gerekli şartları taşıyıp taşımadığı uygulama üzerinden kontrol edilecek.
Çok önemli '3. dalga' açıklaması


KİLİT KONU GÜVEN

IATA, dijital CovId Seyahat Kartı’nın uluslararası hava yolculukları için gerekli olduğunu düşündüklerini bildirdi. IATA Havalimanları ve Dış İlişkiler Bölge Müdürü Vinoop Goel, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Buradaki kilit nokta güven. Yolcuların, yaptıkları testlerin doğru olduğundan ve ülkeye girmelerine izin verileceğinden emin olmaları gerekir” diye konuştu.

DENEMELER SÜRÜYOR

Goel, dünyada bazı havayollarıyla pilot denemeler yaptıklarını belirterek, dijital kartın dünya genelindeki kullanımına mart ayında başlayabileceklerini belirtti. Söz konusu mobil uygulamanın gelişime açık olduğu ve dünya genelinde devreye sokulacak diğer dijital çözümlerle entegre bir şekilde çalışacağı da bildirildi. Uygulamanın iOS ve Android kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulacağı belirtilirken, uygulamanın denemelerine aralık ayında ilk olarak Singapur Havayolları başladı. Etihad, Emirates, Qatar Airways ve Air New Zealand da denemelere katılan diğer şirketler arasında.

TEK DOZ AŞI YOLDA

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ABD’li şirket Johnson&Johnson’ın COVID-19 aşısının tek dozunun yüzde 66 oranında koruyuculuğu bulunduğunu ve güvenilir olduğunu bildirdi. Hafta içinde ABD’de acil kullanım onayı alması beklenen aşının mutasyonlara karşı ne derece etkili olduğu ise henüz belli değil. 44 bin kişi üzerinde denenen aşının yan etkilerinin Pfizer ve Moderna aşılarıyla benzer olduğu da belirtildi. Tek doz uygulanmasının yanı sıra normal buzdolabında saklanabiliyor olması da yeni aşıyı öne çıkaran unsurlar.

MUTANT DAHA ÖLÜMCÜL

Alman bilim insanları, İngiltere’de ortaya çıkan COVID-19’un daha hızlı bulaşan mutasyonlu türünün (B117) daha ölümcül olduğunu da belirledi. Stuttgart Üniversitesi Matematik İstatistiği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Christian Hesse ve ekibinin araştırmasına göre, birçok ülkede görülen mutant ile enfekte olma durumunda 55 yaşındaki erkekler ile 35 yaşındaki kadınlar için ölüm riski iki kat artıyor. ‘B117’ ile enfekte olan 80 yaşındaki erkekler ve 60 yaşındaki kadınlarda ise ölüm riski üç kat daha fazla.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • akalkan 2 ay önce Şikayet Et
  insanoğlu uyuyor. özgürlüğümüzü elimizden alıyorlar, kimsenin sesi çıkmıyor.
  Cevapla
 • Metin 2 ay önce Şikayet Et
  Komplo teorisyeni diye fikirlerini küçük düşürmeye çalıştıkları kişilerin söyledikleri bir bir oluyor.
  Cevapla
 • Yorum yazan 2 ay önce Şikayet Et
  Bu salgın ve ilaç-aşı meselsi de silah üreticilerinin sürekli bir yerlerde savaş çıkartıp her iki tarafa da silah satması gibi oldu. Bence insanlık buna ortak bir karşı duruş sergilemelidir. Kendi ürettiğiniz hastalıklar için ürettiğiniz aşılarınızı alın sokun bir yerinize biz aşı olmuyoruz desek bir daha böyle yollarla para bulma hayalleri suya düşer. İnsanları aşıya karşı doldurup aşı olmama neticesinde ölen insanların vebalini almak istemem ancak meselenin bu yönü de yadsınamaz. Derse ki birisi tamam o zaman sen aşı olma, zaten olmayacağım. Hem de sadece bu sebepten.
  Cevapla
 • Seçmen 2 ay önce Şikayet Et
  Bu haberi verme amacınız nedir? Yani Türkiye demi böyle olsun?
  Cevapla
 • Nereye 2 ay önce Şikayet Et
  Yavaş yavaş insanoğlunu fişleme.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan-Ruhani arasında kritik İsrail görüşmesi! 'Eylem birliği artık zaruri'
İsrail savaş uçakları Gazze'de sivilleri bombalıyor! Kahreden fotoğraflar...