ABD ile Suudi Arabistan arasında ilk temas! Biden ve Selman görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile yaptığı telefon görüşmesinde ikili ilişkileri ele aldı.

ABD ile Suudi Arabistan arasında ilk temas! Biden ve Selman görüştü
ABD ile Suudi Arabistan arasında ilk temas! Biden ve Selman görüştü
GİRİŞ 26.02.2021 02:04 GÜNCELLEME 26.02.2021 02:04
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, Biden ve Kral Selman'ın bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri bildirildi. 

İki liderin, bölgesel güvenliği ele aldığına işaret edilen açıklamada, bu kapsamda Yemen'deki iç savaşın bitirilmesi için Birleşmiş Milletler ve ABD tarafından yürütülen yenilenmiş diplomatik çabaların ve İran destekli grupların saldırılarına karşı Suudi Arabistan'ın korunması konusunda ABD'nin kararlılığının vurgulandığı aktarıldı.

Açıklamada, ABD'nin Suudi aktivistlerin salıverilmesini olumlu karşıladıklarına işaret edildiği aktarılarak, "Başkan Biden, ABD'nin evrensel insan hakları ve hukuka üstünlüğüne verdiği önemi bir kez daha vurguladı." bilgisi yer aldı.

Biden'ın Kral Selman'a, ikili ilişkileri güçlü ve şeffaf yapmak için çalışacağının sözünü verdiğinin belirtildiği açıklamada iki liderin ortak çıkar ve endişe konularında birlikte çalışılması için mutabık kaldığı kaydedildi.

Kaşıkçı raporu Biden-Selman görüşmesinin sonrasına ertelenmişti

Öte yandan ABD basını, perşembe günü açıklanması beklenen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporun, açıklanma tarihinin ertelendiğini duyurmuştu.

Basına konuşan kaynaklar, söz konusu raporun Biden'ın Kral Selman ile yapacağı telefon görüşmesi sonrasına ertelendiğini belirtmişti. 

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
    Bu ne dürüstlük ABD kaşıkçı’yı bir sopa olarak Suudi’lere kullanacağım desene. Şunu iyi bilinki artık Dünya sizin ikinizde ne çıyan olduğunu biliyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İstanbul için yeni kar alarmı: Yağış başladı, şehrin merkezine ilerliyor
676 lira daha fazla ödenecek! Çalışanlar dikkat