Karabağ Savaşı'nda kirli iş birliği! İran Ermenistan'a...

Dağlık Karabağ savaşında sınıra sıfır noktaya gelişmiş radar sistemleri ve telsiz dinleme istasyonu kuran İran’ın, elde ettiği bilgileri Ermenistan Genelkurmayı ile paylaştığı ortaya çıktı.

Karabağ Savaşı'nda kirli iş birliği! İran Ermenistan'a...
Karabağ Savaşı'nda kirli iş birliği! İran Ermenistan'a...
GİRİŞ 27.02.2021 07:03 GÜNCELLEME 28.02.2021 14:19
Bu Habere 142 Yorum Yapılmış

İran’ın Azerbaycan ile Ermenistan arasında 27 Eylül 2020 tarihinde başlayan Karabağ savaşında, Erivan yönetimine verdiği destek ortaya çıktı. Saha kaynakları, Karabağ sınırına sıfır noktaya 70-80 kişilik özel donanımlı ekip ve teçhizat sevk edildiğini aktardı.

Darbe girişimi sonrası Rusya'dan Ermenistan'a flaş Azerbaycan uyarısı


Cebrail kenti sınırları içerisinde yer alan Hudaferin Köprüsü’ne paralel hatta üslenen ve çoğunluğu teknik uzmanlardan oluşan İranlı askerlerin SİHA, savaş uçakları ve helikopterlerin hava trafiği ve bölgede savaşan Azerbaycan askerlerinin telsiz frekanslarını takip ettiği öğrenildi.

Aliyev: Türk ordusunun küçük modelini oluşturacağız

Söz konusu kaynak, Ayaz Gırağı’nda inşa edilen gelişmiş radar sistemleri ve telsiz dinleme istasyonunun elde eden İran askerlerinin bu bilgileri, Ermenistan Genelkurmayı ile paylaştığını belirtti.

Tebriz’e bağlı sınır hattında inşa edilen üsse uzun süre hiçbir sivilin yaklaştırılmadığını kaydeden İranlı kaynak “O lokasyon tamamen Türk köy ve kasabalarından oluşuyor. Bu sebeple İranlı askerler üs bölgesini olağanüstü güvenlik tedbirleri ile korudu” dedi.

TAKTİKLERİ ÖĞRENMEYE ÇALIŞTILAR

Azerbaycan savaşına katılan üst düzey bir asker ise, İran’ın savaş döneminde bazı özel bilgilere ulaşma çabası verdiğini söyledi. Askerî yetkili, İran istihbaratının farklı yöntemler deneyerek Azerbaycan’a ait SİHA, savaş jetleri ve helikopterlerin yerlerini ve operasyon stratejilerine dönük bilgiler ve uygulanan taktikleri elde etmeye çalıştığını söyledi.

ALİYEV'İ DÜRBÜNLÜ TÜFEKLE TAKİP ETMİŞLERDİ

Azerbaycan’da bulunan Atlas Araştırmalar Merkezi Başkanı Elhan Şahinoğlu ise Cebrail rayonuna bağlı Hudaferin Köprüsü’nde İranlı askerlerin sergilediği tahriki hatırlattı. Savaşın hemen ertesinde sınırın sıfır noktasında yer alan Hudaferin bölgesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva’nın İranlı askerler tarafından keskin nişancı tüfeği ile takip edildiğini hatırlatan Şahinoğlu “Bu çok ciddi bir provokasyondu. Hudaferin, İran-Ermenistan ilişkilerinde kritik öneme sahip bir nokta özelliği taşıyor. İran buradan Ermenilere silah sevkiyatı yapıyordu. Ayrıca yine aynı nokta uzun yıllar uyuşturucu trafiğinin de merkezi olmuştu’’ diye konuştu.

KREMLİN: TEHDİT OLARAK GÖRMÜYORUZ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ermenistan’da yaşanan gelişmelerin ardından, Dağlık Karabağ anlaşmalarının uygulanmasına yönelik herhangi bir tehdit görmediklerini açıkladı. Peskov “Ermenistan'daki gelişmelere rağmen, Dağlık Karabağ anlaşmalarının uygulanmasına devam edilmesi önemlidir” diye konuştu. Paşinyan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefon görüşmesini değerlendiren Peskov “Putin, Ermenistan’daki meselelerin yasalar çerçevesinde çözülmesi lehine konuştu. Bu ifade çok önemlidir” dedi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 142
 • Erol Peker 2 yıl önce Şikayet Et
  İran hep kallestir
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  İran'daki Azerbaycan Türkleri nin bir an evvel bu irandan kurtulmasını diliyorum
  Cevapla
 • Eker 2 yıl önce Şikayet Et
  Fikret
  Cevapla
 • Mehmet Duyarlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Zaten İran tarinde hiç bir hristiyan devletle savaşmamıs hep müslüman devletlerle savaşmış ,çok değişik müslüman düşmanı bir devlet , Azerbaycan Ermenistan tarafından işgal edilmiş kendi toprağı olan Karabağı kurtarmak isterken İran Ermenistana yardım etmiş ,bu nasıl bir müslüman devlet ,Allah İran'ı yerle bir etsin inşallah
  Cevapla
 • Halil 2 yıl önce Şikayet Et
  portekiz - rusya - ingiliz
  Cevapla
 • meti 2 yıl önce Şikayet Et
  bU iRAN milleti israil abd asacam kesecem dediğinde Müslüman katledecektir hain millet
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'de şok anket sonucu: Savaşı kazanamayacağız
CHP İzmit’te kriz derinleşti: Fatma Kaplan Hürriyet çekilmekten çekildi!