İlk 'Viper' Yunan F-16'sı, ABD'de Türkiye'ye karşı havalandı

Ege ve Akdeniz'de Türkiye'ye karşı hava üstünlüğünü eline geçirmek isteyen Atina yönetimi, Fransa'dan Rafale alıp F-35 için de harekete geçti. Atina F-16 filosunu da yenilemek istiyor. Bu kapsamda Yunan Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçaklarının ilkinin "Viper" seviyesine modernizasyonu tamamlandı. Modernizasyonu tamamlanan F-16, ilk uçuşunu Texas'ta bulunan Lockheed Martin tesislerinde gerçekleştirdi.

İlk 'Viper' Yunan F-16'sı, ABD'de Türkiye'ye karşı havalandı
İlk 'Viper' Yunan F-16'sı, ABD'de Türkiye'ye karşı havalandı
GİRİŞ 26.02.2021 09:59 GÜNCELLEME 27.02.2021 14:44
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

2020 Eylül'ünde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, 11,5 milyar euroluk savunma programıyla, önümüzdeki 5 yıllık dönemde Yunan ordusunun modernizasyonun hedeflendiğini açıklamıştı. Bu program kapsamında, 4 yeni fırkateyn alımı, 4 fırkateynin modernizasyonu, 4 donanma helikopteri, karadan havaya füzeler, İHA alımı, Fransa'dan 18 adet Rafale alımı ve F-16 savaş uçağı filosunun 2027'ye kadar modernizasyonu planlanıyor. Yunan hükümetinin F-35 alımı isteği de var. Atina, 24 adet F-35 savaş uçağı satın almak üzere Kasım ayında ABD'ye niyet mektubu göndererek resmi başvuru yapmıştı. Ayrıca tam zamanlı görev yapacak 15 bin profesyonel askerin beş yıl içinde orduya alınması öngörülüyor.

YUNANİSTAN'DAN "VİPER" HAMLESİ

MODERNİZASYONLARIN TOPLAM MALİYETİ 2.4 MİLYAR DOLAR

Yunanistan; 2017 yılı içerisinde ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 84 adet F-16 Blok 52+ Fighting Falcon savaş uçağının, Lockheed Martin tarafından F-16 Blok 72 konfigürasyonuna yükseltilmesine karar vermişti. Toplam değeri 2.4 milyar ABD Doları olan programın ise 2027 yılında tamamlanması planlanmaktaydı.

YUNANİSTAN'DA TAMAMLANAN MODERNİZASYON SONRASI ABD'DE İLK UÇUŞ

Geçtiğimiz aylarda ilk uçak, Hellenic Aerospace Industry S.A. tesislerinde modernize edilmişti. Uçağın teknik işlemlerinin tamamlanması için Ocak ayı sonunda uçak Lockheed Martin tesislerine intikal etmişti. Teknik işlemlerin ardından modernize edilen ilk uçak, bugün objektiflere yansıdı.

YUNAN F-16V MODERNİZASYONU

Modernizasyonun içeriğine kısaca bakılacak olursa, F-16 Viper modernizasyonunun en büyük farkı tabii ki de F-22 ve F-35’te kullanılan AESA radarlar baz alınarak geliştirilmiş Northrop Grumman üretimi AN/APG-83 AESA radarı. Uçaklar yeni Link sistemleriyle Auto-GCAS sistemleri, yeni elektronik harp sistemleri, IRST podları, 3’üncü MFD ekran gibi birçok yeni teknolojiyle donatılacaklar.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST
YORUMLAR 75
 • Ýanlız Kurt 3 yıl önce Şikayet Et
  Ellerinden geleni yapsınlar gün gelecek güvendikleri dağlara kar yağacak Bakalım o zaman ne yapacaklar.
  Cevapla
 • Mehmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar şu an Yunanistan ve amerika birlikte takbikat yapıyor olası bir savaş durumunda amerika yunanistanın yanında olacaktır zaten savaş durumunda yanımızda iran olacaktır çünkü amerikanın en büyük düşmanı iran ve çin bizimle olacaktır mikro çipleri amerikadan satın almak zorunda en büyük teknoloji ülkesi japonya ve çin çine küçücük bir şeyle diz çoktürüyor amerika yanni bize saldırsa yunanistan amerika sonları olur.
  Cevapla
 • Misafir ramazan 3 yıl önce Şikayet Et
  Benim anlamadığım bu Yunanistan kendi karnını ne zaman doyurdu da savunma yatırımına para harcıyor Parayı nereden bulmuş esas bunu acıklasın yada yunanistanın tapusunu abd ve ingilizleremi verdi
  Cevapla
 • İsmail 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu mümkün değil Almanya'dan habersiz Vereceklerini sanmıyorum veya abd yunanistanın borçlarını ödeyip yerleşmiştir
  Cevapla
 • ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  yunanistan almıyor, abd veriyor. bize karşı kullanmak için yunanistana veriyor. zaten o silahları borçla bile alsa, 20- 30 yıl ödeyemeyecek, amerikanın esiri olacak. yunanistan batının piyonundur. aynı kurtuluş savaşında olduğu gibi..
  Cevapla
 • ayhan 3 yıl önce Şikayet Et
  Amerikanın keklediği arap zorbalar yetmedi ki sıra açlıktan nefesi kokan yunanlılara gelmiş anlaşılan.
  Cevapla
 • Semih 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizde burda kaldırıyoruz hadi bakalım :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mersin'de PKK destekçileri halay çekerken Öcalan lehine slogan attı
Tarım Kredi Market'ten temmuz ayına özel yeni indirimli ürünler