ABD'nin raporunu reddettiler! BAE'den Suudi Arabistan'a Cemal Kaşıkçı desteği

Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD'nin yayımladığı raporu kesin bir dille reddeden açıklamasını desteklediğini bildirdi.

ABD'nin raporunu reddettiler! BAE'den Suudi Arabistan'a Cemal Kaşıkçı desteği
ABD'nin raporunu reddettiler! BAE'den Suudi Arabistan'a Cemal Kaşıkçı desteği
GİRİŞ 27.02.2021 14:50 GÜNCELLEME 27.02.2021 14:50
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanlığının konuya ilişkin yazılı açıklaması, ülkenin resmi haber ajansı WAM'da yer aldı.

Açıklamada, "BAE, kardeş Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığının, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayına ilişkin yayımladığı açıklamayı destekliyor" ifadeleri kullanıldı.

Suudi Arabistan'ın cinayetle ilgili olarak tüm suçlulardan hesap sorduğu, şeffaf bir şekilde yasaları uyguladığı iddia edilen açıklamada, BAE'nin Suudi Arabistan yargı hükümlerine güven duyduğu ve bağlı kaldığı belirtildi.

Abu Dabi yönetiminin, bölge istikrarı ve güveni için mücadele eden Suudi Arabistan'ın yanında yer aldığına vurgu yapılan açıklamada, "cinayet olayının istismarı ve Suudi Arabistan'ın iç işlerine müdahalenin" kabul edilmediği aktarıldı.

BAE Dışişleri Bakanlığı, Kasım 2018'de, Suudi Arabistan'ın yürüttüğü soruşturma kapsamında suçluların yakalanması ve yargılanmasını memnuniyetle karşıladıklarını, cinayetin siyasileştirilmesi girişimlerine de karşı olduklarını bildirmişti.

ABD istihbaratının hazırladığı ve dün kamuoyuyla paylaşılan raporda, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini onaylayan kişinin Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman olduğu belirtilmişti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada ABD'nin yayımladığı raporun kesin bir dille reddedildiğini bildirmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • pelin 3 yıl önce Şikayet Et
    Prens Selman'ın kankileri BAE onu koruyorlar..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Eray Güçlüer'den dikkat çeken tespit! 'Bilgili cahiller ortaya çıktı'
Yeni rapor yayımlandı! Türkiye'de ortadan kaldırıldı! DEAŞ o bölgede yapılanmaya başladı!