Beyaz Saray Sözcüsü Psaki'nin Prens Selman savunması tepki çekti

ABD istihbarat raporunda Kaşıkçı cinayetinden Muhammed bin Selman'ın sorumlu olduğu açıkça ifade edilmesine rağmen Joe Biden yönetiminin Prens Selman'a yaptırım uygulamamasının yankıları devam ediyor. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Cemal Kaşıkçı cinayeti dolayısıyla Suudi Arabistan'ı sorumlu tutmanın 'Muhammed bin Selman'a (MBS) yaptırım uygulamaktan daha etkili yolları olduğunu' savundu.

GİRİŞ 28.02.2021 22:37 GÜNCELLEME 28.02.2021 22:39
Bu Habere 101 Yorum Yapılmış

CNN'de yayınlanan "State of the Union" programına katılan Psaki, Joe Biden yönetiminin MBS'ye yaptırım uygulamaması kararını savundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki

CNN sunucusu Dana Bash'in, "ABD istihbarat raporu Kaşıkçı cinayetinden Muhammed bin Selman'ın sorumlu olduğunu açıkça söylerken Biden yönetimi neden ona herhangi bir yaptırım getirmedi?" sorusuna Psaki, "Suudi Arabistan'da bu suça karışanlara yönelik birçok yaptırım getirdikleri" yanıtını verdi.

"ÇETE LİDERİNİ CEZASIZ BIRAKMAYA BENZEMİYOR MU?"

"Bu, suikastçıyı cezalandırıp çete liderini cezasız bırakmaya benzemiyor mu?" diye karşılık veren Bash'in sorusuna yanıt vermekte zorlanan Psaki, "Bunun (Kaşıkçı cinayetinin) yeniden yaşanmayacağından emin olmak için daha etkili yollar olduğuna ve aynı zamanda Suudilerle ortak konularda çalışma alanı bırakabileceğimize inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Küresel angajmanların bazen zorluklarla dolu olduğunu kaydeden Psaki, "Kaşıkçı cinayeti korkunç bir suçtu ve bu suça karışanları küresel sahnede sorumlu tutacağız." dedi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğünün (DNI) açıkladığı ve Kaşıkçı'nın öldürülmesine MBS'nin onay verdiği yönündeki raporu büyük ses getirmiş, ancak Biden yönetimi MBS'ye yönelik herhangi bir yaptırım kararı almamıştı.

Amerikan kamuoyunda ve medyasında MBS'ye yönelik herhangi bir adım atmadığı için tepki toplayan Biden yönetimi, aralarında cinayete karıştıkları belirtilen kişilerin de olduğu 76 Suudi vatandaşına yaptırım getirmişti. 

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'a yönelik eleştirileriyle bilinen ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yapan Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018'de gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkmamıştı. Kaşıkçı'nın daha sonra konsoloslukta öldürüldüğü ve cesedinin parçalandığı ortaya çıkmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 101
 • Adnan 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz sizin adaletinizi zaten beklemiyoruz. Hem siz kimsiniz ki, Dünya polisi mi? İlahi Adalet var, Asıl Adalet O...
  Cevapla
 • Okurum 1 yıl önce Şikayet Et
  Anlaşıldı, Selman'dan rüşvet alacaklar. ABD: Alavere dalavere devleti.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Kaşıkçı cinayetininin bir sorumlusu ve azmettiricisi Trump un yahudi damadıdır. Ondan neden bahsetmiyor CIA raporu.
  Cevapla
 • Türk. 1 yıl önce Şikayet Et
  Kısa net Allah cezasını versin.
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanlığın zararına kullanmaya devam edecekler. Tersini düşünmek saflık olur. Özellikle Türkiye aleyhine kullanmaya devam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakanlardan Hatay'da önemli açıklamalar
Haber7 deprem bölgesinde: 'Küçük kıyametti!', 'Allah devletimize zeval vermesin'