İşte Biden'ın güvenlik stratejisi, belge yayımlandı! Dikkat çeken Orta Doğu detayı

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, yeni yayınladığı geçici ulusal güvenlik strateji belgesinde, ABD'nin en güçlü askeri varlığının Pasifik bölgesi ve Avrupa'da olacağına dikkat çekilirken, Orta Doğu'daki askeri varlığın ise belirli ihtiyaçlara cevap verecek kadar bırakılacağı bildirildi.

İşte Biden'ın güvenlik stratejisi, belge yayımlandı! Dikkat çeken Orta Doğu detayı
İşte Biden'ın güvenlik stratejisi, belge yayımlandı! Dikkat çeken Orta Doğu detayı
GİRİŞ 04.03.2021 06:56 GÜNCELLEME 13.03.2021 14:18
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Göreve gelmesinin üzerinden yaklaşık 45 gün geçen Biden, "Geçici Ulusal Güvenlik Stratejik Kılavuzu"nu yayımladı.

Kaşıkçı'nın nişanlısı başvuru yapacak!

Belgede, "Amerika'nın kaderi bugün daha önce hiç olmadığı kadar içinden çıkılmayacak şekilde kıyılarımızın ötesindeki olaylara bağlı hale gelmiştir." ifadesi kullanıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'den darbe itirafı!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından, küresel iklim değişikliğine, Çin ve Rusya gibi ABD'ye rakip güçlerin yükselişinden küresel çapta yükselen milliyetçiliğe, teknolojik değişimlere kadar birçok konunun ABD için tehdit teşkil ettiği aktarılan belgede, karşılaşılan sorunların birçoğunun sınırlar ve duvarlar gibi fiziki engelleri tanımadığı kaydedildi.

Belgede başta ABD olmak üzere dünyada demokrasi rejiminin muhasara altında olduğu ifade edildi.

Küresel güç dağılımının değiştiği belirtilen belgede, bu değişimin ABD için yeni tehditler teşkil ettiği değerlendirmesine yer verildi.

ABD'nin uluslararası sistemin geleceğini şekillendirmesi gerektiğine işaret edilen belgede, "Bu iş acildir çünkü ittifaklar, kurumlar, anlaşmalar ve ABD'nin yardımıyla tesis edilen uluslararası düzenin temelini oluşturan normlar test edilmektedir." ifadesi kullanıldı.

İTTİFAKLARA VURGU

Küresel düzenin sorunlarının çerçevesini çizen belgede, Biden yönetiminin ulusal güvenlik açısından birinci önceliğinin "dünyada ortaklık ve müttefiklikleri yeniden canlandırmak" olduğu vurgulandı.

Mevcut ittifakların yanı sıra yeni ittifakların da inşa edileceği, özellikle de Amerika kıtasına büyük önem verileceği kaydedildi.

Belgede, ABD'nin Orta Amerika'daki göç, güvenlik ve sağlık konularına eğileceğine, Kongre ile çalışılarak 4 yılda Orta Amerika ülkelerine 4 milyar dolar yardım sağlanacağı bilgisine yer verildi.

ORTA DOĞU'DAKİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ ASKERİ DEĞİL

Belgede ABD'nin Orta Doğu'da İsrail'in güvenliğine bağlı olacağı ifade edilirken "Bölge ülkeleri ile İran'ın başka ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğüne yönelik tehditlerini caydırılacağını, El Kaide ve DEAŞ ile mücadele edileceği ve bölgedeki insani krizlere ABD'nin desteğinin artırılacağı" kaydedildi.

Orta Doğu'ya ilişkin bölümde, şunlara yer verildi:

"Ancak bölgenin sorunlarına çözümün askeri güç kullanmak olduğuna inanmıyoruz ve Orta Doğu'da Amerikan menfaat ve değerlerine ters politikalar izleyen ki ortaklarımıza açık çek vermeyeceğiz. Bu yüzdendir ki Yemen'deki saldırılara verilen ABD desteğini çektik ve BM'nin (Yemen'deki) savaşı bitirme çabalarına destek verdik."

ABD'nin nihayetsiz savaşlara artık trilyonlarca dolar harcamayacağına dikkat çekilen belgede, şunlar kaydedildi:

"Afganistan'ın yeniden ABD'ye yönelik terör saldırılarının güvenli limanı olmamasını sağlarken sorumlu bir şekilde ABD'nin Afganistan'daki en uzun savaşını bitireceğiz. Diğer yerlerde, hasımlarımızı caydırıp menfaatlerimizi savunurken, en güçlü askeri varlığımız Hint-Pasifik bölgesi ve Avrupa'da olacak. Orta Doğu'da terör ağlarını bozmak, İran'ın saldırganlığını caydırmak ve diğer önemli ABD menfaatlerini korumak için gerekli miktarda kuvvet bırakacağız."

Belgede, Afrika'da ise sivil toplumun, ekonomi ve sağlık kurumlarının geliştirilmesi için yeni ortaklıklara ağırlık verileceği belirtildi.

ABD LİDERLİĞİ TESİS EDİLMEYE ÇALIŞILACAK

İttifak ve ortaklıkların yanı sıra ABD'nin uluslararası işbirliğine de önem vereceği ifade edilen belgede, başta iklim değişikliği olmak üzere küresel sorunlara çözüm bulunması için Washington'un uluslararası kuruluşlardaki liderliğinin yeniden tesis edileceği değerlendirildi.

Diplomasinin askeri güç kullanmanın üzerinde tutulacağına değinilen belgede, "Küresel çapta Amerika'nın menfaatlerini korurken, ulusal savunmamız ve sorumlu bir şekilde ordumuzu kullanma konusunda akıllıca ve disiplinli tercihler yapacağız." ifadeleri kullanıldı.

SAVUNMA BÜTÇESİNE AYAR

Savunma bütçesinde askerlere ve ailelerine öncelik verileceği kaydedilen belgede, "Amerika'yı savunma aynı zamanda savunma bütçesinde açık öncelikler ortaya koymaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Ordunun kabiliyet ve yapısının yeniden değerlendirileceği bilgisine yer verilen belgede, "Kongre ile çalışarak gelecekte ordumuzun ve ulusal güvenliğimizin avantajlı olmasını sağlamak üzere ileri teknolojiler ve kabiliyetler için kaynak bırakmak için gereksiz platform ve silahlardan dikkatimizi çevireceğiz." ifadelerine yer verildi.

ABD'de her başkan göreve geldiğinde ulusal güvenlik strateji belgesini yayınlıyor.

YORUMLAR 11
 • Hakkı An 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet TV yorumlarına Haber Yorumcularına bakıyorum. Stratejist; Uzman vb. mahlas kullananlara bakıyorum. Sessizlik. Hamdolsun, bunun böyle olacağını biz burada "Fakir" mahlasını kullanan yorumcular da yorumladık. Yarın Bizim JOE Başkanımızla yapacağı görüşmenin çerçevesini verdi. Şimdi bizim bu STRATEJİK ÇERÇEVELERİNDE MERİCANLAR ile hangi NOKTALARDA birlikte çalışabiliriz, bu NOKTALARI tespit etemzi lazım. MENFAAT lerimizin kesiştiği küme ile çatıştığı kümeleri; mayınlı bölgeleri tespit lazım. İlk toplantı ÇATIŞMA alanlarını pazarlıkla ORTAK menfaat üçgenine açmak olmalı.
  Cevapla
 • HASAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Eeey ! Amerika! Tek ve kati çözüm ,orta doğu ve müsliman ülkelerinden taahkümünü çek ve kaldır, Okyanus ötesi ülkenin iyiliği insanı ile çalış, Yoksa gidişin hiç iyi değil ülkenin huzurunu da kaçıracaksın demedi deme! Bunca MAZLUMUN ahı yerde mi ? kalır! Yoksa Osmanlı tokadı TÜRK yumruğu ile ezilirsin haberin ola !!
  Cevapla
 • SARIÇİÇEK 2 yıl önce Şikayet Et
  ayıdan post ABD den dost olmaz bunlar menfaatleri için analarını satar Türkiye dünyada en zengin bazı maddelerin bol oldıugu ülke bunlar çökemiyor ama içerden CHP ve HDP ile çökmeye kalkarsa iştte o zaman önce Vatan taş üstünde taş kalmaz.
  Cevapla
 • dede 2 yıl önce Şikayet Et
  Orta Doğu'da terör ağlarını bozmak, İran'ın saldırganlığını caydırmak ve diğer önemli ABD menfaatlerini( Yani pyd -pkk menfaatlerini) korumak için gerekli miktarda kuvvet bırakacağız. demek istiyor
  Cevapla
 • Kaan77 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika her zaman kendine başka ülkeleri terörize edecek yada kendine bağlı bölgesini karıştıracak ülke liderleri bulmuş ama en sonunda kendi başına bunlar bela olmuştur saddam amerika projesiydi başına bela oldu taliban amerikan projesiydi başına bela oldu şimdi biz pkk pyd ypg yi bitireceğiz yine amerikanın başına bela olacak bize nediyecek gelip kurtar bizimi diyecek
  Cevapla
 • Ortadoğu uzmanı 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne saddam ne taliban hiçbiri amerikan projesi değildi,bunlar kahvehanede okeye dönerken dünyayı analiz eden,ortadoğuda hiç yaşamadan ortadoğuyu yazan gazetecilerin uydurmalarıdır,komplo teorileridir,gerçek bilgiye kulaktan dolma bilgilerle ulaşılmaz,amerikanın sovyetlere karşı 20 tane stinger füzesi vermesi,talibanın abd projesi olduğunu göstermez,daha cok yazacak şey var aslında,size tavsiyem doğru bilgiye ulaşmak zordur,öyle şu dedi bu dedi falan filan,bilgi emek ister
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Elazığ'da maden ocağında göçük meydana geldi
Karamollaoğlu ‘Türkiye'den İsrail'e gemi gidiyor’ dedi, kendi ilçe başkanını unuttu