Ukrayna'dan Kırım çağrısı: Rusya'ya yaptırımlar artırılsın

Ukrayna "26 Şubat olayları"nın 7'nci yılında, uluslararası topluma Rusya'ya siyasi baskı ve yaptırımları artırma çağrısında bulundu.

Ukrayna'dan Kırım çağrısı: Rusya'ya yaptırımlar artırılsın
Ukrayna'dan Kırım çağrısı: Rusya'ya yaptırımlar artırılsın
GİRİŞ 26.02.2021 14:50 GÜNCELLEME 26.02.2021 14:50

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Kırım'ı 7 yıl önce bugün yasa dışı ilhak ettiğini hatırlatarak Tatar Türklerinin yarımadayı Ukrayna'dan ayırma amacına karşı Kırım parlamentosu önünde protesto gerçekleştirdiğini, o günden bu yana 26 Şubat'ın Ukrayna için "direniş sembolü" olduğunu açıkladı.

Açıklamada, Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ve hileli bir referandumla ele geçirerek uluslararası hukuku çiğnediğine dikkat çekilerek "Rusya o günden beri sistematik olarak işgale karşı çıkanlara baskı uyguluyor" denildi.

"RUSYA'YA YAPTIRIMLAR ARTIRILSIN"

Kırım Tatar Türklerine kasıtlı zulmedildiği vurgulanan açıklamada, Rusya'nın tüm muhalifleri, uydurma şekilde terörle suçladığına dikkat çekildi.

Açıklamada uluslararası toplum, Rusya'nın Kırım'dan çekilmesi ve siyasi tutukluları serbest bırakması için siyasi baskı ve yaptırımları artırmaya davet edilerek, Kırım'ın özgürleştirilmesini gündeme getirmek için yapılacak Kırım Platformu'na katılma çağrısı yapıldı.

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
BAYKAR'dan Akıncı TİHA paylaşımı: Sevinçleri kameralara yansıdı