Yunan medyasından Mısır'ın hamlesine büyük tepki: 3 bin yıllık kalleşlik

Mısır'ın Türkiye'nin Birleşmiş Milletlere (BM) bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarını dikkate alarak 18 numaralı parselde ilan ettiği ruhsat ihalesi, Yunan basınında sert eleştirilere neden oldu. Proto Thema gazetesi, Kahire’nin bu konudaki kararını 'Mısır devlet mekanizmasının 3 bin yıllık bürokrasisinin kalleşliği' şeklinde nitelendirdi.

Yunan medyasından Mısır'ın hamlesine büyük tepki: 3 bin yıllık kalleşlik
Yunan medyasından Mısır'ın hamlesine büyük tepki: 3 bin yıllık kalleşlik
GİRİŞ 08.03.2021 22:30 GÜNCELLEME 08.03.2021 22:32
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Proto Thema gazetesi, 'Mısır’dan kalleşlik' başlıklı haberinde, Mısır’ın Türkiye’nin kıta sahanlığı olarak ilan ettiği bölgeyle sınırlanan parselde hidrokarbon araştırma izni verdiğini belirterek, Kahire’nin bu konudaki kararını "Mısır devlet mekanizmasının 3 bin yıllık bürokrasisinin kalleşliği" şeklinde nitelendirdi.

Güvenlik kaynaklarından Türkiye-Mısır ilişkilerine ilişkin son dakika açıklama

Haberde, Mısır’ın bu tavrının Atina’nın tepkisine yol açtığı ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile gerçekleştirdiği telefon konuşmasının ardından acil olarak Kahire’ye hareket ettiği belirtilerek, Kahire ve Atina arasında aslında bölgede hidrokarbon araştırması yapacak şirketin belirlenmesi konusunda çıkan uyuşmazlıktan kaynaklanan bir anlaşmazlık yaşandığı ileri sürüldü.

Söz konusu haberde, şu ifadelere yer verildi:

"Dışişleri Bakanı (Dendias), Mevlüt Çavuşoğlu’nun Mısır’ın Türkiye’nin kıta sahanlığı sınırlarını tanımasına sevinerek yararlanma yönüne gittiği soruna bir çözüm formülü bulabilecek mi? Yunanistan ve Mısır’ın anlaşarak Münhasır Ekonomik Bölgelerinin bir bölümünün sınırlarını belirlediği bölgenin sonundaki 28 meridyenin doğusunda araştırma yapacak şirket bulunması konusunda oluşan sorunun çözümü için 'altın bir kesit' bulabilecek mi? Yoksa Kahire bir firavun bürokrasisi mekanizmasından kaynaklanan sonuçları belirsiz yanlışa mahsur mu kalacak?"

- "KARAR BİRÇOK SORU İŞARETLERİ YARATIYOR"

Ta Nea gazetesi de "Mısır’ın Türkiye ile sinsi oyunu" başlığı altında yayımladığı haberinde, "Mısır’ın, Atina ve Kahire’nin Münhasır Ekonomik Bölge olarak anlaşmaya vardığı deniz bölgesinin güneydoğu tarafındaki bir parselde, hidrokarbon araştırması için izin vermesinin Atina’da ciddi kaygılara neden olduğunu" yazdı.

Atina’nın, Mısır ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne giden Yunan Dışişleri Bakanı Dendias ile diplomatik satranç tahtasında yeni girişimlerde bulunduğu ifade edilen haberde, Mısır ile Türkiye arasında olası yakınlaşmayla ilgili açıklamaların Atina hükümetince yakından izlendiği belirtildi.

Yunan "energia.gr" portalı ise "Kahire’den W18 parselinde izin verilmesinde soru işaretleri" başlığını kullandığı haberinde, "Mısır Enerji Bakanlığınca, Atina ve Kahire’nin Münhasır Ekonomik Bölge olarak belirlediği deniz bölgesinde (W18 Parsel) hidrokarbon araştırmaları için izin verme kararı birçok soru işaretleri yaratıyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Mısır’ın araştırma için izin verdiği bölgenin Türkiye’nin kıta sahanlığı olarak açıkladığı ve koordinatlarını BM’ye sunduğu bölgeyle sınırlandığı belirtilen haberde, gelişmelerin Atina’dan takip edildiği vurgulandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 41
 • Ýanlız Kurt 3 yıl önce Şikayet Et
  Mısır kardeşliğini yaptı.Sıra bizde
  Cevapla
 • 2023 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir deniz anlaşması da mısırla yapılsın her kez sınırını bilsin
  Cevapla
 • ak partili 3 yıl önce Şikayet Et
  Mısır halkının önüne geçmeye gerek yok,darbeyi halledecek olan mısır halkıdır,biz menfaatimiz neyi gerektiriyorsa onu yapalım.
  Cevapla
 • Gurbet55 3 yıl önce Şikayet Et
  Misir bize muhtac bunu iyi biliyor, yunanin senelerdir bos ve bos hayaller pesinde oldugunu anca gördü sisi
  Cevapla
 • ERDOGAN 3 yıl önce Şikayet Et
  Zeki'nin yorumuna ek not: Sisi'nin müslümanlıkla bir alakası yok. Bilakis, müslümanların katili.
  Cevapla
 • Zeki 3 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun Sisi, Müslüman olarak yapman gerekeni yapiyorsun. Allah bu ümmet kardesimizden razi olsun. En yakin zamanda reisle beraber kardeslik pozlari vermeniz biz müslümanlarin ortak dilegidir
  Cevapla
 • ALP ARSLAN 3 yıl önce Şikayet Et
  DOĞRU BİR TANEdir...
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  Hangi pencereden baktığına bağlıdır!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Adalet Bakanı Tunç'tan son dakika parti kapatma açıklaması
Türkiye'nin hamlesi dengeleri değiştirecek! Dünya denklemi açısından yeni bir milat