Beyaz Saray'dan Çin mesajı

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Çin'e yönelik belli konularda endişelerinin devam ettiğini ancak bu ülkeyle iletişimlerinin de sürdüğünü açıkladı.

Beyaz Saray'dan Çin mesajı
Beyaz Saray'dan Çin mesajı
GİRİŞ 09.03.2021 23:47 GÜNCELLEME 09.03.2021 23:48

Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, Çin basınında ABD ve Çin arasında Alaska'da bir zirve düzenleneceği iddialarına yanıt verdi.

Söz konusu haberleri teyit etmekten kaçınan Psaki, "Hatırlayacağınız üzere, Başkan Joe Biden, 10 Şubat'ta Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefonda görüştü. Çin ile birçok konuda görüşüyoruz." dedi.

Psaki, Beyaz Saray'ın ve ulusal güvenlik ekibinin bölgedeki birçok ülkeyle temasının sürdüğünün altını çizerek, "Çin konusunda birçok alandaki endişelerimiz sürüyor ancak birlikte çalışmanın yollarını da arıyoruz." ifadesini kullandı.

KÜBA'NIN "TERÖR DESTEKÇİSİ DEVLET" STATÜSÜ GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

Bir gazetecinin, Trump yönetiminin Küba'yı "terör destekçisi devlet" olarak nitelendirdiğini anımsatarak, bunun değişip değişmeyeceğini sorması üzerine Psaki, "Küba'ya karşı politikamızda iki ilke önemli. Bunlardan ilki demokrasi ve insan haklarının Küba halkının desteklenmesinde ön planda olması. İkincisi ise Kübalı Amerikalıların Küba'da özgürlük ve refah elçileri olması." ifadesini kullandı.

Psaki, Küba'ya yönelik politika değişikliğinin şu anda Biden'ın dış politika öncelikleri arasında yer almadığını aktararak, "Biz, önceki yönetimin politikalarını dikkatlice gözden geçirmek için söz vermiştik, bunu yapıyoruz. Buna Küba'nın 'terör destekçisi devlet' olarak nitelendirilmesi de dahil." diye konuştu.

Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın cuma günü Avustralya, Hindistan ve Japonya liderleriyle sanal olarak 4'lü zirve düzenleyeceğini duyurdu.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İl il belli vaka sayıları açıklandı! Rekora koşuyor
Galatasaray, van Aanholt ve Sacha Boey'i KAP'a bildirdi!