CIA raporu açıklandı: İşte Cemal Kaşıkçı'nın infaz emrini veren isim!

Son Dakika; ABD’de CIA tarafından hazırlanan 2018 yılında işlenen Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili raporda, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini onayladığı açıklandı. Suudi Arabistan'dan kısa süre içinde verilen cevapta Dışişleri Bakanlığı, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD'nin yayınladığı raporu kesin bir dille reddettiğini açıkladı.

GİRİŞ 26.02.2021 21:23 GÜNCELLEME 27.02.2021 00:21
Bu Habere 88 Yorum Yapılmış

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), 2018 yılında hazırlanan ancak Donald Trump yönetiminin kamuya açıklamadığı "Kaşıkçı istihbarat değerlendirme raporunu" yayımladı.

Başta Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) olmak üzere ilgili istihbarat kurumlarının katkıda bulunduğu raporda, Kaşıkçı cinayetini onaylayan kişinin Veliaht Prens olduğu belirtildi.

Raporda, "Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, Türkiye'nin İstanbul kentinde yakalanması ya da öldürülmesine yönelik operasyonu onayladığı sonucuna ulaştık." ifadesi yer aldı. 

Ayrıca raporda, "Bu sonuca, Prens Muhammed bin Selman'ın, ülkede karar alma mekanizmalarını kontrol ettiği, cinayette Prens'in önemli bir danışmanının ve güvenlik ekibinin yer aldığı, Prens'in Kaşıkçı da dahil yurt dışındaki muhalifleri susturmak için şiddet içerikli adımlar attığı gerçeklerini baz alarak ulaştık." bilgisi verildi. 

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a yönelik eleştirileriyle bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı'nın, konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN RAPORA İLK TEPKİ

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD'nin yayınladığı raporu kesin bir dille reddettiğini açıkladı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 88
 • Sivaslı Temel 3 yıl önce Şikayet Et
  Amerikan kovboyları Suud ineklerini sağmanın yolunu çok iyi biliyor!..
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Resmen elçilikde adamı öldüreceksin benim haberim yoktu kimin haberi vardı bunlar bedevi çöl bedevisi devlet yönetmek bunların işi değil bu bedeviler uşak olmayı sever bir müslüman prens olmayı zaten kabul etmez bir müslüman kral olmayı kabul etmez
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  bidene para lazım anlaşıldı
  Cevapla
 • Serdar 3 yıl önce Şikayet Et
  Amerika'nın en semiz gelir kapılarından biri. Yüklü bir miktar silah alımı ile iş tatlıya bağlanır.
  Cevapla
 • kadir 3 yıl önce Şikayet Et
  chp simdi yasa selman pasa derse sasirmayin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Han Yunus'ta soykırım! Şehit edilen Filistinli sayısı açıklandı
Çin'den beklenmedik Rusya kararı! Ukrayna son dakika duyurdu