Doğu Akdeniz'de 18'inci parsel krizi! Mısır'ın Türkiye hassasiyeti Yunanistan'ı kızdırdı

Mısır'ın Türkiye'nin Birleşmiş Milletlere (BM) bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarını dikkate alarak 18 numaralı parselde ilan ettiği ruhsat ihalesi, Yunanistan'da büyük tepkiyle karşılandı. Yunan basını Atina yönetimine manşetlerinden mesaj verirken, Kahire'ye karşı da bazı ithamlarda bulundu. Öte yandan, her ne kadar resmi olarak açıklanmasa da Yunan Dışişleri bu konuda Mısır'dan izahat istedi.

Doğu Akdeniz'de 18'inci parsel krizi! Mısır'ın Türkiye hassasiyeti Yunanistan'ı kızdırdı
Doğu Akdeniz'de 18'inci parsel krizi! Mısır'ın Türkiye hassasiyeti Yunanistan'ı kızdırdı
GİRİŞ 27.02.2021 22:53 GÜNCELLEME 03.03.2021 14:28
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Mısır'ın Doğu Akdeniz dahil hidrokarbon arama ve sondaj çalışmaları için 24 parselde ilan ettiği ruhsat ihalesi, Atina'da hem endişe hem de öfke yarattı.

KAHİRE'DEN İZAHAT İSTENDİ

Resmen açıklanmamakla birlikte, Yunan Dışişleri Bakanlığı, ihalede gösterilen 18 numaralı parsele tepki göstererek Mısır'dan izahat istedi. Yunanistan, bu parsel ile ilgili haritanın değiştirilmesini de talep etti.

KAHİRE YÖNETİMİ TÜRKİYE'NİN KITA SAHANLIĞINA GÖRE HAREKET ETTİ

Mısır 18 Şubat'ta ilan ettiği ve 1 Ağustos'ta sona erecek ihalede, 18 numaralı parselin bulunduğu bölgeyi, Türkiye'nin 13 Kasım 2019'da Birleşmiş Milletlere bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarını dikkate alarak belirledi. Yunanistan ise Türkiye'nin kıta sahanlığı sınırlarını yok hükmünde sayıyor.

YUNAN MEDYASI HEM ATİNA'YA HEM DE KAHİRE'YE YÜKLENDİ

Söz konusu gelişme Yunan medyasında, "Kahire, Ankara'ya göz kırpıyor" ve "Mısır falsosu" başlıklarıyla yer alırken, Yunan dışişlerinin bu gelişmeden çok rahatsız olduğu belirtildi. Medyadaki yorumlarda, Mısır'ın bu şekilde hem Türkiye'nin kıta sahanlığına saygılı davrandığını, hem gelecekte iki ülke arasında deniz yetki sınırlarının belirlenmesi için müzakere penceresini açık bıraktığı, hem de Yunanistan ile Kıbrıs Rum Kesimi kıta sahanlıklarının gelecekte birleşmesi yönündeki hayalini paylaşmadığını belirttiği vurgulandı. Buna karşılık, Mısır'ın diğer parselleri belirlerken, Atina ve Rum Yönetimi ile imzaladığı anlaşmaları dikkate aldığı kaydedildi.

DOĞU AKDENİZ'DE ANKARA-ATİNA-KAHİRE ÜÇGENİ

Yunanistan ile 6 Ağustos 2020'de deniz yetki sınırlarının kısmi belirlenmesi için anlaşma imzalayan Mısır, Meis gibi küçük adalar da dahil, tüm adaların yüzde 100 oranda kıta sahanlığı bulunduğu şeklindeki Yunan tezini kabul etmiyor. Türkiye ise Mısır-Yunan anlaşmasını yok hükmünde sayıyor.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ / YORGO KİRBAKİ
YORUMLAR 42
 • hakan 3 yıl önce Şikayet Et
  Herkes Yunanlılar gibi yarım akıllı değil.
  Cevapla
 • Kastamonulu 3 yıl önce Şikayet Et
  Tarihsel bağlarımızın güçlü olduğu Mısır da sonunda gerçeği gördü.
  Cevapla
 • Aydın 3 yıl önce Şikayet Et
  Katılımcıların duyarlılığı memnun edici.
  Cevapla
 • Emin özdemir 3 yıl önce Şikayet Et
  Mısır varlığını türk milletine borclu
  Cevapla
 • Naci 3 yıl önce Şikayet Et
  Ada lardan vergi almak lazım sonra Yananistan dan birkaçını vergi borçlarına karşılık alırız kaşınma Yananistan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Konut kredisinde yeni dönem! 5 kişi aynı anda ev sahibi olacak
Antalya'da 2 tane nar suyu 1200 TL