Libya Başbakanı Dibeybe: Türkiye ile ilişkilerimiz ayrıcalıklı olacak

Son Dakika haberi; Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, teknokrat isimlerden oluşan hükümet listesini güvenoyu için Temsilciler Meclisine sunduklarını açıkladı. Türkiye ile ilgili soruya Dibeybe 'Türkiye ile ilişkilerimiz ayrıcalıklı olacak. Türkiye ekonomik ortağımız ve biz bu ortaklığı destekliyoruz.' ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 25.02.2021 22:46 GÜNCELLEME 25.02.2021 22:47
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Başbakan Dibeybe, başkent Trablus'ta düzenlediği basın toplantısında hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili son durumu paylaştı.

Dibeybe, "Yeni hükümet listesi teklifini Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanlığına bu sabah sunduk. Libya hükümeti, teknokrat isimlerden oluşuyor ve Libya'nın tüm renkleri, aşiretleri ve bölgelerini temsil ediyor." dedi. Başbakan, kabinede yer alan isimleri ise açıklamadı.

Libya Başbakanı Dibeybe: Hükümet listesini güvenoyu için Temsilciler Meclisine sunduk

Abdulhamid Dibeybe, Libya Siyasi Diyalog Forumu (LSDF), Tobruk Temsilciler Meclisi (TM), Libya Devlet Yüksek Konseyi ile istişarelerde bulunduklarını, bu süreçte görüştükleri milletvekillerinin hükümete güvenoyu vereceklerinden emin olduğunu aktardı.

Hükümetteki bakanların seçimi için kendilerine 3 bin kadar öz geçmiş ulaştığını, bunlardan 2 bin 300'ünü gözden geçirdiklerini söyleyen Dibeybe, "Libya halkı yaşamsal krizler yaşıyor ve bizler bu sorunları gidermek için çalışıyoruz. Hükümet kurulduktan sonra halkın lehine cesur kararlar alacağız." dedi.

- "TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ AYRICALIKLI"

Dibeybe, AA muhabirinin Türkiye ile ilişkilere yönelik sorusu üzerine, "Türkiye ile ilişkilerimiz ayrıcalıklı olacak. Türkiye ekonomik ortağımız ve biz bu ortaklığı destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında 27 Kasım 2019'da imzalanan mutabakat muhtırasını hatırlatan Dibeybe, "Libya-Türkiye deniz yetki alanlarını sınırlandırma mutabakat muhtırası çok önemli bir anlaşma ve sorunsuz devam edecek." diye konuştu.

- LİBYA'DA SİYASİ SÜREÇ

Ülkedeki krize siyasi çözüm için Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde 5 Şubat'ta Cenevre'de toplanan Libya Siyasi Diyalog Forumu toplantısında, 24 Aralık 2021'de yapılması planlanan seçimlere kadar ülkeyi yönetecek geçici yönetimin Başkanlık Konseyi Başkanlığına Muhammed Menfi, Başbakanlığa da Abdulhamid Dibeybe seçilmişti. 

BM'nin yol haritasına göre, 24 Aralık'taki başkanlık ve parlamento seçimlerine kadar başbakanlık yapacak Dibeybe'nin, en geç 26 Şubat'a kadar kabinesini oluşturması ve güvenoyu almak için Temsilciler Meclisine sunması gerekiyordu.

Hükümet listesi şimdi önüne gelen TM'nin de aynı şekilde 21 gün içinde, yani en geç 19 Mart'a kadar tüm hükümeti mecliste tek seferde güvenoyuna tabi tutması şartı koşuluyor. 

BM'nin yol haritası, benzer süreçlerde olduğu gibi TM içindeki çekişmelerden ötürü kabine listelerinin güvenoyu alamaması ihtimaline karşı hükümetin son olarak LSDF'de görüşülmesini öngörüyor.

Yol haritasına göre, hükümetin güvenoyu almasının ardından yeni Başbakan'ın kabinesi, Başkanlık Konseyi ve Başkan'ın yetkileri başlıyor ve öncelikli görevleri de ülkeyi seçimlere götürmek olarak öngörülüyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 28
 • Reşitt 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye olmasa Hafter yer sizi çünkü.
  Cevapla
 • Can 3 yıl önce Şikayet Et
  Iyi demiş. Hadi darısı Mısır'a. Orayıda kafirden kurtaralım.
  Cevapla
 • f.d 3 yıl önce Şikayet Et
  halifeliği kaldırmasaydık iyiydi.
  Cevapla
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  İngiliz milletler topluluğuna bağlı ülkelerdeki insanları hilafete benzer bir biçimde İngiliz kraliyet ailesine bağlıdır. Bu ülkelerdeki insanlar İngiliz kraliyet ailesine o derece bağlıdır ki onlarla hiçbir düşmanlığımız olmadığı halde Kraliçe adına Çanakkale'de savaşmaya gelmişler ve ölmüşlerdir.
  Cevapla
 • Fatih 3 yıl önce Şikayet Et
  Osmanlı Mısır'ı fethettikten sonra halifelik Mısır'dan İstanbul'a taşınmıştı. İngilizler Osmanlıyı yendiklerinde de Halifeliği de Londra'ya taşındılar ve Kraliyet ailesine geçti. Kraliyet ailesinin gizli Müslüman olduklarının söylenmesinin de sebebi bu. Sanki başka yer yokmuş gibi Kabe’nin yanındaki Osmanlı Kalesini yıkıp bunun yerine Londra'da Westminster Sarayı'nın yanındaki ünlü saat kulesi olan Big Ben’in aynısını dikmeleri de bunun bir işaretidir. Bu durumu biz kabul etmesek de Araplar bunu böyle kabul ediyorlar.
  Cevapla
 • Mehmet57 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc hayırlı hizmetler yapmak nasip etsin
  Cevapla
 • HEREDOT CEVDET 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye ekonomik ortak mı, hiç demiyor bizi hafter den Türkiye kurtardı diye.
  Cevapla
 • Ibrahim 3 yıl önce Şikayet Et
  Adamlarin gazini mazotunu biz satacağiz bundan boyle
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek'ten yeni vergi paketi açıklaması
Emekliler için yeni duyuru! İl il indirim yapan kurum ve kuruluşlar